banner84

Ne dediysek o

24 Haziran seçimlerine ittifakla giren siyasi partiler 31 Mart yerel seçimlerine de ittifakla girdiler. AK Parti ile MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın Alanya adayı mevcut MHP'li başkan Adem Murat Yücel olurken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel oldu.  Millet İttifakı  Alanya'da İYİ Parti'nin adayı Abdullah Sönmez ile yola çıkarken, Antalya'da CHP'nin adayı Muhittin Böcek’ti.  
Bende seçim süresince mahalle mahalle dolaşarak seçimin nabzını tuttum. Alanya'da nüfus yoğunluğu çok olan 12 mahalleyi gezerek seçmenlerle görüştüm. Sokaktan aldığım izlenimi sizlerle  Alanya Postası Gazetesi'ndeki haberler ve yazdığım köşelerde paylaştım.  İlk önce Alanya özeli olarak değerlendirecek olursak; seçimi Cumhur İttifakı'nın adayı Adem Murat Yücel'in kazanacağı aşikardı. Çünkü Yücel geçmiş 5 yıllık görev süresince hizmetleri ve  samimi tavrıyla 7'den 70'e herkesin sevgisini kazanarak yeni dönemde yoluna emin adımlarla gitti. 
Mahalle röportajlarımda seçmen, Adem Murat Yücel'in hangi partiden olduğuna bakmaksızın, 5 yıllık icraatlarından dolayı bir dönem daha vize vermek istediklerini söylediler. 
Yine röportajlarda Antalya Büyükşehir Adayı olarak Cumhur İttifakı'nın adayı Menderes Türel ismi öne çıktı. Ancak ben seçmenleri bu konuda samimi bulmadım. Çünkü Alanya halkı Menderes Türel'e tepkiliydi... Her ne kadar Cumhur İttifakı'ndan dolayı Menderes Türel'i desteklediklerini ifade etseler de, aslında gönüllerinden geçen Muhittin Böcek’ti.. Alanya halkı, Menderes Türel'in geçmiş 5 yılda Alanya Belediyesi ile uyuşmazlığın nedeniyle   cadde ve sokakların gelirlerini büyükşehire bağlamasından dolayı tepkiliydi ve bu tepki sandığa yansıdı. 
Alanya'da Adem Murat Yücel yüzde 58.63 oy oranına sahip olurken rakibi Sönmez ise 36.84 oy oranıyla seçimi kaybetti.  Antalya'da Büyükşehir adaylarına çıkan sonuç ise ortalama yüzde 51 oranında Menderes Türel olurken, Böcek yüzde 47 oranında kaldı. Ancak Türel'e Alanya'da aldığı oylar Antalya'yı kazanmasına yetmedi. Yücel rakibine yüzde yüzde 22 oranında fark atarken, Türel ise sadece yüzde 4 oy oranına fark atabildi. Bu sonuçlara baktığımız zaman Alanya'da ittifaklar pek işe yaramamış gözüküyor. Alanya seçmeni, ne Cumhur İttifakı ne de Millet İttifakı'na oy vermiş.  Alanya halkı hangi adayın hangi partiden olduğunu bakmaksızın sandığa giderek demokrasinin gereğini yapmış. 
Bu sonucu da 21 Mart 2019 tarihinde Alanya Postası Gazetesi'ndeki 'Yücel-Böcek kombinasyonu' adlı köşem de yazmıştım. Ne dediysek o çıktı. Seçim sonuçları Alanya'mıza ve Antalya'mıza hayırlı olsun.

YORUM EKLE

banner107