banner84

Ne lazım…?

 Bu bayram turizm cenneti olan Alanya’da  iki yıldır özlemini duyduğumuz kalabalığa nihayet kavuştuk.  Şehir doldu, Oteller doldu, Park oteller doldu,  Plaj oteller doldu. Sokak oteller doldu. Çimen oteller doldu,  Ağaç dibi oteller doldu.  Araba oteller doldu.   Neredeyse adım atacak yer kalmadı.  Trafik sıkıştı, araç park problemi yaşandı, yani her türlü karmaşayı gördük …
           Acaba beklenen  bumuydu derseniz? Bunun cevabında birçok soru işaretleri ile düşündürücü sonuçlar çıkacaktır.
           Tatil yapmak mutlaka herkesin ve her kesimin hakkıdır eyvallah.  Ama bu hak adabı ve usulüne göre olursa yerini bulur.  Aracınla bangır bangır müzik çalarsan, çöpleri sokağa atarsan, bulduğun her yere yatarsan,  Koloniler halinde ava çıkmış kabileler gibi davranırsan,  olduğun yere uygun davranmayıp taşkınlık yaparsan,  Maske, mesafe ve hijyen kuralına uymazsan;  işte tüm bunlardan dolayı  yadırganır ve dışlanır eleştirilirsin….
Umarım bu bayram bize iyi bir ders olurda, gelecekte bu tür göze batacak olayları bir daha yaşamayız.  Ama bunun için bazı şeylerin tam anlamıyla yapılıp uygulanması lazım.
Nemi lazım ?
Görülüyor ki en başta Alanya’ya özgü bir kurallar zincirinin ve disiplin düzenin acilen oluşturulup uygulanması lazım.
 Bunun için öncelikle konunun muhatapları; Kaymakamlık, Belediye, Emniyet ve jandarma, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere Üniversitemiz işbirliğinde çalışmalar yapılarak kısa sürede sonuca ulaşılmalıdır.
Biran önce sakin şehir için adımlar atılması lazım.  
Bunun için şehir içi ve yakın çevredeki yerlerde daha geniş yeşil alanlar, parklar ve  soysal alanlar oluşturulmalı  trafik ve eğlence merkezlerinden oluşan  gürültü elden geldiğince kamufle edilmelidir.
Araçlar için Trafik, park ve yol  sorunun acilen çözülmesi  lazım.
Şehir içi trafiğini azaltmak için; öncelikle çevre yoluna işlerlik kazandırılmalı. Araçlar ve yayalar için altgeçitler, üst  geçitler inşa edilip trafik  akışkan hale getirilmeli.  Transit geçişleri şehre sokulmadan yapılmalıdır.  Ayrıca park sorunu için şehrin doğusuna, batısına ve kuzeyine araç depolama alanları yapılıp buradan şehre  ulaşımı başta yürüyüş yolları veya nostaljik tramvay veya elektrikli alternatif toplu ulaşım araçları ile yapıp,  harici araçların girişini yasaklamak yada sınırlandırmak lazım. ( Yurtdışında birçok yerde örnekleri var)
Yayalar için yürüyüş yolları, meydan düzenlemeleri  yaparak ve cazibe merkezlerini çeşitlendirerek  insanların bir yere yığılmasını önleyerek lazım.
Alanya’mızda potansiyele sahip cazibe merkezi olarak planlanabilecek birçok alan var. Eğlence merkezlerinin daha önceki yıllarda düşünüldüğü gibi Dimçay bölgesi ve yat limanı tarafına taşınması gibi,  Bektaş seyir terası tarafına  teleferik hattı kurulması gibi,  Alanya’yı kudretiyle selamlayan Cebelireis dağının tabiatına zarar vermeden teleferik veya füniküler tramvay ile ulaşımını sağlayarak orada da eğlence, merkezleri, gezi parkları, tarihi mistik dokusu olan Pazar yerleri oluşturarak yeni cazibe alanları oluşturabilinir.
Cadde ve sokaklara düzen lazım.
Caddelerde ve sokaklarda gelişi güzel olan başta kaldırımlar olmak üzere, trafik işaretleri, dükkan önlerinde haddinden fazla işgal edilen yerler,  sundurmalar,  tabelalar, cadde ve sokak ortasına konan masa sandalyeler.  Peyzaj düzenlemeleri, çöp kutuları vs hepsi elden geçirilip standartlarına kavuşturulmalı. Ayrıca kolluk kuvvetleri gerekli kontrolleri daha fazla yapmalıdır.
Hizmetlerde Standardı yakalamak lazım.
Bölgemiz konaklama tesisleri bakımından oldukça kalabalık bir yapıya sahip.  Ama bu kadar çok tesis olmasına rağmen birçoğu ne standartlara uymakta, nede standardına uygun fiyat politikası uygulamakta.  Başta tesislerimiz hem fiyat hem de donanım bakımından  standartlara  uygun hale getirilmelidir.  Konaklama tesislerinde kalma imkanları olmayanlar içinde  şehir merkezi dışında ama yakın mesafelerde yoğunluğun yaşanacağı zamanda yerli halkımıza hitap eden, diğer zamanlarda kampçılık veya spor için kullanılacak içinde banyoların, wc’lerin ve portatif mutfakların olduğu sosyal yaşantıya da uygun yerler inşa edilmelidir.
          Ayrıca özel not olarak; Bölgemiz imajı  açısından sosyal medyada yapılan eleştiri ve paylaşımlara biraz daha dikkat etmeliyiz. Maksadını aşan her eleştiri ve paylaşımın bize kötü bir reklam olarak yansıması olacaktır.  
Saygılarımla…
 

YORUM EKLE

banner107

banner169