banner84

'Biz buradayız'

ALKÜ Turizm İşletmeciliği bölümünde okuyan öğrencilere kalifiyeli personel açığı hakkında ve turizm hedefleri hakkında sorular sorduk. Öğrencilerin sorulan sorulara verdikleri yanıtlar turizm hakkında kafalarının karışık olduğunu gösterdi.

'Biz buradayız'
 Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde (ALKÜ) öğrenim gören turizm öğrencilerinden kimileri otellerdeki kalifiyeli personel açığının otel işletmecilerinden kaynaklandığını söylerken kimisi de turizm sektörüne kendilerinin daha yeterli olmadığını söyledi.
'TURİZM SEKTÖRÜNE HAZIR DEĞİLİM'
Turizm bölümünü ileride bu sektörde olmak istediği için seçtiğini ve şuanda turizm sektöründe çalışmaya hazır olmadığını söyleyen Berkay Yılmaz, "Turizm bölümünü hoşuma gittiği için seçtim. Deniz, kum, güneş faktörlerini çok seviyorum ve ileride bu sektörün içinde olmak istiyorum. Herkesin standart hedefleri vardır, otelim olsun gibi. Benim hedefim ise kendimi geçindirecek şekilde hiçbir sıkıntı çekmeden bu sektörden para kazanmak istiyorum. Ama genel olarak bakarsak daha kendimi turizm sektörüne hazır hissetmiyorum." dedi.
'KALİFİYELİ PERSONEL AÇIĞINI KAPATABİLİRİZ'
Personel sıkıntısının, bazı durumlarda otellerin kendi isteğinden kaynaklandığını söyleyen Yılmaz, "Genelde kalifiye elemana değil de boşluk doldurmak amacıyla, daha ucuza çalışan  ya da sigortasız çalışan işçiler tercih edildiği için, okulunu okumuş, daha deneyimli insanlar biraz daha arka planda kalabiliyor. Bu durum düzelirse, kalifiye personel sıkıntısı da düzelir diye düşünüyorum. Alanya Turizm İşletme Fakültesi bölümüne isteyerek gelen insanlar da var, başka bölümde okuyamadığı için gelen insanlar da var. Yani bu işi gerçekten yapmak isteyen insanlar, benim gibi veya bu şekilde düşünen insanlar bu kalifiye personel açığını kapatabilir. Tabi bizim elimizden tutan olursa, devletimiz destek verirse ve turizm biraz daha iyiye giderse bu açık çok daha kolay kapanabilir." şeklinde konuştu.
'DEVLET İŞİNDE ÇALIŞACAK BİRİ DEĞİLİM'
Turizm ve Otel İşletmeciliği 2. sınıfta okuyan turizm bölümünü seçme nedenlerinden bahseden Yusuf Sarıkaya, "Açıkçası tiyatro bölümünü istiyordum. Ama olmadığı için 1 sene daha bekledim yine olmayınca, bölümlere baktım. Kişiliğim gereği devlet işinde çalışacak biri değilim, sürekli hergün aynı saatte gidip aynı şeyleri yapamayacağımı düşündüğüm için en azından hareketli bir sektör olsun diye turizmi seçtim. Turizmde de en azından animatör bölümünde çalışmayı düşünüyorum, tiyatroya yakın olduğu için." dedi.
 'BİR YERDEN BAŞLAMAM LAZIM'
Turizm sektöründe herhangi bir pozisyonda çalışabileceğini söyleyen Sarıkaya, "Komi, garson, housekeeping olabilir ya da herhangi ufak bir departmanda çalışabilirim. Ya da animatörün başlangıç görevlerini de yerine getirebilirim. Çünkü bir yerden başlamam lazım. Bize imkanların sunulması lazım. Bu işi okulunda öğrenen insanların daha sağlıklı işler yapacağını düşünüyorum. Dışarıdan bilgisi olmadan bu işe girişen insanlar okuyan insanların ekmeğine engel olabiliyor. Kalifiyeli eleman açığını turizm öğencileri kapatabilir. Kendimizi hazır hissedemiyoruz önümüzü görmeyince. Kendimi bu yüzden yüksek görevler için hazır bulmuyorum. Tabi tırmanmak için de bir yerden başlamak da lazım." dedi.
'TEORİ KADAR PRATİKTE LAZIM'
Kalifiyeli personel açığını kapatmak, turizm okuyan öğrencilerin kendini geliştirmesine bağlı olduğunu söyleyen Sarıkaya, "Eğer bu bölümde ben de kendimi geliştirip kalifiye eleman seviyesine çıkartabilirsem kendimi, sadece pratik eğitimle olmuyor tabiki teori de lazım. Hem pratik hem de teorik eğitimimi tamamladıktan sonra kalifiyeli eleman olabiliceğimi düşünüyorum." dedi.
