banner84

Çelik: Hedefim borçsuz bir belediye

ATV'de yayınlanan Haber Masası programında konuşan Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, önceki Belediye Başkanı Cemburak Özgenç döneminde belediyenin paralarının çarçur edildiğini ve kaynakların kötü kullanıldığını iddia etti. KOMBİ dosyasını kapatacaklarını ve Gazipaşa'nın bir yılda 12 bin yatak kapasitesi olan 4 otele kavuşacağını dile getiren Başkan Çelik, en önemli hedefinin 2019 yılında borçsuz bir belediye meydana getirmek olduğunu kaydetti.

Çelik: Hedefim borçsuz bir belediye
 Alanya Televizyonu’nda (ATV) yayınlanan Haber Masası programına konuk olan Belediye Başkanı Adil Çelik,  canlı yayınlanan programda tecrübeli gazeteciler Ahmet Tunç ve Fazıl Tunç’un sorularını yanıtladı.  Aynı zamanda vatandaşlardan gelen soruları yanıtlayan Başkan Çelik, çarpıcı iddialar ve samimi açıklamalarda bulundu.
“ÖZGENÇ BELEDİYENİN BORÇLARINI GİZLEDİ”
Göreve geldiğinde Gazipaşa Belediyesi'nin 109 milyon lira borcu olduğunu belirten Çelik, en önemli hedefinin 2019 yılında borçsuz bir belediye meydana getirmek olduğunu söyledi. Önceki Başkan Cemburak Özgenç'in seçim öncesinde belediyenin borçlarını gizlediğini iddia eden Başkan Çelik, ''Göreve geldiğimde bir de baktım ki belediyenin 109 milyon lira borcu varmış. Oysa seçimden önce böyle bir borç olduğunu kamuoyuna  söylemedi '' dedi.
“KAĞIT ÜZERİNDEKİ PROJELERE PARA VERİLMİŞ”
Belediyenin tüm hesaplarını, yapılan işleri incelediğini ve ortaya çıkan tabloya çok şaşırdığını söyleyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü; “Cebeli Tepesi'ne simge yapı yapılmasıyla ilgili bir proje hazırlatmış ve bu projeye 259 bin lira ödemiş. Ancak üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bu proje hayata geçirilmemiş. Sadece bu değil.  Buna benzer 10'a yakın proje hazırlatılmış ve 900 bin lira para ödenmiş, ancak bunların hiç birisi hayata geçirilmemiş. Gerçekleşmeyecek, kağıt üzerindeki projelere bu kadar para vermenin mantığını ben anlayamadım. Sadece basın ve ağırlama giderleri olarak 1 milyon 700 bin lira harcanmış ama Kombi'ye olan borç bir türlü ödenmemiş. Biz belediye kaynaklarını çarçur etmeyeceğiz. Bunun için önlemler aldık. En büyük hayalim ise 2019 yılındaki seçime kadar borçsuz bir belediye inanıyoruz”
“KOMBİ DOSYASINI TAMAMEN KAPATACAĞIM”
13 yıldır devam eden Kombi sorunun çözeceğine dair seçim öncesi vaatte bulunduğu hatırlatılan Başkan Çelik, ''Doğrudur. Bu sözü verdim ve sözümde duracağım. Bunun için gerekli kaynağı yarattık ve 2015 yılının ilk çeyreğinde bu sorunu çözeceğim ve kombi dosyasını tamamen kapatacağım'' diye konuştu. Programda seçim bildirgesini okuyan Çelik, görev süresi tamamlanmadan verdiği tüm vaatleri yerine getireceğini söyledi.
“DENİZYOLUNDAKİ ÇALIŞMA ŞUBAT AYINA KADAR TAMAMLANACAK”
