banner129

Kapatan kapatana

Alanya'da 2016 turizm sezonunun kötü geçmesiyle kira bedellerinde de sorun yaşayan esnafın yanında duran oda başkanları dükkan sahiplerine, 'El insaf edin artık' dedi

Kapatan kapatana
 Ayşe Yağmur MERCİMEK

2016 turizm sezonunda yaşanan kriz turizmciyi ve esnafı etkilerken, dükkan kiralarının da Euro üzerinden kiralanıyor olmasından dolayı bir çok esnaf zor durum yaşıyor. Kimi esnaf dükkanını kapatmayı tercih ederken kimi esnafta kirasını ödeyebilmek için borç üstüne borca girerek krediye yöneliyor. Alanya'nın merkezi yerlerinde bulunan bir çok kafe ve dükkanlar kira ödemede güçlük çektikleri için kapatıp terk ediyor. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir," Esnafımızda dükkanını devreden çok fazla olmaya başladı. Kirada anlaşamayan Euro’nun yükselmesinden kaynaklanan, bırakıp gidenler anlaşamayan esnaflarımız var. Kapatıp memleketlerine döndü çoğu esnaf turizmde olmadığı için. Kimi esnafımız devretmekte çareyi bulurken kimisi de kapatıp gidiyor. Birinci yıl bir yerde bir iş açtığın zaman verim alamayabilirsin bu normaldir. Fakat ikinci yıl kazanamadığın zaman üçüncü yıl orada durma diyor bu işlerin erbapları. Bunu esnafımıza aşılayamadık. Zarar ediyor, evini satıyor, kredi alıyor gene ödeyemiyor ama yine de aynı işi yapmaya devam ediyor. Esnafında bazı hareketleri  yanlış. Esnafta ayağını yorganına göre uzatmıyor. Başka yer açamam korkusuyla borç üstüne borç ekliyor. Tedirgin ve düşünceliler. 
'TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMIYOR'
Sürekli dükkan sahiplerine kira bedellerini düşürmelerini istedik. Ama işin içerisinde menfaat olunca, sıkıntı yaşanıyor. Dükkan sahiplerinin bir kısmı vicdanlı çıktı ve gelsin dükkan kirasını indirelim dedi, bazıları ise biz kirayı düşürmeleri istedik diye bize neden böyle konuşuyorsun dedi. Bir kısmı da dükkandan çıkarsa çıksın diyor. Tok açın halinden anlar mı? Dükkan sahibi evini almış, Euro’ları Dolar’ları bankasına koymuş umurunda değil esnafın hali. Bir dükkan sahibin 10 tane dükkanı var ise 10 esnaf toplanıp gidecek kiranın düşmesini isteyecek. Euro'dan TL'ye çevrilmesini isteyecek kiranın. Kabul etmiyorsan biz çıkacağız diyecek esnaf. 5'i birden dükkandan çıkacağını duysa dükkan sahibi zaten düşürür kirayı. Devlet bile Dolar’ı Euro’yu bırakın demesine rağmen halen dükkan kiraları TL üzerinden uygulanmıyorsa bu yanlıştır" dedi. 
'EL İNSAF ARTIK'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp," Dükkan sahiplerine el insaf diyoruz. Sezonun bu kadar kötü olduğu bu dönemde dükkan sahiplerinin ellerini vicdanlarına koymalarını istiyoruz. Kira bedellerini bu kadar yüksek tutmamalılar. Çünkü bu insanlar zaten onların uzun yıllardır kiracıları. Nasıl karakterde olduklarını biliyorlar. Yeni kiraya verecekleri insanlar nasıl olacak bunları hiç düşünmüyorlar. Dükkanları boş kalmayabilir ama o düşünmedikleri esnaftan sonra gelecek olan kişinin nasıl biri olduğunu bilemezler. Bu kötü sezonda insanlık namına esnaflara sahip çıkmalılar" diye konuştu. 
'DÜKKAN SAHİPLERİ BİZLERİ DİNLEMEMEKTE İNAT EDİYOR'
Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci," Bizler kira bedelleri ile ilgili yıllardan beri dile getiriyoruz ve her seferinde söylüyoruz. Kiraların ödenecek makul seviyelere getirilmesi konusunda. Özellikle son 2 yıldır üzerine basa basa söylüyoruz ki hem Türkiye'de hem de dünyada konjonktür değişiyor. Türkiye'de turizmde yaşanan krizde belli. Bu vesileyle bu gemide hep beraber yol aldığımız için, kira bedellerinde biraz daha tolerans gösterilsin, TL'ye çevrilsin diye çağrılarda bulunduk defalarca. Bu çağrılara uyan dükkan sahiplerimizde oldu, uymamaya inat edenlerde var. Boşalan dükkanlar bir daha kolay kolay tutulmuyor. Eskiden göç alarak Alanya'ya gelmiş bir vatandaş o dükkanı tutuyordu. Dükkanın boş kalmasındansa dükkan sahipleri mevcut kiracıları ile anlaşma yoluna gidip, onlara gerekli indirimi sağlayıp devam etmelerinde yarar var diye düşünüyorum. Dükkan kapatmaların haricinde 12 ay açık olan yerlerimiz bile dükkanlarını kapatıp belli bir süre sonra açmayı düşünüyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2017, 10:53
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107