'ANİMATÖRLÜĞE BASKINLIĞIM VAR'
Turizm sektörünün ileride kendisini nasıl etkileyeceğini anlatan Sarıkaya, "Tiyatroya olan sevgimden dolayı, animatörlüğe hep bir baskınlığım var. Eğer olursa herhangi bir otelin animatör müdürü olmak istiyorum. Ama o olmazsa otelin herhangi başka bir departmanında da çalışabilirim. Gerek mini barda bile çalışabilirim. Bir yerden başladıktan sonra güzel yerlere gelebilirim ama o başlayacağım yer neresi olur, henüz  kafamda net birşey belirlemedim. Bunu da ilerleyen zamanlarda çalışma standartları gösterecek." şeklinde konuştu.
'KALİFİYELİ PERSONEL OLACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM'
Muğla'da doğup büyüdüğünü söyleyen Oğulcan Orhan," Doğup büyüdüğüm yer bir turizm bölgesi olduğu için ve lisede de turizm öğrencisiydim. Üniversitede de turizmi isteyerek seçtim. Okulu bitirdikten sonra kalifiyeli personel olabileceğimi düşünüyorum ve inşallah oluruz. Her mesleğin içinde olduğu gibi bizimde mesleğimizde dışarıdan gelen insanlar çoğunlukla biz turizm öğrencilerinin önünü kapatıyor. Daha ucuza ve sigortasız çalıştıkları için genellikle tercih sebebi oluyorlar" dedi.
'KENDİMİ TURİZM ALANINDA GELİŞTİRECEĞİM'
Turizm sektörüne otelcilik alanında yeterli olmadığını düşünen Orhan, "Okulu bitirdiğimde ve gerekli bilgileri aldığımda bu konuda da kendimi geliştireceğim. Şuan da o kadar bilgi sahibi değilim. 5-6 yıl sonra da kendi işletmemi açarım, işletirim diye düşünüyorum. Zaten baba mesleği bir restoran işletiyoruz, turizmin içindeyiz."şeklinde konuştu.
'TURİZMİ SEÇMEMİN AMACI DİL ÖĞRENMEK'
Özel sektörde çalışmayı sevdiğini söyleyen Mustafa Ateş de, "Aynı zamanda dil katkısı yapabiliyorum kendime. İnsanlarla ilişkim iyi olduğu için bu sektörü seçtim. Dil biliyorum sonuçta, aynı zamanda diğer dilleri de öğrenmeye çalışıyorum okulda. Turizmi seçmemin temel amacı zaten dili öğrenmek. Sektöre kendimi katkı sağlayacak nitelikte görüyorum." dedi.
 'MALİYETİ DÜŞÜK TUTMAYA ÇALIŞIYORLAR'
Kalifiyeli personel seçimi için otellerin biraz daha çalışmaları gerektiğini vurgulayan Ateş, "Turizm şuanda iyi durumda değil. Ne kadar iyi ilişkiler kurarsak kalifiyeli personelimiz de bizde o kadar kalacaktır. İş arayan insanlar çok, daha çok ucuz işçiyi nasıl çalıştırabiliriz bunu düşünüyorlar. Maliyeti düşük tutmaya çalışıyorlar. Zeki bir insan olursan bunların üstesinden gelebilirsin. Yani 4 dil biliyorsan neden asgari maaş alasın? Ya da 2 dil biliyorsan yine neden asgari maaş alasın?" dedi.
'HEDEFİM YURTDIŞINA AÇILMAK'
Yurtdışında çalışmak istediğini söyleyen Ateş, "Kendi şirketimi kurabilirim ya da tur operatörlüğü düşünüyorum daha ilerleyen zamanlarda. Tabiki bunun için yeterli bir sermaye olması lazım. Veya seyahat acentaları ile anlaşmalar olabilir. Daha çok yurtdışına yönelik olacak hedeflerim." dedi.
'ÖĞRENMENİN YAŞI YOK'
Turizm sektörü için yeterli olduğunu düşünen Ateş, "Kendi bilgilerim açısından yeterli olduğumu düşünüyorum tabiki öğrenmenin yaşı yok. 4 senenin sonunda ben buralardan daha da çok birşeyler almış şekilde gitmiş olacağım. Sonunda illaki bir bilgi kapasite olacak. Yazları çalıştığım için, aynı zamanda işletmecilik yaptım oradan da bilgi sahibiyim. Bunun için ileride yeterli bilgiye sahip olacağım. Kendi babamda zamanında otelcilik yaptığı için ve 5 senedir de otelde çalıştığım için o yüzden kendimi hazır buluyorum." diye belirtti.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 08:06
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107