Denizyolundaki çalışmanın Şubat ayına kadar tamamlanacağını ve örnek bir yol ortaya çıkacağını anlatan Çelik, imar planında bulunan ancak açılamayan tüm yolları hızla açacaklarını, Bakılar Köprüsü’nün önümüzdeki günlerde tamamlanacağını, Yat Limanı'nın sosyal tesislerinin de yaz mevsiminden önce hizmete açılacağını kaydetti. İlçede yapılan diğer çalışmalar hakkında da bilgi veren Çelik, öncelikle altyapı ve yol sorununu çözeceklerini, uçuk projeler yerine ilçenin eksiklerini tamamlamaya ağırlık vereceklerini bildirdi. 
“ÇOK KÖTÜ BİR 18 UYGULAMASI YAPILMIŞ”
Açılamayan yollarla ilgili en büyük sıkıntının, önceki dönemde yapılan 18 uygulamasının, itirazlardan dolayı bazı bölgelerde iptal edilmesi olduğuna vurgu yapan Çelik, şöyle devam etti:
''Ne yazık ki çok kötü bir 18 uygulaması yapılmış. Sahilde yeri olanlara arka parsellerden yer verilmiş, arka parselde yeri olanlar sahile gelmiş, mantığı olmayan garip uygulamalar yapılmış. Bu nedenle sayısız itiraz olmuş ve bazı bölgelerde bu çalışmalar iptal edilmiş. Bu nedenle imarda yol olarak görülen yerler resmi olarak belediyeye geçmediği için bazı yollar açılamıyor.''
“GAZİPAŞA BİR YILDA 12 BİN YATAĞA KAVUŞACAK”
İmarda bu sorunlar nedeniyle 4 tane yatırımcının ilçeye otel yapmak için beklediğini ve bu otellerin yapılması durumunda Gazipaşa'nın bir yılda 12 bin yatağa kavuşacağını anlatan Çelik, ''Bu otellerin yapılması Gazipaşa'nın kaderini hızla değiştirir. Biz turizmin önünü açmak için elimizden geleni yapıyoruz'' diye konuştu. Önceki Başkan Cemburak Özgenç'in de butik otel yapmak için belediyeden ruhsat başvurusu olduğunu ifade eden Çelik, ''Ne yazık ki kendi döneminde iptal edilen 18 uygulaması yüzünden kendisine de ruhsat veremedik'' dedi.
“BUNLAR SPEKÜLASYONDAN İBARET”
Gazipaşa Havaalanı'nın ismiyle ilgili tartışmaları da değerlendiren Çelik, ''İsmin Alanya (GZP) olacağı yolundaki iddialar doğru değildir. Bunlar spekülasyondan ibaret. Havaalanının ismi, Gazipaşa-Alanya Havaalanı olacak bu da normaldir ve dünyada örnekleri çok vardır. Gereksiz tartışmalarla gündem yaratmayı doğru bulmuyorum. Önemli olan havaalanımızın çalışıyor olması ve sürekli büyümesidir'' diye konuştu. 
BAŞKAN ÇELİK’E BİSİKLET HEDİYE EDİLDİ
Göreve geldiğinden bu yana belediyeye zaman zaman bisikletle gelip gitmesiyle ulusal medyada da haber konusu olan Adil Çelik, ''Makam arabamız, haciz durumunda olduğundan kullanılamıyor. Ama belediyede başka araçlar var. İstesem onları kullanırım. Ama ben bisikleti tercih ederek hem spor yapmak hem de örnek olmak istedim. Avrupa’da meclise bisikletle gidip gelen yüzlerce milletvekili var'' dedi. Programın sunucularından ve Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Basın Yayın Kurulu Başkanı olan Fazıl Tunç, TBF Başkanı Emin Müftüoğlu'nun girişimleriyle dünya markası haline gelen Türk firması Salcano tarafından hediye edilen bisikleti, Başkan Adil Çelik'e canlı yayında verdi. Çağdaş bir şehir bisikleti olarak tüm dünyada kabul gören Salcano'nun Alanya modeli hediye edilen Çelik, bu bisikleti büyük bir gururla kullanacağım'' dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107