banner129

Organik ürün için solucan gübresi

Yaş sebze ve meyve ihracaatının önündeki en büyük engelin ürünlerde kalan ilaç kalıntısı olduğuna dikkat çeken girişimci Can Kalaycıoğlu, "Organik ürün için solucan gübresi şart" dedi

Organik ürün için solucan gübresi
11 yıl Amerika'da inşaat işleri yapan girişimci işadamı Can Kalaycıoğlu Türkiye'ye döndükten sonra yanına çocukluk arkadaşı olan uzun yıllar kurumsal firmalarda program yazıcısı olarak görev yapan bilgisayar mühendisi Ahmet Faruk Gürses ile birlikte solucan gübresi üretim tesisleri kurdu.  Cikcilli'de kurulan Solucan gübresi üretme tesisleri hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Kalaycıoğlu, "Türk tarımının kurtuluşu solucan gübresi"nde dedi. Türk tarımının en büyük sorunun yaş sebze ve meyvelerdeki kimyasal gübre artıkları olduğuna dikkat çeken Kalaycıoğlu, "İşte Rusya sırf bu sebebten bir çok ürünümüzü kabul etmiyor" diye konuştu. Solucan gübresinin 5 yılda toprağı kimyasallardan temizlediğine dikkat çeken Kalaycıoğlu, "Bilinçli kullanılırsa Türk tarımının kurtuluşu solucan gübresinde" şeklinde konuştu. Alanya'da organik tarım yapmak isteyenlerin kendileri ile irtibata geçmesini isteyen Can Kalaycıoğlu, "Dünya'da kanser hastalığının en sık görüldüğü ülkelerden biriyiz. Tüm bunları sebebi bilinçsiz kimyasal gübre ve ilaç kullanımı. Solucan gübresiyle hem toprağı 5 yılda ilk günkü verimine getiriyoruz, hemde ürünlerimize organik gübre veriyoruz" diye konuştu.
SOLUCAN GÜBRESİ ÇOK FAYDALI
'Solucanlar, kimimizin kapan kurup kuş tuttuğu, kimimizin olta ucuna takıp balık avladığı genellikle yağmurlu havalarda toprağında ıslanması ile karşılaştığımız, hepimizin tanıdığı omurgasız olan canlılardır' diye konuşan Kalaycıoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada Cikcilli'deki üretim tesislerinin Alanya halkına açık olduğunu dile getirerek, "Biz bilgimizi birikimizi herkesle paylaşıp Türk tarımının geleceği için çalışıyoruz. Bunun için başta Alanya Kaymakamımız Sayın Mustafa Harputlu ve Alanya Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel'den destek istiyoruz" dedi. Solucan gübresi hakkında bilgi veren Kalaycıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: "
Ülke gündeminde sıklıkla kendine yer bulan solucan gübresi, üretiminde kullanılan kırmızı kaliforniya solucanı ise, üreme sayısı fazla olan bir solucan türü ile obur diyebileceğimiz çok yiyecek tüketen ve dışkılayan bir solucan türünün Kaliforniya Enstitüsünde melezlenmesi sonucu ortaya çıkmış bir solucan ırkıdır. İsmini melezlendiği enstitüden ve koyu kırmızımsı renginden almaktadır. Latince ismi ise  Eisenia Foetida'dır.  Solucanlar tarım harici, kozmetik ve sağlık sektöründe  de kullanılmaktadır. Solucan gübresi üretimi için melezleştirilen Kırmızı kaliforniya ırkı solucan ise başlı başına bir sektör haline gelmiş   

