banner165

Oldu mu Şimdi ?

Pandemi  döneminde çekilen onca sıkıntıdan sonra refaha kavuşma vakti geldi derken yeni Virüs versiyonlarının ortaya çıkması pek hoşta olmadı.  Rusya’da azımsanmayacak boyuta ulaşan yeni varyantlardan olan  Delta versiyonu virüs pik yapmış durumda.  Durum böyleyken Rusların öncelikli  tatil bölgesi olan Alanya ve Antalya mutlaka etkilenecektir.  Bundan dolayıdır ki virüse karşı gerekli tedbirleri biran önce almakta fayda var.  
Ayrıca son günlerde unutmaya başladığımız, maske, mesafe ve hijyen gibi kural ve tedbirleri elden bırakmayıp öncelikle kendimizi sonrada çevremizdekileri korumaya devam etmeliyiz...
Bir temmuz itibariyle ülke genelinde normalleşme takvimini uygulanmaya başlandı.  Görünen o ki insanlarımızın virüse karşı sergilediği görüntü pek hoş değil.  Büyük ve kurumsal işletmeler hariç bir çok yerde kurallar hiçe sayılmakta yada savsaklanmakta.  Umarım bu hastalık tam bitmeden dördüncü bir dalgaya  maruz kalmayız…
 Şimdi gelelim asıl konumuza;  
 Dakika bir gol bir. 
 Virüsün enkaza çevirdiği ekonomimiz ile beraber geçirdiğimiz bu sıkıntılı dönemden sonra elektrik ve doğal gaza yapılan zamlar pek hoş olmadı.  Pandemi döneminde çay kaşığıyla verilenler, ne yazık ki zam kepçesiyle geri alınıyor.  Bu süreçte zaten insanlarımız zar zor, türlü sıkıntılarla geçimleri sağlayabildiler.  Döviz ve faiz baskısı altında ezilen esnaflarımızın ise birçoğu işyerleri açamadılar, açanlarda birçok günlerini siftahsız veya zararla kapatarak kötü günler geçirdiler. İşte yapılan bu zamlar ise herkes için beklenmeyen bir başka zorluk oldu.   
 Genelde akaryakıt ve elektriğe yapılan zamlar ertesinde diğer zamlarda arka arkaya gelir.  Umarız bu konuda yanılırız ve başka zam sürprizleri ile karşılaşmayız. 
  Bugünlerde yaşadığımız bir diğer sıkıntıda konut kiralarındaki önlenemez yükselişler.  Alanya olarak kiraların hem yüksek olması, hem de kiralık konut bulmanın zorlaşması sebebiyle sıkıntı yaşamakta.  Arz ve talep dengesizliği yaşayan bölgemiz için bu konuda acil tedbirler alınıp çözüm odaklı sonuçlar için çalışmalar yapılmalıdır.  Seneye turizm sezonunun daha iyi gitmesi ve üniversitelerin tam anlamıyla açılması durumunda konut kira artışları zirve yapacaktır. 
 Eğer bir çözüm üretilmez ise bugünleri de mumla ararız.
Şimdilik görünen çözümler arasında kiralara standart getirilmesi ve Avrupa tarzı sosyal konutlarda olduğu gibi çözümler üretilmelidir. 
  Sağlıcakla Kalın…
 

YORUM EKLE

banner107

banner169