banner84

Hukukun ikinci plana itildiği günleri yaşıyoruz

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim, özgür medyaya yapılan operasyonla hukukun ikinci plana itildiğini söyledi.

Hukukun ikinci plana itildiği günleri yaşıyoruz
 Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim, özgür medyaya yapılan operasyonla hukukun ikinci plana itildiğini söyledi. Dim, bugün gazetecilerin birbirine kenetlenme zamanı olması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz pazar günü Zaman gazetesi ile Samanyolu Yayın Grubu’na yönelik yapılan operasyona her kesimden tepki gelmeye devam ediyor. Medyaya operasyona bir tepki de Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim’den geldi. Mehmet Ali Dim, yapılan operasyonun kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Gazetecinin siyasi düşüncesi ne olursa olsun, gazeteci tanımı uyan bir kişiye bu tür davranışların yapılamayacağını belirten Dim, "Daha önce de hukukun ikinci plana itildiği, fiili durumun yaratıldığı günleri yaşadık, bugün de yaşıyoruz. Dolayısıyla bunun hem Avrupa Birliği (AB) normları içerisinde hem evrensel hukuk içerisinde doğru olmadığını söyleyebiliriz. Bugün biz hepimizin, hiçbir şekilde o gün 'onlar sesiz kaldı, bugün bilmem ne oldu' diye bakmaksızın birbirimize sahip çıkma, kenetlenme zamanıdır. Bizim geçmişle hesaplaşma, kavga gibi bir lüksümüz yok. Bugün sıra Ekrem Dumanlı’ya gelmişse yarın bana ya da sana gelmeyeceği garantisi yok. Bugün bizim dayanışma içinde olmamız gerekiyor." diye konuştu.

Mehmet Ali Dim, ileri demokrasiden bahsedilen bir ülkede olmazsa olmaz unsurun özgür medya ve düşünce özgürlüğü olduğunu ifade etti. Bunların bahsedildiği bir ülkede mesleği sadece gazetecilik olan kişilere suç atılmasının demokrasiyle bağdaşmayacağını söyleyen Dim, "Bırakın siz bombayı tabancayı, kaleminden başka hiçbir aleti edevatı olmayan kişilere karşı bir terörist yapmanız ileri demokrasiyle bağdaşan bir şey değildir. Gazeteciler dünyanın neresinde olursa olsun beyaz gömleği idamlık gömleğini giyer mesleğini öyle yapar." dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107