banner129

Sorulmayanlara sorduk

ALKÜ ve ALTSO Turizm MYO'da okuyan öğrenciler, Alanya'nın turizmini değerlendirerek, eksiklikleri genç gözüyle yanıtladılar

Sorulmayanlara sorduk
Alanya'da yeni açılan fakültelerle birlikte öğrenci sayısı gün geçtikçe artıyor. Üniversitede öğrenim gören öğrencilerden kimisi Alanya'nın turizm açısından eksiklerinin olduğunu söylerken kimisi de Alanya'nın turizm açısından oldukça gelişmekte olduğunu vurguladı. Gençler Alanya'nın turizmini değerlendirerek, Alanya'nın öğrenci turizmi için henüz yetersiz olduğunu söyleyerek, esnaftan da memnun olmadıklarını dile getirdiler. 
'ALANYA PAHALI BİR ŞEHİR'
Alanya'nın oteller bakımından oldukça üst düzeyde olduğunu söyleyen Onur Atik, "Turizm açısından Alanya'yı kısmen yeterli buluyorum. Oteller bakımından Alanya oldukça üst düzey diyebilirim. Çünkü her bütçeye hitap eden otelleri var. Ve çok kapasiteli oteller de mevcut. Oteller olarak gerçekten Alanya'yı yeterli buluyorum ama bir öğrenci olarak düşünmek gerekirse Alanya esnafının öğrenciye hitap ettiğini pek söyleyemem. Alanya diğer şehirlere nazaran biraz pahalı bir şehir. Yani bunu esnaflar yazın turistlerden kazandıkları para ile birlikte kışın da öğrenciye yönelik indirimler, konseptler geliştirebilir. Otelden çok dışarıdaki eğlence mekanlarını da yeterli bulmuyorum. Gidip gelinecek belli yerler var ve bu gibi yerler öğrenci bütçesini biraz aşıyor. Biraz da uygun fiyatlı yerler olursa hem öğrenciler açısından hem de esnaf açısından yeterli seviyeye ulaşılabilir. Esnaflar 3-4 ay turistler tarafından para kazanıyorlar ama kışın 9-10 ay öğrenciye mahkumlar. Alanya öğrenci şehri olmaya çalışıyor. Bunun için de gerekli çalışmalar yapılmalı. Ayrıca bu noktada da Alanya esnafı öğrenciye hitap etmeli. 
'ALANYA ÖĞRENCİ TURİZMDE ZAYIF'
Alanya turizm açısından çok iyi bir şehir ama öğrenci açısından bunun gibi zayıf noktaları var. Zamanla gelişeceğini düşünüyorum. Zaten yeni kampüs oluyor, öğrenci binası gelişiyor, öğrenci kapasitesi artıyor. Oluşan bu güzelliklerle işletmeler de biraz öğrenci dostu olursa hem onlar kazançlı olur, hem öğrenciler de mutlu olur." dedi.
'FARKLI KONSEPTLER YAPILMASI LAZIM'
Alanya'yı tam anlamıyla turizm şehri olarak gördüğünü söyleyen Mine Arturan, " Alanya turistlerin yoğun olduğu önemli bir turizm şehri. Turistlere yönelik çalışmalar açısından Alanya'yı yeterli buluyorum. Alanya'yı daha çok Rus turistler tercih ediyor, kendi memleketleri soğuk olduğu için daha sıcak yer olduğu için buraya geliyorlar. Etkinlikler düzenleniyor onlar için, diğer şehirlere nazaran buranın farklı bir havası, güzelliği var. Yabancı turist değil de biraz da yerli turistleri çekmeye yönelik farklı konseptlerin yapılması lazım diye düşünüyorum" diye belirtti.
'YERLİ TURİST İÇİN ALANYA YETERLİ DEĞİL'
Alanya'da turistler için güzel şeylerin yapldığı söyleyen Simge Tekin, "Alanya'yı turisler için ne kadar yeterli bulsam da yerli turistler açısından yeterli bulmuyorum. Alanya bir öğrenci şehri değil bunun için de buradaki yaşam bize biraz pahalı geliyor. Fiyatlar da öğrenciye yönelik biraz indirim imkanı olmalı bence. Yabancıların en çok tercih ettiği yerlerden biri Alanya ve turizm konusunda Alanya'yı yeterli buluyorum. Turistler için gerçekten güzel şeyler yapılıyor." dedi.
