banner84

Rabia nine merhamet bekliyor

Akçatı'da oturduğu evin toprak damı aktığı için yapılan çatıya belediye tarafından yıkım kararı verilen Rabia Yıldırım, yetkililerden merhamet bekliyor. 95 yaşında evinde tek başına yaşayan Rabia ninenin oğlu Mevlüt Yıldırım ise, "çatıyı kat olarak değil evi sağlamlaştırmak için yaptırdık. Mahkeme, 'İmar kirliliği yok, yapılan iş tadilat' derken belediye yıkım kararı aldı" dedi

Rabia nine merhamet bekliyor
Alanya'nın Akçatı Mahallesi'nde 95 yaşında tek başına yaşayan Rabia Yıldırım'ın oturduğu eski taş evin toprak damı su sızdırmaya başlayınca oğlu Mevlüt Yıldırım tarafından akan damı tadilat etmek ve evi sağlama almak için çatı yaptırdı. Rabia ninenin çatısını bazı komşuları imar kirliliği yaratıyor diye Alanya Belediyesi'ne şikayet etti. Şikayet üzerine harekete geçen belediye ekipleri, söz konusu 90 metre kare çatı için encümen kararıyla para cezası vererek yıkım kararı aldı. Para cezasını ödeyen Mevlüt Yıldırım, hakkında açılan kamu davasını ise kazandı.
MAHKEME 'SUÇ YOK' DEDİ
Alanya 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 28.06.2016 tarihli kararı şöyle; "Her ne kadar sanığın cezalandırılması istemi ile kamu davası açılmış ise de, mahallinde yapılan keşif, keşif sonrası hüküm vermeye elverişli bilirkişi raporu içeriğinden de anlaşıldığı üzere ilgili yapının bina vasfının bulunmaması, tadilat yapılan hususların imar kirliliği boyutunda bulunmaması ve binanın sağlamlaştırmak amacıyla davaya konu kısımlar açısından tadilattan geçirilmiş olması ve savunma içeriği de gözetilerek suçun sabit olmaması nedeniyle beraat kararı verilmiştir".
YIKIM 25 MAYIS'TA YAPILACAK
Encümenin 24 Aralık 2015'te verdiği yıkım kararının gerçekleşmediğini tesbit eden Yapı Kontrol Müdürlüğü, Ayşe ninenin çatısını kendisi yıkmak için harekete geçti. Mevlüt Yıldırım'a yapılan tebligatta, "Kaçak yapılaşmaların yıkımı için yıkım yapılacak yerin gösterilmesi ve teslim tutanağı ile 25.04.2017 tarihinde Fen İşleri Müdürlüğü'ne teslimi yapılmıştır. Yıkım tarihi olarak 25.05.2017 saat 10:00'da belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü'nce yıkımı yapılacaktır. Yıkım günü mal ve can güvenliği açısından, görevlilerin talimatları doğrultusunda hareket edilmesi hususunda; Bilgilerinize rica ederim" denildi. 
'BİNA YAPMADIK ÇATIYI İYİLEŞTİRDİK'
Konuyla ilgili olarak belediyeye yazılı açıklama yapan Mevlüt Yıldırım, "Yapılan yargılama esnasında tutanağa esas mesken çatısı ve çardak bilirkişiler ve mahkeme heyeti tarafından görülmüş ve incelenmiştir. Bilirkişi raporuna göre taşınmazın çatısında yapılan tadilatın yeni bir imalat olmadığı, mevcut çatıda meydana gelen sı sızıntısını önlemek amacıyla yapılan bir iyileştirme ve tadilat faaliyetinden ibaret olduğu ifade edilmiş ve söz konusu fiilin imar kanununa aykırılık suçunu oluşturmadığı beyan edilmişitir. Gerçektende sayın makamınız tarafından tutulan tutanaktanda anlaşılacağı üzere söz konusu yapıda meydana getirilmiş yeni bir oluşum söz konusu değildir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 08:48
banner140
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuray Akcer
Nuray Akcer - 4 yıl Önce

Ayni aşamadan bizde geçtik kacak oteller etrafımızda yükselirken 30 cm için balkonum Bly tarafından yikildi

adalet nerde
adalet nerde - 4 yıl Önce

Fotoğraftan da anlaşıldığı üzre adam kat çıkmamış zengin olsa
Bişey olmazdı Alanya'da....

SIRADAKİ HABER

banner107