banner84

Ne olacak bu bütçe?

Hem 31 Mart yerel seçimlerine, hem de turizm sezonunun en hareketli günlerine doğru hızla ilerliyoruz. Geçtiğimiz haftada söyledim. Rakamlar, erken rezervasyonlar çok iyi gidiyor.  
Dünyanın en önemli turizm fuarı ITB Berlin'den de Alanya ve Türkiye turizmi için müthiş haberler geldi. Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ellerindeki tüm imkanları kullanarak 'Alanya'ya nasıl daha faydalı çalışmalar yaparız?' sorusunun cevabını aradı. Gerçekleştirilen her fuar ve etkinlikte yoğun bir şekilde Alanya tanıtımı yaptılar. Hatta bunun meyvelerinden biri de ikinci kez bir Sırp sanatçının Alanya'ya gelecek ve -minimum maliyetle- Alanya'da klip çekerek Alanya’nın tanıtımına katkı sağlayacak olması. 
Alanya için dün sona eren ITB Berlin ve 12 Mart'ta başlayacak olan Moskova fuarıyla ise fuar süreci tamamlanacak. Buradaki en önemli nokta ise daha önce her yıl ITB Berli'nde kendi standını açan Alanya bu yıl Turizm Bakanlığı çatısı altında tanıtıldı. Bunun en önemli sebebi, döviz kurlarının yükselmesinin stant fiyatlarını artırması. Ayrıca Turizm Bakanlığı’nın şehirlerin kendi stantlarını açmasına sıcak bakmaması da bir diğer etken. Bizim için ise birinci sebep, hele de 31 Mart öncesi çok önemli. Çünkü 31 Mart yerel seçimleri öncesinde adayların da turizm konusunda en önemli vaatlerinden biri ALTAV'ın bütçesini artırmak. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ALTAV'a en büyük desteği verdi. Ancak Alanya'nın tanıtımı noktasında bu kurumun daha fazlasına ihtiyacı var. Tam da bu sebeple başkan adayları turizm vaatlerini verirken ALTAV bütçesini unutmuyor elbette.
Bu noktada da ilk olarak Cumhur İttifakı'nın Alanya Belediye Başkan Adayı, mevcut Belediye Başkanı ve aynı zamanda ALTAV'ın da Başkanı olan Adem Murat Yücel, proje tanıtım toplantısında turizm alanında yapmayı planladıklarından bahsederken, "Alanya’nın ortak değeri ALTAV’a restore edilmiş bir evimizi tahsis edeceğiz ve ALTAV’ın tanıtım bütçesini arttıracağız" demişti. 
Cumartesi günü merkez seçim ofisinin açılışını yapan Millet İttifakı Alanya Belediye Başkan Adayı Abdullah Sönmez projelerini anlatırken "Eğer 31 Mart seçimlerinde göreve gelirsem özel günler dışında hiç bir yerde Abdullah Sönmez resmi olmayacak, tabelaya harcayacağım parayı ALTAV’a vereceğim" ifadelerini kullandı. 
Verilen sözler ortada iken en çok merak uyandıran nokta 31 Mart sonrasında turizm için atılacak adımlar, yapılacak projeler. Çünkü -geçtiğimiz günlerde gazetemizin 1. sayfasında da gündeme getirdiğimiz gibi- 1 Nisan sabahında sonuç ne olursa olsun başkan adayları dahil herkesin seçim derdi bitip, geçim derdi başlamış olacak. Turizmcinin de turizmden para kazanan herkesin de gözü ALTAV için yapılacak yatırımlara çevrilecek. Bu süreçte göreve gelecek kişinin kim olacağı ve verdiği sözleri yerine getirmek için atacağı adımları da 20 gün sonra hep birlikte göreceğiz.
 

YORUM EKLE

banner107