banner84

Tarihi anlaşma

Bakan Çavuşoğlu'nun başkanlık ettiği AHEP Mütevelli Heyeti'ne katılan işadamı Atlı, 6 milyon TL'lik alacağından vazgeçti, kiracısı olduğu Paşa Bay Otel'i ve 35 dönümlük araziyi de yeniden Vakfa veriyor

Tarihi anlaşma
- Kerim TOKSÖZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkanlığını yaptığı Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakfı (AHEP) Mütevelli Heyeti'ne Kaymakam Mustafa Harputlu, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Mahmutseydi Muhtarı Mehmet Kanmaz, işadamı Kemal Atlı ve vakfın diğer üyeleri katıldı. Bakan Çavuşoğlu, vakfın ekonomik durumunu düzeltmek ve AHEP Üniversitesi'ni ekanomik yönden canlandırmak için yaptığı bu toplantıda tarihi kararlar alındı. 
MUHTARIN ÖNERİSİ KABUL EDİLDİ
Bakan Çavuşoğlu, "AHEP Vakfı'nın ekonomik durumunu nasıl düzelteceğiz. Bir plan yapalım ve o doğrultuda hem vakıf ekonomik yönden kalkınsın, hem de üniversitemiz canlansın" dedi. Bu sözlerin üzerine Mütevelli Heyeti'nde bulunan Mahmutseydi Muhtarı Mehmet Kanmaz, "Sayın Bakanım, iyiki sizler vakfın gelişmesi için çalışıyorsunuz. Siz de olmasanız bu vakfın ekonomisi çöker, vakfın kapısına kilit mi vururuz, yoksa mahkeme kapılarında bekler miyiz diye düşünmüyor da değilim. Ben daha önce de Mütevelli Heyeti'ne bu teklifi sundum. Bugün Konaklı'da üzerinde iki tane otel ve yanında 35 dönüm boş araziyi Kemal Atlı kiraladı. Ben Kemal Atlı ile görüştüm. Bugün Vakfımızdan faiziyle birlikte 6 milyon TL alacağı olan Kemal Atlı'nın bize bir teklifi var. Bu teklifi daha önceki toplantılarda da ilgililere ilettim ama beni dinleyen olmadı. Bugün aynı şeyleri sizin huzurunuzda da ifade etmek istiyorum. Kemal Atlı, AHEP Vakfı ile yeniden oturup, bazı konuları konuşmak istiyor. Kemal Bay'ın kira süresi bitinceye kadar kendisi işletmek, Paşa Bay'ı da 1 Ocak 2018 yılı itibariyle de Vakfa geriye vermek istiyor. Kemal Atlı, Vakıftan alacağı 6 milyon TL'yi bağışlamak ve vakıftan bu parayı da almak istemiyor. Aynı zamanda Paşa Bay Otel'in yanında 35 dönümlük araziyi de Vakfımıza geri vermek istiyor. Bunları kendisi bizzat vermek istiyor ama bu teklifi ben Vakıf Mütevelli Heyeti'ne iletiyorum, 'Muhtar seni Kemal Atlı kandırıyor' diyorlar ve bu teklifi sunan kişiyi toplantıya davet edip, bir oturup konuşmuyorlar. Sizden rica ediyorum, Kemal Bey'i çağırarım ve bu teklifin doğru olup olmadığını bir soralım" dedi. 
PROTOKOL BU HAFTA İMZALANACAK
Muhtar Kanmaz'ın önerisi üzerine Bakan Çavuşoğlu, işadamı Kemal Atlı'yı aratarak, Mütevelli Heyeti toplantısına davet etti. Bakan Çavuşoğlu'nun davetiyle toplantıya katılan Kemal Atlı'ya, Muhtar Kanmaz'ın kendisi adına sunduğu teklif hatırlatıldı. Atlı, "Vakıf Yönetimi bu konuları kabul ediyorsa, ben de bu tekliflere varım. Paşa Bay Otel'i ve onun yanındaki 35 dönüm araziyi Vakfa geri vermek istiyorum. Vakıftan alacağım olan 6 milyon TL'den de vazgeçiyorum. Bu konularda siz onay veriyorsanız, ben de onay veriyorum" dedi. Bu sözlerin üzerine Bakan Çavuşoğlu, bu hafta içersinde Kaymakam Harputlu ve işadamı Kemal Atlı'nın anlaşma imzalamasını istedi. Avukatların hazırlayacağı bu tarihi kararların alındığı toplantı sonrası anlaşma imzalanacak. 
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 08:12
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107