-Fatma Bedia UYAR

Alanya’da LGS ve YKS’de büyük başarı Alanya’da LGS ve YKS’de büyük başarı

İlçe lise eğitimi alan 130 öğrenciden 29’u sınıf tekrarı yapacak. Talebe rağmen branş öğretmeni eksikliğinin giderilmemesi öğrencilerin nitelikli eğitimden uzak kalmasından en büyük etken olarak görülüyor.

Gündoğmuş Anadolu Lisesi ve Gündoğmuş Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde 29 kişi sınıfta kaldı. Sınıfta kalan öğrencilerin velileri, okulda öğretmen açığı olmasından dolayı öğrencilerin mağdur olduğunu iddia etmekte. Okul yönetimleri ise kimi öğrencilerin sınavlardan çok düşük puan aldığını kimi öğrenciler ise devamsızlıktan dolayı sınıf tekrarı yapacağını öne sürdü. Yeterince atama olmaması sebebiyle sadece branç öğretmeni eksikliği ile sınırlı kalmayan ilçede 2 okulun müdürlüğünü bir kişinin yaptığı, ilçe milli eğitim müdürü atamasının da olmaması sebebiyle bu görevinde vekaleten yürütüldüğü öğrenildi.

Veliler yeterince öğretmen olmadığı için sağlık bir eğitim dönemi geçirilemediğini bu yüzden çocuklarının düşük not aldığını öne sürmekte. Okul idarecilerde velilerin ilgisiz davrandığını toplantılara dahil olmadıkları, telefon ile davete edilmelerine rağmen ara karne sonrası görüşmeye gelmediğini e-okul sisteminde de öğrenci durumu takip etmediklerine dikkat çekilerek ilgisizlikten şikayetçi.

MÜDÜR VE ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMADI

Resmi olarak bir müdürü bulunmayan Gündoğmuş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şu an Ercan Albay, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili olarak görev yaparken resmi olarak ne zaman bir müdürün göreve getirileceği netlik kazanmadı. Gündoğmuş Anadolu Lisesi ve Gündoğmuş Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde ise Şenay Günay müdür olarak hizmet vermekte. İlçenin il merkezi ve sahilden uzak olması hem resmi atamada hem ücretli öğretmen alımın tercih edilmemeye neden olmakta. Sadece bir tane kadrolu matematik öğretmeni bulunan liseler kaderine terkedild

Muhabir: Bedia UYAR