'SOKAKLAR BOMBOŞ'
Yaz sezonu otellerde çalışan uluslararası ticaret üçüncü sınıf öğrencisi Mustafa Şahin de, "Genellikle öğrenciye bile turist gözüyle bakan esnaflar oluyor, çoğu da Alanyalı esnaflar. Turizm açısından Alanya, diğer bölgelere göre çok daha iyi. Geçen sene Ruslar ile yaşadığımız sorunlardan dolayı sezon kötüydü. Yazları turizm sektöründe çalıştığım için daha net görebiliyorum bunu. Bu sene Rusya'yla olan ilişkiler düzeldiği için iyi olacak gibi gözüküyor ama Nisan'ın 20'sine geldik, hala sokaklar bomboş. Geçen sene de böyleydi. Son iki senedir Alanya'da turizm çok kötü. Bunun için bizim çalışan veya öğrenci olarak yapabileceğimiz birşey yok, Alanya'da yönetimin yapması gereken şeyler var. Bizler sosyal sorumluluk adına birşeyler yapabiliriz. Alanya'da eğlenmek için gidilen belirli mekanlar var ama bu yerlerin öğrenciye yettiğini düşünüyorum. Bir turist olarak bu gibi yerler yine yeterli çünkü onların gözünde seçenek çok. Birçok kafe de açıldı, açılmaya da devam ediyor." dedi.
'BURAYA GELEN UMDUĞUNU BULAMIYOR'
Uzun zamandır ailesiyle Alanya'da yaşayan Samet Balcı, "Turizm için son dönemde Alanya'nın yeterli olmadığını düşünüyorum. Ciddi dönemde eksiye düşüş olduğunu haberlerde okuyoruz, görüyoruz. Ama Alanya güzel bir yer genelde bunun için tercih ediyorlar zaten. Buraya gelen ne yazıkki umduğunu bulamıyor. Sadece güzellikleri yetmiyor. Şehir hayatı düşük, sosyal hayat yetersiz geliyor. Üniversitenin gelişmesiyle beraber Alanya halkının, öğrenciye alışacağını düşünüyorum. Ona göre yatırımlar yapıp, öğrenciye yönelik şeyler olucak. Buradaki büyük oteller bile kışın apart, yurt konseptine çevirmeye başladı, sayısı artan öğrencilerle birlikte. Öğrencinin gelmesi de bir iş yeri olan için de büyük avantaj. Yaz sezonuyla birlikte kışın da öğrenciyle birlikte Alanya'nın daha da gelişeceğini düşünüyorum. Öğrenciye sahip çıkarak çok daha iyi politikalar elde edilebilir. Ama şu anda bu avantajı iyi kullandıklarını düşünmüyorum." dedi.
'TEK ALANA YÖNELİYORLAR'
Turizmde Alanya'nın eksikleri olduğunu düşünen Yankı Ecem Yıldız, "Turizm açısından Alanya'nın eksikleri olduğunu düşünüyorum. Mesela tek alana yöneliyorlar, daha farklı kitlelere yönelmeleri lazım. İnsanları çekebilmek için eğlence parkları gibi yerler yapılabilir. Bunun yanında Alanya'da öğrenci nüfusu artıyor, esnafların öğrencilere yönelik küçük çaplı da olsa indirimleri olabilir. Sonuçta öğrenci bir şehrin kalkınması için önemli bir etken ve malesef buradaki işletmeler bunu kullanamıyor. Alanya'daki turizm deniz, kum ve güneşten ibaret, bunlara artı koyabilirler. Daha büyük şeyler yapılabilir. İstihdam için de iyi olabilir. Turistler için yöresel şeylerde de eksikler olduğunu düşünüyorum. Alanya'yı bu konularda eksik buluyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 09:33
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107