banner84

Nefes

Nefes yaşamın en iyi göstergelerindedir. Sağlıklı bir yaşam sağlıklı nefes alıp vermekle başlar. Yetişkin bir insan yaklaşık olarak dakikada 12-20 arasında nefes almalıdır. Alınan nefesin hacmi, ritmi, sayısı çok önemlidir. Düzenli ve etkili nefes alıp verme sayesinde sağlıklı bir yaşam mümkün olur. Çünkü kandaki karbondioksiti temizleyen ve oksijeni zenginleştiren etkili bir solunumdur. Kanınızdaki oksijen oranı sağlık durumunuzun değerli bir göstergesidir.

Alanya Posta TV’de her hafta perşembe akşamları saat 20:00’de canlı yayınlanan ‘Nefes’ isimli bir sağlık programına başladık. Bu programın gayesi sağlıkla ilgili kamuoyunda oluşabilen kafa karışıklıkları ve bilgi karmaşasına bir son vermektir. Sloganı her ne kadar ‘Alanya’da Sağlığa Nefes’ olsa da aslında günümüzde bilgi çok kolay yayıldığı için, bu program Alanya dışındaki şehirlere de hitap etmektedir.

Programımızda alanında uzman, başarılı tıp doktorları, akademisyenler, tecrübeli üniversite hocaları, en iyi bildikleri konularda doğruları anlatıyorlar. Tıp Fakültesinden bir hoca olarak benim sunumum ve yönlendirmemle, uzmanlar tarafından sağlıkla ilgili bütün doğrular açık ve anlaşılır biçimde paylaşılmaktadır. Bir hesaba girmeden, reklam kaygısı gütmeden, karşılık beklemeden, sadece tıp biliminin doğrularını halka ulaştırma gayesi bulunan ‘Nefes’ programımız ilk haftasından çok büyük bir ilgi ile karşılandı. Önümüzdeki haftalarda; ‘Diyabetin önlenmesinden, sağlıklı beslenmeye, geleneksel ve tamamlayıcı tıptan, bağımlılık tedavisine’ kadar birbirinden önemli konuları alanında uzman doktorlarla konuşacağız. Bu programın gününü ve saatini not edip her hafta kaçırmamanızı öneririm. Her hafta; Perşembe saat 20:00’de Alanya Posta TV’de görüşelim.

Programın ilk bölümünde konuğum olan, Alanya’nın emektar doktorlarından ve sağlık yöneticilerinden, Çocuk Cerrahı, Op. Dr. İsmail Başaran, çocuklarda sünnet ve ev kazaları konusunda çok değerli bilgiler paylaştı. Program sonunda kendisine, on kitabımın ilki olan; ‘Kilo verme ve sağlıklı yaşam sırları’ kitabımı hediye ettim. Program internet arşivinde var. Kaçıranlar kaydını dinleyebilir. Tavsiye ederim.

Önümüzdeki haftalarda değerli Başhekimlerimiz, Bölüm Başkanı Profesörlerimiz ve sağlıkla ilgili Türk Kızılay, Yeşilay gibi sivil toplum kuruluşlarının uzman hekimleri ile karşınızda olacağız. Televizyonlarda yer alan sağlık programlarından ayrışan, sağlıkla ilgili olarak kamuoyuna yeni bir nefes sunan programımıza beğeni ve takdirlerini sunan tüm değerli seyircilerimize teşekkür ederim.

Neden programın adı nefes? Çünkü bu cihanda bir nefes sıhhat kadar kıymetli bir hazine yok. Cihan Padişahı ve şanlı ecdadımız Kanuni Sultan Süleyman Han, Muhibbi mahlasıyla yazdığı şiirinde;

‘Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.

Halkın gözünde devlet (iktidâr) gibi değerli bir şey yok.

Halbuki şu dünyada bir nefes sıhhat gibi devlet (güç) olamaz.’

Demektedir. Koca Cihan Padişahı bile bir nefes sağlıktan kıymetli bir şey olmadığını söylemişse bizler de ‘Nefes’in kıymetini bilelim.

Son olarak, merhum bir hocam, ‘alınan nefesin verilmemesi, verilen nefesin alınamaması ölümdür’ derdi. Değerli hocamızı rahmetle anıp sağlıklı bir yaşam için nefessiz olmaz diyelim. Sağlıkla kalın. Saygılarımla.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Güneş
Fatma Güneş - 2 hafta Önce

Nefes ilk bölümü ile iyi başladı. Tebrikler

banner107