banner84

Avrupa'dan Ödül

Perge Antik Kenti'nde gerçekleştirilen 'Bir Sütun da Sen Dik' kampanyası 2014 Europa Nostra Ödülleri kapsamında 'Special Mention of the Jury' sertifikasını aldı.

Avrupa'dan Ödül

 Perge Antik Kenti’nde Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Bir Sütun da Sen Dik” kampanyası 2014 Europa Nostra Ödülleri kapsamında "Special Mention of the Jury" sertifikasını aldı. Sertifika 17 Haziran 2014 tarihinde Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Perge Konferansı sonrasında, Perge kazılarını yöneten Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu’na takdim edildi.

EN UZUN VE TEK KAZI ALANI

1943 yılında ilk kez bir arkeoloğun dikkatini çeken ve 1946’da arkeolojik kazı çalışmaları, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Fakültesi kurucusu arkeoloji üstadı Arif Müfid Mansel ile başlayan Perge Antik Kenti, halen devam eden kazı çalışmaları ile, Anadolu’da bir üniversitenin hiç aralıksız sürdürdüğü en uzun ve tek kazı alanı olmasıyla ayrı bir önem taşıyor. Kazılar, Arif Müfid Mansel’in vefatı sonrası, Türkiye ’nin ilk kadın arkeologlarından Prof. Dr. Jale İnan tarafından, kendisinin vefatı sonrasında ise, Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu tarafından sürdürüldü.

BAĞIŞÇILARIN İSİMLERİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLDİ

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın 2004 senesinde başlattığı kampanya ile, antik kentte yıkık durumdaki sütunlar, bağışçıların desteğiyle ayağa kaldırılmak suretiyle, kentin agorası, ana yolları gibi sütunla kaplı bölümleri eski görkemine kavuşturuldu. 100’den fazla sütunun ayağa kaldırılmasını temin eden bağışçıların isimleri ise, sütunların altına plaketle yazılarak ölümsüzleştirildi. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Başkanı Sanat Tarihçisi Hayri Fehmi Yılmaz“Perge’de bir Sütun da Sen Dik Projesi’nin Europa Nostra Ödülleri kapsamında Özel Jüri Sertifikası’na layık görülmesi, hem Vakfımızı hem de bağışçılarımızı, ülkemiz topraklarında süren diğer arkeolojik kazı çalışmalarına da benzer bir destek vermek konusunda cesaretlendirmiş ve gönüllendirmiş oldu. Doğru bir yolda ilerlediğimizi biliyorduk, bu özel ödül bizlere bunu bir kez daha teyid etti. Bundan sonra daha da şevkli bir şekilde, topraklarımızın altında yatan tarihi zenginlikleri gün yüzüne çıkarma konusunda meşakkatli çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

TURİZMİN GÖZBEBEĞİ

Binlerce yıl öncesinde, Anadolu topraklarının ilk kadın belediye başkanının yönettiği, beyin ameliyatlarının yapıldığı,“Yorgun Herakles” ve “Dans Eden Kadın” gibi heykelciliğin güçlü örneklerini veren heykelcilik okulu merkezi olma özelliklerini taşıyan Perge antik kenti, bugün ülkemizde yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlamaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157