banner84

'Acılarına ortak olacağız'

Sapadere, Beldibi, Tırılar ve Fakırcalı'da yaşanan yangında evleri zarar gören vatandaşlara kucak açan Başkan Yücel, "Mağdur olan vatandaşlarımızı yalnız bırakmayıp, kaderlerine biz de ortak olacağız" dedi

'Acılarına ortak olacağız'
Alanya Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı olağan toplantısı bugün Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in başkanlığında meclis salonunda yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar Komisyonu'nca meclise havale edilen konuların görüşüldüğ mecliste konuşan AK Parti Meclis Grubu Sözcüsü Arif Tok, Sapadere, Beldibi, Tırılar ve Fakırcalı'da yaşanan orman yangınının söndürülmesinde işbirliği yapan Orman Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi'nin ekiplerine teşekkür etti. Tok, "Yangında mağdur olan vatandaşlarımızın da mağduriyetlerinin giderilmesi için devletimiz gerekeni yapacaktır" dedi.  
"ORMANLIK ALAN AĞAÇLANDIRILMALI"
Tok'un ardından söz alan CHP Meclis Grubu Başkan Vekili Erdoğan Toktaş, "Alanyamızdaki orman yangınları gerçekten ciğerlerimizi yaktı. Bu yangını da büyük bir felaket olarak değerlendiriyoruz. Alanyalıların birlik ve bütünlük içinde yangının söndürülmesinde katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. En kısa sürede zararların giderileceğini ve yanan ormanlık alanın da yeniden ağaçlandırılacağını umut ediyoruz. Bölgemizde bir çok elektrik direkleri ve tellerinin eskimesinden dolayı yenilenmeye ihtiyaç duyulduğunu gözlemlemekteyiz. Devletimiz, ilgili kurumlar ve özelleştirme şirketini devralanların dikkatinin çekilmesini istiyoruz. Bu elektrik hatları ya yeraltına alınsın, ya da orman ve başka yangınlara da sebebiyet vermeyecek şekilde bir düzenlemeye geçilsin. Yanan ormanların değeri hiç bir şekilde maddi olarak karşılanamaz. Yanan ormanların değeri hiç bir şeyle karşılaştırılamaz. Bu vesileyle iktidar partisinin ve özelleşen elektriğin çok titiz bir çalışma yapılması gerekiyor" diye konuştu.  
"MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ"
Sapadere'de yaşanan yangının çok dramatik bir olay olduğunu söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Meclis Grubu Sözcüsü Mustafa Tuna, "İnşallah bu yaşananların bir daha yaşanmaması en büyük dileğimizdir. Yangın kapsamında Alanya'da devletim kurumlarıyla ve vatandaşlarımızla tek yürek tek vücut olarak oradaki çabası ve mücadelesi takdire şayandır. Bunlarla ilgili mağdur olan vatandaşlarımızın en kısa sürede mağduriyetlerin giderileceğini düşünüyoruz. Bu saatten sonra bize düşen görev o bölgede yanan doğa güzelliklerinin yeniden eski haline getirilmesi için Orman Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyemiz ve Alanya Belediyemiz ile birlikte bunun çabasını göstermeliyiz. İki günlük sıkıntılı süreçte bizi mutlu eden şey, yangında can kaybının olmamasıdır" şeklinde konuştu.  "ÇARESİZLİK KADAR KÖTÜ BİR ŞEY YOK"
Sapadere Mahallesi'nde başlayıp, Fakırcalı, Beldibi ve Tırılar'ı da kapsayan bölgede meydana gelen ve iki gün devam eden orman yangınına ilişkin meclise bilgi veren Belediye Başkanı Yücel, "Bölgemizde bir çok afetler gördük, bir çok yangınlar gördük ama Sapadere'de başlayıp, Beldibi, Fakırcalı ve Tırılar'a kadar uzanan bu yangın bir başkaydı. Çaresizlik kadar kötü bir şey yok. Sadece seyretmedik, elimizden geleni yapmaya çalıştık ama o rüzgarın o şekilde olması, doğadan kaynaklanan bir durumdu. Bu yangında hem Orman İşletme Müdürlüğümüz, hem Büyükşehir Belediyemiz, hem Alanya Belediyesi olarak bizler ile Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen ekipler, uçak ve helikopterler ile yangının söndürülmesi için bir seferberlik ilan ettik. Bu yangında hem kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, hem de yerel yönetimler olarak herkes elinden geleni yaptı. Ben üç günlük sürede bu yaşananlara şahit oldum. Kadere inancımızdan ve herşeyin Allah'tan geldiğine inandığımız içinde bu kadarına yetişebildik" dedi. 
'VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ"
Yücel sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu üç günlük sürede gerçekten bölgemizde hasarlar oluştu. Sapadere Mahallemizde 5 tane, Tırılar'da bir tane, Fakırcalı'da üç tane, Beldibi'nde bir tane, Fakırcalı'da iki tane ve bölgesel olarak da hafif derecede evler hasar gördü. Biz Alanya Belediye Meclisi ve Alanya Belediyesi olarak elimizden geleni de yangında evleri zarar gören vatandaşları yalnız bırakmayıp, o vatandaşlarımızın acılarına ve kaderlerine ortak olacağız. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın."


Meclis tatile çıktı
Yaz sezonu nedeniyle Ağustos ayında toplanmayacak olan Alanya Belediye Meclisi'ndeki üyeler, sadece iki saat süren toplantıya katılmayacak ve bunun yerine izin yapacaklar. Başkan Yücel, "Büyükşehir Belediye Meclisi de Ağustos ayında toplanmıyor, biz de toplanmayacağız. Yılda dört kere olağanüstü toplanma hakkımız var. Zorunlu bir karar almamız gerekirse olağanüstü toplanıp, gerekli kararı alabiliriz" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 17:32
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107