banner129

Nasıl gelsin bu turist? Bize bile yer yok

Alanya’nın merkez mahallelerinde sahiller, vatandaşın havlusunu, şemsiyesini atıp denize girmesine neredeyse kapalı. 
Şimdi diyeceksiniz ki ne var sahillerde? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin taşınması, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılaması, yeni belediye binasının Oba Mahallesi’ne yapılmasıyla popülerliği daha da artan bir mahalle Oba. 
Tüm bunların yanı sıra sezonun başladığını da gösteren bir mahalle. Çünkü her sezon Oba’da yaşanan hareketlilik çoğu zaman Alanya’nın hiçbir noktasında görülmeyebilir. Ve geçen yıldan gözlemlediğim kadarıyla merkezde, ‘sezon kapandı’ dediğimiz zamanlarda; Oba Mahallesi’nde hala turist yoğunluğu vardır. 
Gel gelelim ki Oba Plajları’nda bulunan şezlongların düzensizliği, yerli halka, iç ve dış pazardan gelen tatilcilere zor anlar yaşatıyor. Çünkü neredeyse denizin içine kadar getirilen şezlonglar o bölgede bir havlu serip denize girmeyi imkansız hale getirmiş durumda. Hani nerede bu şezlonglar? diye soranların olacağını bildiğimden, yapılan bu ‘haksızlığı’ fotoğrafladım.
İşte bu gördüğünüz yer gibi birçok nokta var Oba sahilinde. Tabi ki kuralına uygun olarak hizmet veren işletmeleri tenzih ediyorum. Ancak şezlonglarını denizin içine kadar getiren işletmeler hem tatilciler ve diğer işletmelerin haklarını, hem de kıyı kanununu ihlal ediyor. Bu düzensizliklerin olduğu ve bir türlü düzeltilmediği şehirde, turizmcinin sektörden endişeli olması, esnafın vergilerle belinin bükülmesi çok da şaşırtıcı değil aslında. 
Velhasıl ne turizm sektöründeki; ne de sahillerdeki sorunlar bununla bitmiyor elbet. Kurulduğu dönemde Alanya Posta TV’de Haberin Manşeti programında Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel esnaflara, ‘Plajlara yatırım yapmayın’ demişti. Ancak bu uyarıya rağmen plaj büfeleri haricinde sahillerdeki yapılar da dikkat çekiyor. Bu seferlik yazıyı uzatıp sizleri sıkmamak adına bu konunun detaylarına girmiyorum. Fakat bir sonraki yazıda herkes bu detayları elbette öğrenecek…

YORUM EKLE

banner107