banner84

Muhtar 2

9 Mayıs 2020 tarihinde kaleme aldığım, MUHTAR başlıklı yazımdan sonra sistem sorgusu üzerine farklı yorumlar aldım. Yorumlar bana; başka yazı konuları verdi kuşkusuz. Ama yorumlardan biri vardı ki; bugün kaldığımız yerden devam etmeyi zorunlu kıldı. 

Uğrak Mahallesi Muhtar Vekili, cevap hakkı istemek üzere sosyal medyadan yaptığı paylaşımını ‘Şerefsiz, Aşağılık’ diye bitirmiş. Mesaj böyle olunca; pek tabi ki bana yargı yolu göründü. Ve sistem sorgusuna devam etmenin zorunluluğu da hasıl oldu. 

2001 yılında SINIRLI SORUMLU UĞRAK KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ kuruluyor. Ticaret sicili kayıtlarına göre kooperatifin o tarihten bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığını halen Uğrak Mahallesi Muhtarı da olan Hüseyin Musluoğlu yürütüyor. Kooperatifin kuruluş amacı mealen örnek projeler ile mahalle sakinlerinin üretim kalitesini ve gelirlerini arttırarak refah gelişimine katkı sağlamak. Ancak, Ticaret Sicil Gazetesi arşivinde bu anlamda kooperatifin kayda değer bir projesi görülmüyor. Mahalle sakinlerinin ifadesine göre ise; kooperatif genellikle orman sahalarında kesim yapılması, yaptırılması, kesilen odun ya da kerestenin satılması, sattırılması işlerine konsantre olmuş. 20 yılda ne kadar iş alınmış? Ne kadar kazanç elde edilmiş ve ortaklara dağıtılmış? şimdilik bir kenara bırakıyoruz.
 
Kooperatifin dikkat çeken bir faaliyeti ise 15.4.2009 tarihli kooperatif genel kurulunda Alanya Orman İşletme Müdürlüğü’nden Uğrak Mahallesi’nde D400 karayoluna bitişik nizamda 44.063 m2’lik arazinin 49 yıllığına kiralanması kararı. 

Arazi bedelsiz kiralanmış, ağaçlandırma masrafları kooperatif tarafından karşılanıyor. Aradan geçen 11 yılda, badem ve keçiboynuzu fidanları ekilmiş. Bugün arazi  bakımsız  ve çalılık. Mahalle sakinlerine ürettiği bir katma değer ise görülmemiş. Belki de, amacına uygun kullanılmayan bu arazinin orman idaresi tarafından geri alınması gündeme gelmeli…
 
Bu aralar mahallenin gündemi orman arazisi kiralanması. Şöyle ki;  2019 yılı Ekim ayında orman arazilerinin kiralanması yönetmeliği değiştiriliyor. Geçtiğimiz Nisan ayı boyunca özel ağaçlandırma amaçlı orman arazisi kiralama talepleri toplanıyor. Örneğin Uğrak’ta bölgenin en büyüğü Fığla Ormanı’nın derinliklerinde dahi kiralama talepli ölçümler yapıldığı konuşuluyor.  Halen bu kiralama taleplerinin değerlendirme çalışması yapılıyor. İşte bu süreçte dedikodular alıp yürüyor; bir muhtar diğer bir muhtarı “Size ormandan 1 metrekare bile yer verdirtmem” diyerek tehdit ediyor.

Soru şu? 

Orman alanları kiralama yoluyla kamuya açılırken sürdürülebilirliği ne kadar denetlenecek? Adaleti nasıl sağlanacak? 

Bakalım kırsal mahallelerde; muhtarlar, ihtiyar heyeti üyeleri ve yakınları adına ne kadar kiralama talebinde bulunuldu? Sonuç ne olacak? Bekleyip göreceğiz…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güneş Laçin Turan
Güneş Laçin Turan - 7 ay Önce

Yetki, görev ve sorumluluklarını çok da bilmediğimiz muhtarlar, kurulan kooparetifleri , orman işletmelerinin bu bağlamda yeri ve önemini farkettiren güzel bir yazı kaleme almışsınız. Büyük bir ilgiyle okudum ve de sonrasını merakla bekliyeceğim. Kaleminiz ve yüreğinize sağlık.

banner107