banner84

Konut satışında geride kaldık

Türkiye genelindeki en çok konut satışı yapılan ilçelerin istatistiğini yayınlayan TUİK'in verilerinde Alanya bir çok ilçenin gerisinde kaldı

Konut satışında geride kaldık
- Ayşe Yağmur MERCİMEK
Turizm, tarım, inşaat ve gayrimenkul sektöründe önemli bir yere sahip Alanya, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2016 yılında 11 bin 818 konut satışı ile en fazla konut satılan 20 ilçenin sıralamasında 16'ncı sırada yerini aldı. Antalya'nın Kepez ve Muratpaşa ilçelerinin gerisinde kalan Alanya'yı, Eskişehir-Tepetaşı, Bursa-Osmangazi, Eskişehir-Odunpazarı, İstanbul-Beylikdüzü takip etti. 2015 yılında 12 bin 851 satışa sahip Alanya'da satışlarda gerileme yaşamasından dolayı açıklamada bulunan Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay" Yerli satışlarında düşüşün yaşanmasının sebebi banka kredilerinin faizlerinin giderek artmasından kaynaklanıyor. Yerli satışlarında genelde insanların yüzde 60'ı banka kredisi ile ev alıyor. Banka kredilerin yüksek olmasından dolayı da insanlar ev alamıyor. Ekonomik sıkıntılarda yaşanıyor. Bizim memleketimiz turizm geliri ile yaşayan bir şehir. Eğer turizmden geliriniz yoksa, her türlü sektöre yansıyor. Bu düşüş şu anda normal. Herkesin ticareti turizm ve tarıma dayandığından dolayı, her iki sektörde de durma duruma geldi. Bu düşüş normal sayılır" dedi. 
'YABANCIYA KONUT SATIŞI GİDEREK DÜŞÜYOR'
Yabancıya konut satışında da söz eden Balıktay," Yabancıya satışlarımız durmuş durumda. Yabancıya konut satışından bahsetmemiz mümkün değil. Son 2 yılda çok fazla düştü. Artık yabancılar bizi istikrarlı görmüyor. Burada yaşam için istikrarlı görmedikleri için konut satışlarında giderek düşüş yaşanıyor. Yerliye oranla baktığımızda eski yıllara göre yabancı konut satışında giderek geriliyoruz. Büyük oranla düşüş yaşıyoruz. Bu durumların düzelmesi için bizim her zaman söylediğimiz bir şey var. Devlet desteği yoksa turizm gelirlerini yükseltmemiz için ülkemizi ve şehrimizi tanıtmamız lazım. Turizm Bakanlığı'nın bu işe el atması lazım. Ki bizler Turizm Bakanlığı bu ülkede var mı bilmiyorum. Bu konuda bizler bakanlığa oldukça tepkiliyiz. Bu ülkede Turizm Bakanı'nın ne iş yaptığını bilmek istiyoruz. Yalnızca masasında mı oturuyor. Bu ülkeye turist getirmek için nasıl bir çaba harcadığını görmek bilmek istiyoruz. Fuarlarda sadece bizlerin bireysel olarak ALTİD, ALTAV gibi kuruluşların çabalarıyla turizmi genişletemeyiz. Bütçeleri o kadar çok kısıtlı ki, bunlarla tyurizm tanıtımı olmaz. Kesinlikle bir devlet katkısı devlet desteği şart. Devlet desteği olmayan hiç bir ülkede turizm ilerleyemez" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 08:31
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107