banner84

Neden Önce Beslenme?

Sağlıklı beslenme çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü sağlıklı yaşamın temelini sağlıklı beslenme oluşturur. Yenilen gıdalar giderek daha sağlıksız hale gelmekte, tüketim miktarı, israf ve hastalıklar sürekli artmaktadır. Sosyal medyanın ve internetin bilinçsiz kullanılabildiği günümüzde doğru bilgiye ulaşmak zorlaşmıştır. Oysa bilimsel veriler sağlıklı bir yaşam ve beslenme için yeterlidir. Doğru kaynaktan alınacak doğru tavsiyeler hayata geçirilebilirse hiç zorlanmadan sağlıklı yaşamak ve kilo vermek mümkün olabilir. Dahası verilen kiloların tekrar geri alınması da önlenmiş olur. Teknolojik gelişmelerin gıdalara yansıması beslenmeyi daha zor bir alan gibi göstermektedir.
Bu köşede sizlere pratik, basit, uygulanabilir ve devam ettirilebilir tavsiyeler ile sağlıklı beslenmenin, kilo vermenin ve yaşamın sırları sunmaya çalışacağım. Elde edilecek sırlar sayesinde beslenme ile ilgili karmaşık görülen konuların aydınlanması ve işlerin kolaylaşması beklenmektedir.
Obezite sıklığı sürekli artıyor. Bununla birlikte kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser gibi hastalıkların görülme sıklığı da artmaya devam ediyor. Modern tıp, birçok sebeple hastalıkları ilaçlarla ve tıbbi yöntemlerle tedavi etmektense oluşmadan önlemeyi ve koruyucu hekimliği daha ön plana çıkarmaktadır. Kilo vermek, sağlıklı yaşamak ve birçok hastalıktan korunmak için yapılması gereken, sağlıklı beslenme ve egzersizin püf noktalarını kısa ve öz şekilde bilmek gerekiyor. Kilo vermek kadar verilen kiloların tekrar geri alınmaması da önemlidir. Önerilen birçok diyet modeli kilo verdirmekte fakat daha sonra verilen kiloların geri alındığı görülmektedir. Bizim önerdiğimiz modelde sağlıklı beslenme bir yaşam tarzı haline getirilmekte ve sürdürülebilir olmaktadır. Bazı temel diyet önerileri kesin kabul görerek tabu haline gelmiş ve uzun yıllar yeterince tartışılmamıştır.
Örneğin üç ana öğün ve üç ara öğün ile beslenme bazı diyet önerilerinde yer bulabilmiştir. Bazı öneriler ise karbonhidratın hiç alınmaması, proteinin istenilen miktarda tüketilmesi gibi uç noktalardadır. Bizim önerilerimizde bilimsel verilere ve yeni araştırmalara dayanarak bilinen bu ezberlerin çoğunun reddi söz konusudur. ‘Acıkmadan yemeyiniz, tam doymadan sofradan kalkınız’ şeklinde özetlenebilecek bir yaklaşımla; miktarı ciddi kısıtlamadan, içeriği dengeli olmak kaydıyla besin öğelerine yasak koymadan, makul ve sürdürülebilir bir modelle kilo verdirmek, sağlıklı yaşamın kapılarını aralamak hedeflenmiştir.
Bu haftalık bu kadar yeterli deyip devamını sonraki yazılarımıza bırakalım. Sağlıklı kalın.

YORUM EKLE

banner107