banner84

Önce antrenörleri eğitmeliyiz...

Önceki akşam Oba Stadı'nda Ümit Milli Takımımızın (U21) Avrupa Şampiyonası elem Grubu'nda ki Danimarka maçını izledim. Bizim ve Danimarka'nın oyuncularını sahada izlediğimde ilk edindiğim izlenim, biz bireysel onlar takım oyunu oynamaya çalışıyordu. Ümit Milliler, özellikle ilk devrede birinci bölgede bire bir adam geçmeye çalışıyorlardı. Kalene en yakın bölgede bire bir adam geçmeye çalışmak risktir, topu kaptırdığın an kalende gol tehlikesi yaşıyorsun. Bu futbol bir takım oyunu değil mi niye tek kişi çalımlarla topu ileri taşımaya çalışıyor ?  

Ümit Millilerin Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, Lig takımı yönetir havasında takımını idare etmeye çalışıyor. Öncelikle şunu belirteyim. Sahadaki takım Milli Takım. Türkiye'yi temsil ediyorsunuz. Teknik ekibi yetersiz gördüm. Oyun devam ederken sahaya müdahale edemeyen teknik ekip gördüm. Maç başladığından itibaren rakibin sol kanadından Mohamed Daramy, oldukça etkili geldiğini kaç pozisyonda gördük. Adam hem hızlı hem de yenetekli. Nitekim, attığı golü de izleyenler görmüştür tek başına atağı sürükledi, iki kişiyi geçti ve devamında kaleci Doğan'ı da mağlup etti. Bünyamin'in Damary'i karşısında hem yavaş hemde yetersiz kaldığı görülmesine rağmen Tolunay hoca buraya ilk devrede önlem alamadı. Rakip kale önünde nereden vursan gol olacak bölgeye topu getiriyoruz fakat şut vuran yok!? Herkes birine pas vermeye çalışıyor. Defansta yapılması gereken tek pasları rakip kale önünde yapıyoruz. 

Hakeme de değinmek istiyorum. Penaltı. Avrupa'da en sert futbolun oynandığı İngiltere'den gelen bu hakem, bu kadar ucuz bir penaltı vermesi beni şaşırttı. Özllikle ilk devrede bütün avantajlarını Danimarkla'dan yana kullandı. Maalesef Türk ve Müslüman bir ülke olmamız hakemlerin de zihin altına işlemiş. Her ne kadar formanın koluna; (No to Racism) yazılıyor olsa da insanların bilinçaltındaki düşünceler değişmeden bir şey değişmez.

Milli Takım antrenörlerimize de değinmek istiyorum. Bakın U21 (Ümit Milli) takımımızın kadrosuna TFF 1. Lig, Süper Lig, Almanya, İngiltere, Hollanda kaç ülke kaç lig?. Kaç oyuncu vardır, U21 Milli Takımımıza girebilecek? Bu kadar alternatif içerisinde, 5 milyon nüfusa sahip Danimarka'yı yenecek bir kadro kuramıyormusun? Kusura bakmayın da bizim antrenörlerimiz yetersiz. Gurbetçi futbolcularımız olmasa ne yapacaktık acaba? Ülkede spor dalları arasında en çok paranın döndüğü yer futbol. İmkan mı yok? Tesis mi yok? Ne yapıyor bizim antrenörlerimiz? Ben söyleyeyim en yaptıklarını hepsi birer J.Morinho havasında etrafındakilere maçlardan sonra ders veriyor... Ama gel gör ki, ne kulüplerimiz nede milli takımlarımız burada yetişen oyuncularla bir adım ileri gidemiyor. Önce antrenörlerimizi eğitmeliyiz.

YORUM EKLE

banner107