banner165

Ne olacak bu EYT?

Emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilik koşullarında 1999'da yapılan değişikliğin geçmişe dönük uygulanmasına son verilmesini, yaş şartı aranmadan, sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını sağlayıp emekli olmayı talep ediyor.
2022 itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kayıtlı 4/a (SSK) kapsamında 16 milyon 406 bin, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında 3 milyon 32 bin sigortalı bulunuyor.
Tahminlere göre, 4/a ve 4/b olmak üzere toplam 19 milyon 726 bin sigortalıdan yaklaşık 5-6 milyonu EYT sorunu yaşıyor.
Uzun zamandır üzerinde çalışmaların devam ettiği yönünde bilgiler olmasına karşın henüz somut bir adım yok.
Masaya gelen talepler arasında yaş koşulunun kademeli olarak düşürülmesi, aylıklarda kısmi kesinti ile emekliliğin öne çekilmesi, prim gün şartını dolduranlardan yaş şartı aranmaması gibi talepler ve seçenekler değerlendiriliyor. Milyonlarca kişi umutla gelecek güzel haberleri bekliyor.
Çalışma ve talepler göz önüne alındığında biraz açmak gerekirse alışmalar şu üç formül üzerinde yoğunlaşmış durumda.
BİRİNCİ FORMÜL: 8 Eylül 1999 öncesinde SGK'lı olanlar, 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günü tamamladıklarında, yaşa bakmadan (mevcut yasada kadınlar 58, erkekler için ise 60 yaş şartı bulunuyor) emekli olabilecekler.

İKİNCİ FORMÜL: 8 Eylül 1999 öncesinde SGK'lı olanlar için erkeklerde 25 yıl ve 9 bin gün prim gün sayısı, kadınlarda ise 20 yıl hizmet süresi ve 7200 gün prim gün sayısı şartı aranabilecek.

ÜÇÜNCÜ FORMÜL: Yaşı bekleyenler için maaş kesintisi ya da yaş indirimi formülü. Bu formülde maaş kesintinin yüzde 2 civarında olması ya da yaş şartının birkaç yıl düşürülmesi ihtimali üzerinde duruluyor. (Almanya formülü)
Hangisinin ağır basacağını bekleyip göreceğiz.
Kanaatimce  25 yıl hizmet süresini dolduranların yaş şartını kademeli olarak  5 yıl-3 yıl gibi düşürerek bu işi de seçim öncesi nihayete erdirecekler.
Milyonlarca kişinin umutla beklediği bu haberin bir an önce çıkması temennisiyle.
Sevgi ve sağlıkla kalın.

YORUM EKLE

banner107

banner169