Solucan gübresi üretiminin Türkiye'de yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen,  dünyada yaklaşık olarak 70 yıllık bir geçmişi bulunmakta ve aktif olarak tarımda organik gübre ve toprak düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Solucan gübresi içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulundurmamaktadır.  Her türlü tarım kültüründe kullanılabilir. Topraktaki mikroorganizma faaliyetlerini hızlandıran solucan gübresi, içerisinde yabancı ot tohumu bulundurmaz, toprağın ph değerini düzenler, toprağın su tutma kapasitesini de artırır. Solucan gübresi aynı zamanda bitki besin elementleri olan potasyum,fosfor,demir vb. elementlerin toprakta çözünür hale gelmesini sağlar" dedi
ALANYA SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM  ÇİFTLİĞİ CİKCİLLİ'DE
Solucan gübresi işinin çok basit ve çok karlı bir iş olduğunu dile getiren Kalaycıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü "Tamamen doğal bir içeriğe sahip olan solucan gübresi,  Charles Darwin'in ömür boyu süren araştırmaları ve gözlemleri neticesinde  "Solucanlar, Afrika fillerinden daha güçlü ve ekonomi için ineklerden daha önemlidir diye tanımladığı solucanların doğal yaşamının bir ürünüdür. Solucan gübresi üretimi için de solucanların rahatlıkla mama tüketip, dışkılayabilecekleri ve üreyebilecekleri bir ortam oluşturmak gerekiyor" dedi
ÇİFT CİNSİYETLİ 5 KALPLİ SOLUCANLAR
Gazetemize Cikcilli'deki tesisleri gezdiren solucan gübresi ve solucanlar hakkında bilgiler veren Kalaycıoğlu "Solucanlar dünyada birden fazla kalbi bulunan 3 tane ender canlıdan birisidir. Solucanların 5 tane kalbi vardır. Ayrıca hem erkeklik hem de dişilik organına sahiptirler. Fakat kendi kendilerini dölleyemezler, üreyebilmeleri için 2 tane solucanın bir araya gelmesi gerekir. Ortalama 5 yıllık bir ömre sahip canlılardır. Yıllık uygun şartlarda 1500 adet yumurta bırakabilirler. Doğal ve yapay ışığı sevmezler. İskeletleri yoktur, vücudunun şeklini içerisinde bulunan sıvı vermektedir. Deri yoluyla nefes alıp verirler. Saydam ve esnek bir ciltleri vardır"
 dedi
İNEK GÜBRESİ VE EVSEL ATIKLARLA BESLENİYORLAR
"Kırmızı kaliforniya cinsi solucan ırkı ile solucan gübresi üretimi  gerçekleştirirken inek gübresi ve evsel atıklar, pazar sonrası meyve sebze atıklarını kullandıklarını belirten Kalaycıoğlu "Bu şekilde solucanların verimli şekilde besliyoruz. Hem solucanlara hem de çevre faydası var. İnek gübresi için yaklaşık 1 aylık süren fermentasyon işlemi uyguluyoruz. Tamamiyle fermente olmamış, içerisinde hala asidik ve zararlı gaz barındıran mamaya solucanlar girmiyor, zorlanıldığı noktada solucanların ölümüne sebebiyet veriyor. Düzgün bir fermentasyon işlemine tabi tutulan inek gübresi, içerisindeki asidik ve zararlı gazlardan arındırıldıktan sonra, %20 oranında evsel atık, çay posası ve yumurta kabuğu ile zenginleştirilen bir karışımla solucan maması haline getiriliyor. Bu şekilde doğal yolla beslenen solucanların ürettikleri dışkı neticesinde solucan gübresi üretiliyor" 
ÜRÜNDE VERİM ARTIŞI, ERKENCİLİK SAĞLAR
Kalaycıoğlu solucan gübresi kullanımının; ürün hasadını 2-3 haftaya kadar erkene çektiğini, aşamalı olarak %30 lardan başlayan bir ürün artışı sağladığını ayrıca bitkilerde saçaklanmayı arttırdığını, su stresini azalttığını, bitkilerin  hastalıklara ve zararlılara karsı direncini arttırdığını, bitkilerin büyüme gelişim hızını artırdığını, hızlı kök gelişimi ve güçlü kök oluşumu sağladığını, bitki beslenme süresini uzattığını dile getirerek Kalaycıoğlu  solucan gübresinin diğer gübreler gibi bitkide yakmaya sebebiyetvermediği, direk köke uygulanabileceğini, olumsuz hava şartlarının (ısı farkları,don vb)  zararlı etkilerine karşı bitkiyi koruduğu, bitki besin elementlerinin bitkiye nüfusunu kolaylaştırdığını, kaliteli,verimli,sağlıklı ve uzun raf ömrüne sahip ürünlerin elde edilmesini sağladığını söyledi.
Solucan gübresinin ürüne faydaları olarak sıralayan Kalaycıoğlu www.solucan-gubre.net internet adresindeki kurmuş oldukları Solucan Gübresi Rehberi platformu hakkında da bilgi verdi. Kalaycıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü  "Atalarımızdan bize miras olarak kalan topraklarımızı en verimli şekilde değerlendirmek, organik tarım vasıtasıyla sağlıklı bir geleceğe taşımak, sürdürülebilir tarım ile birlikte insanımızın sürekli, daha sağlıklı ve kaliteli ürünler tüketmesi için önemli bir etken olan solucan gübresini tanıtırken doğru bilgiyi paylaşma konusunda özenle çalışıyoruz. Bilginin paylaşarak çoğaldığının bilincinde, Türkiye’de solucan gübresinin iyi anlaşılması, doğru anlatılması ve yaygın bir şekilde kullanılması adına gerek solucan-gubre.net üzerinden gerekse sosyal medya hesaplarımız üzerinden, doğru bilgiyi paylaşarak çoğaltmak, solucan gübresi ile ilgili üretilen dağınık vaziyetteki bilgileri tek bir kaynak üzerinden hızlı ve erişilebilir kılmak adına bir görev üstleniyoruz. Solucan Gübresi Rehberi platformu olarak solucan gübresini sadece para kazanma fırsatı olarak görmüyor maddi kaygıların ötesinde bir sorumluluk bilinciyle ülkemize ve insanımıza değer katan bu ürününün insanımız ile tanışmasını sağlamayı hedefliyoruz. " 
SOLUCAN GÜBRESİNİN İNSANA FAYDASI
"Solucan gübresi kullanımının zincirleme olarak bir çok farklı başlık altında sağladığı faydaların nihai noktasında insan yer almaktadır" diyen Kalaycıoğlu, "İnsan yaşamının üzerinde gerçekleştiği topraktan, insanın temel beslenmesini oluşturan tarımsal ürünlere ve etkileşim içerisinde bulunduğumuz çevreye varana kadar etki ettiği bütün ekosistemdeki oluşturduğu faydaların tamamını, solucan gübresinin insana olan faydası olarak değerlendirebiliriz. Tabii ki ekonomik alanda insana sağladığı faydaları da unutmamak gerekir. İnsan sağlığı açısından baktığımızda içerisinde kimyasal bir madde bulundurmamasından dolayı kanser riskinin olmamasıdır.Solucan gübresi kullanılarak üretilen meyve ve sebzeler kendi doğal aromasına yeniden kavuştuğundan dolayı, yiyeceklerimizi doğal tadında, daha lezzetli bir şekilde tüketmiş olacağız.
Girişimciler ;  Alanya'lı hemşehrilerinin solucan yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi , kullanımı ve faydaları konusunda ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve desteği sağlayacaklarını, kendilerine bilgi@alanyasolucan.com adresinden bize ulaşabilirler" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 08:34
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107