banner129

'Bu sene yatırım senesi değil'

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Çavuşoğlu, Alanya'nın yaz sezonunda Avrupa'dan bir beklentisinin olmadığını söylerken, turizm yatırımları konusunda da bu senenin yatırım için yeterli olmadığını söyledi

'Bu sene yatırım senesi değil'
'BİZİM ANA DESTİNASYONUMUZ ALMANYA'
Alanya'nın 1970'li yıllardan beri Avrupa'dan gelen misafirleri ağırladığını ama son dönemlerde Avrupa'dan gelen turist sayısında ciddi şekilde düşüş yaşandığını söyleyen Çavuşoğlu, "Başta Almanya, ama son zamanlarda Rusya'nın da öne çıkmasıyla oradan da ağır misafir ağırladık. Alanya'da 200 bin yatak kapasitesi var. 2016 yılına kadar, yılda 4 milyon turisti ağırlıyorduk. 2016 yılında Rusya ilişkilerimiz keslidi. Rusya'dan Alanya'ya gelen turist sayısında çok büyük düşüş meydana geldi. Ama sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve cumhurbaşkanımızın devreye girmesiyle Rusya ile olan ilişkilerimizi düzelttik. Fakat şimdi de Avrupa ile problemlerimiz var. Bizim ana destinasyonumuz Almanya.  Antalya Havalimanında Yaşar Dönmez ile görüştüm. Almanya'dan ilk 3 ay içerisinde yüzde 50 düşüşün olduğunu öğrendim. Aynı şekilde Kuzey Avrupa'dan da yüzde 60 oranında düşüş var. Dolayısıyla Avrupa'dan çok büyük düşüş var. Bunun ilgili biz devletimize bazı dosyalar sunduk. Sayın Nabi Avcı, Mevlüt Çavuşoğlu bu konuyla ilgili çalışmaları yapıyorlar. Ama ne kadar, ne yaparız daha önümüzü göremiyoruz. Ben aynı zamanda incoming yapan seyahat acentası olarak rezervasyonlarımız yok denecek kadar az. Rusya şuanda son dakika ağırlıklı bir ülke. Orada ağırlıklı çalışan tur operatörleri, türk kökenli. Buradaki türk kökenli firmalar Türkiye'nin yakın destinasyon olduğundan dolayı 2016'ya nazaran daha iyi operasyon yapacaklar. Fakat bizim ana destinasyonlarımız Avrupa. Şuan Avrupa ağırlıklı Hindistan, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya gibi ülkeleri satıyor. Biz de bu konuda eksiklik var. 2016'ya nazaran yüzde 50 düşüş var. 2015'e göre düşüşümüz yüzde 70'leri buluyor." şeklinde konuştu. 
'AVRUPA'DAN BİR BEKLENTİMİZ YOK'
2017 yılı içerisinde Alanya'nın ana beklentisinin,  yerli ve Rus turistler olduğunu ve Avrupa'dan bir beklentinin olmayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, "Avrupa'dan beklentimiz yok ama Rusya'dan beklentimiz yüksek. Yine sayın bakanımızın katkılarıyla Ukrayna ile karşılıklı bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre karşılıklı kimliklerle pasaportsuz giriş sağlanacak. Bu da hem Ukrayna için hem de Türk vatandaşları için güzel bir durum. Bunun daha yayılmasını bekliyoruz. Bunun için de zaten bakanımız çalışıyor. 2017 yılı içerisinde bizim ana beklentimiz yerli turitler ve Rus turistler. Avrupa'da bize yakın olan ülkelerden çok fazla bir beklentimiz şuan yok. Avrupa'daki büyük tur operatörlerinin Türkiye'de yatırımları var. Dolayısıyla bunlar kendi otellerini doldurmak için operasyon yapacaklar." dedi.
'BİZ TÜRSAB OLARAK GARANTÖRÜZ'
Tur acentaları kanalıyla TÜRSAB'a gelen şikayetlerden ve kaçak acentaların müşteriyi mağdur ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Tur acentaları kanalıyla bizlere gelen şikayetler,müşterilerin mağduriyeti. Bizim seyahat acentaları kanalıyla veya internette kaçak acentacılık yapan web sayfalarından satın alınan otellerden dolayı mağduriyet yaşayanlar oluyor. Bir rezervasyon yapıp hizmetlerini alamadıkları gibi problemlerle karşılaşıyoruz. Bununla ilgili bizim kamu spotumuz var. Özellikle internet sitelerinden satın alanlar, seyahat acentası olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Orada da TÜRSAB'ın 'tatil meleğim' logosunu mutlaka görmeleri gerekiyor. Eğer logo yoksa onun seyahat acentası olmadığı anlamına geliyor. Bunu da biz kamu spotu aracılığıyla bütün tüketicilere duyuruyoruz. Bunun yanında ufak tefek şikayetler de geliyor,biz onları da gideriyoruz. Biz TÜRSAB olarak garantörüz. Eğer bir tüketici memnun kalmadığı takdirde parasını iade ettiriyoruz. Biz bunların arkasındayız. Seyahat acentalarının haklarını korumak zorundayız. Özellikle internet üzerinden satış yapan firmalar, otelle anlaşmaları olmadığı halde o oteli satabiliyorlar. Sanal postla satış yapıyorlar, ondan sonra da müşteri otele geldiğinde rezervasyonun olmadığını görüp mağdur oluyor. Biz avukatlarımız aracılığıyla  buna müdahale etmeye çalışıyoruz. Şimdi google ile anlaşma yaptık, seyahat acentası olmayan firmanın reklamlarını kabul etmiyor. Bunun anlaşmasını yaptık. Bakanlığımız bu konuda çalışmalar yapıyor." dedi. 
'İSTİKRARA BAĞLI'
2016-2017 yıllarının turizme yatırım yapılacak yıllar olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, "2018'i göreceğiz. Çok fazla satılık otel var, çok kiralık dükkan var. Yani bana sorarsanız çok param olursa önümüzdeki yıl, Alanya'dan otel satın alırım. Ama şuan değil. Çünkü yapmış olduğunuz yatırımın en az 3-4 yılı olmayabilir. Bu istikrara bağlı. Sadece turizm demiyorum, birçok sektördeki firmalar yatırım yapmıyorlar. Çünkü ekonominin gidişatını iyi görmek lazım. Onun için 2016'yı bekleme yılı olarak görüyorum." diye de ekledi.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 08:13
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107