banner84

Pandemili Kurumsallık

Kurumsallık/kurumsallaşma ifadeleri çok eski olmasa da 'disiplin' ile birlikte değerlendirince aslında asırlardır var ola gelen bir yönetim şekli. Hükümdarlıkların yönetim şeklide teamüller de birer kurumsallık aslında.
Konunun neden dikkatimi çektiğine gelecek olursak malum hem ülke hem dünya pandemi ile mücadele ediyor ve bu süreçte can kayıplarımızda olmakta. Ailemizin bir ferdi komşu illerden sevkli olarak geldiği Alanya'da sağlık personelinin tüm çabalarına rağmen geçen hafta sonu vefat etti. Ölüm hak elbette bunun bilincindeyiz.
Aldığımız vefat haberinin ardından 'pandemide canaze' nasıl olacak telaşı oluştu. Yapılan görüşmeler sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi meftanın defne hazır hale gelmesi için hummalı bir çalışma başlattı. Hummalı diyorum çünkü Kovid-19 sebebiyle yaşanan vefatlarda defin normale göre bambaşka oluyor. Üstelik defin şehir dışında olacağı için özel tabut temininde cenazenin nakline hatta koruma kıyafetine kadar tedarik edildi. 
Cenaze din görevlisi tarafından hazırlanıp özel olarak üretilen içi salgına karşı kaplamalı tabuta konulup pandimiye uygun olarak tabut açılmayacak şekilde kapağı sabitlendi defin için hazırlandı. Bu durumu Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ‘kurumsallık nişanesi’ olarak kabul etmek gerekir. Kurumsallaşmanın önemini burada bir kez daha görmüş oldum. Burada diyorum çünkü cenazenin defin için götürüldüğü Sarıveliler'de (Karaman) cenaze hizmeti verecek bir ekip olmadığına şahit oldum maalesef. Bölge her ne kadar bakir olsa da insanların acı gününde defin hizmeti noktasında bir çalışma olmaması hoş değil. Aslında pandemi çerçevesindeki definler konusunda İl Hıfzıssıhha Kurulu daha kesin tedbirler uygulamalı. Konya ve Karaman Valiliği bu konuda mutlaka bölgedeki vaka çokluğunu dikkate alarak tedbir almalı. 
Aile olarak yaşamış olduğumuz ‘acaba’ ‘nasıl olacak’ gibi endişe ve tereddütler konudan haberdar olmalarının ardında CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, mezarlık müdürü Yakup Gök’e kurumsallık adına gösterdikleri özverili gayret sebebiyle teşekkür etmeden geçmemem.

YORUM EKLE

banner107