banner84

Sokağın sesi farklı

2016 sezonunda ümidini yitiren esnaf, 2017 turizm sezonundan da beklentisini yitirmiş durumda. Kira bedellerinin yüksek olmasından şikayet eden esnaf, oda başkanlarının da dertlerine çare bulmadıklarını söyleyerek, " 2017 yaz sezonunu çaresiz bekliyoruz "dediler

Sokağın sesi farklı
 Melek Nur YAVUZERLER

2016 turizm sezonundan olumsuz etkilenen Alanya esnafı 2017 turizminden de ümidini kesmiş durumda. Ümitsizce bekleyen esnafın işini birde dükkan kiraları zorlaştırıyor. Hal böyle olunca yüzlerde pek gülmüyor. 2016 sezonundan zararla çıkan esnaf, kendi derdine çare arıyor. Turizm sezonundan yakınan esnaf, kira bedellerinin yüksek oluşundan ve oda başkanlarının seçimlerden seçime yanlarında olduklarını söyleyerek, dert yanıyor.  Kimisi dükkanın kepenklerini kapatırken,  kimisi de ümitsiz bir şekilde bekleyişine devam ediyor. Geçen sezonu ve 2017'den beklentilerini ifade eden Emirkaan Tozduman, "Geçen sene Rusların gelmemesi ve olumsuz terör olayları baya olumsuz etkiledi turizmi. Bu sene Rusların gelmesi olumlu etki yaratır diye düşünüyorum yani bu seneki beklenti geçen seneye göre yüksek. Alanya turizminin gelişmesi için yapılanlar genel olarak bakarsak iyi, düzenleme olarak bakarsak serbest piyasaya düzenleme getirilebilir.  Çevre olarak düzenli ve yeterli olduğunu düşünüyorum. Tabi yenilik her zaman iyidir teleferik projesi Alanya'nın gelişimi ve turizm için iyi olacak. Otellerde her şey dahil sistemin kaldırılması taraftarıyım. Çünkü turist otelden çıkmıyor bu sefer. Taksiye bile binse onu da dahil olarak algılıyor. Bence bu kötü bir sistem" dedi. 
'KİRALAR ZOR ÖDENİYOR'
Dükkan kiraların kötü sezona rağmen düşmediğini söyleyen Tozduman," Son iki senedir turizm baya kötü ama turizmin iyi olduğunu dönemde dahi kiralar bence aşırı yüksekti. Şuanda kiraları esnaf zaten zor ödüyor. Çoğu dükkan zaten bu kiralar yüzünden kapatıyor. Döviz den ziyade Türk lirası ile kiraya verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi. 
DÜKKANLAR YANYANA OLMAMALI
Emin Teke," Geçen sene zararına gitti. Yüzde 20 yüzde 30 oranda zarara uğradık. Turizm herkesi etkilediği gibi bizi de kötü etkiledi. Yani kanaatimce geçen seneden daha iyi olur, ama çok mükemmel bir sezon olacak gibi görünmüyor. Geçen seneden daha iyi olmasını umut ediyorum. İşletme olarak düşünürsek mesela aynı türde dükkanların sayısı yan yana çok fazla. Bunun Alanya içine dağıtılması gerektiğini düşünüyorum. Yani iki tane aynı dükkan yan yana açılıyor.  100 metre ileride bir dükkan açılsa Alanya’yı genişletir ve organize şekle sokar. Bunun esnafa zararı da var. Aynı tarz dükkanlar yan yana olunca ne rekabet artıyor ve bence esnafa daha fazla zarar sağlıyor" diye konuştu. 
KİRALAR TL ÜZERİNDEN OLMALI
Teke," Dükkan kiralarının hepsinin Türk lirası değil de Euro olması insanları içeri çekiyor. Kiralar bu yüzden yüksek oluyor ve esnaf zor duruma düşüyor. Oda başkanlarının seçim zamanı dışında uğrayıp esnaf ile çay içtiğini peki görmedim açıkçası" dedi. 
HERGÜNÜMÜZ SİFTAHSIZ GEÇİYOR
Mehmet Sait Şimdi, " Geçen sene herkesi kötü etkiledi. Çok az turist geldi. 2014-15 te daha iyiydi. Ben bu sene de geçen seneden farklı olacağını düşünmüyorum. İyi olacak olsa şuanda belli etmeye başlar kendini. Kışın turist az da olsa gelirdi şuan bakıyorsunuz sokaklar bomboş.  Kışın önceden siftah yapardık şimdi oda yok. Özellikle esnafı bu zor günlerde dükkan kiraları zor duruma düşürüyor. Euro fırladı gitti zaten kiralarda yükseliyor böyle olunca" dedi.
KAYBIM YÜZDE 50 
Selahattin Uysal, "Geçen sene turizm oldukça kötü etkiledi yüzde 50 oranda kaybımız oldu. Bu senenin geçen seneden daha iyi olacağına inanmıyorum. Böyle bir turizm bakanı olduğu müddetçe Türkiye’de turizm olmaz. Dükkan kiraları da çok yüksek, Turizm Bakanının değişmesi lazım. Turizmden gelen bir millet vekilinin turizm bakanı olması lazım. Erkan Mumcu gibi. Fakat Nabi bey koltuğundan kalkıp zahmet edip gelemiyor. Bunun düzenlenmesi lazım. KOSGEB dediler Alanya’dan 5 kişiye çıktı. Esnafa hiç bir yararı olmadı. " ifadelerini kullandı.
IŞIK YOK ÜMİT VAR
Mümin Gümüşlü , " Valla turizm geçen sene yok gibi bir şeydi. Çok zayıftı her esnafı etkilediği gibi bizi de olumsuz etkiledi. Bu sene de esnaf olarak umudumuz yok ama umut işte bekliyoruz. Tünelde pek ışık gözükmüyor. Çaresiziz bildiğimiz tek iş turizm. Mecbur bekliyoruz. Avrupalı yok, terör olayları çok olumsuz etkiledi. Geçen sene zaten ağırlıklı olarak Arap ve Rus müşterimiz vardı Avrupalı müşterimiz çok azdı" dedi. 
'ODA BAŞKANLARINI ESNAFIN YANINDA GÖREMEDİK'
Oda başkanlarından yakınan Gümüşlü," Dükkan kiraları da esnafı zorluyor oda başka bir sorun ama elden bir şey gelmiyor. Çok zarar eden var, Alanya'yı dolaşın mesela çok boş dükkan var adam zarar etmiş boşaltmış. Dükkan  sahibi de uygun fiyata vermeyince boş kalıyor. turizmde dar, genelde hep aynı tarz dükkan çalıyor rekabet fiyatı kırıyor turist zaten dolaşıyor her yere soruyor en ucuz nerede ise oradan alıyor.  Turizmde gören var mı bilmem ama ben esnaf olarak turizmci olarak hükümetten hiç bir destek görmedim ama ben görmedim gören varsa söylesin. Oda başkanları da öyle. Normalde ticaret odası esnaf odası buralar esnafın haklarını korumak için konulmuş ama hiç bir zaman esnafın yanında görmedik. Seçim zamanı dışında esnaf odalarının esnafı  dolaşıp sorunlarını dinlediğini çözüm bulduğunu görmedik" dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107