banner84

'Alanya ile bağlarımı koparmadım'

AKP'li Er, "Çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği, aile, akraba ve dost çevremin yoğun olarak yaşadığı Alanya, Manavgat ve Gündoğmuş ile bağlarımı hiç koparmadım" dedi

'Alanya ile bağlarımı koparmadım'
MAHMUT ER, başarılı iş hayatıyla Türkiye'nin uluslararası arenadaki marka yüzlerinden biri haline geldi.1972 yılında Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi'nde dünyaya gelen Er hızla yükselen başarı grafiği ile Türkiye ve Türki Cumhuriyetler arasında bir köprü konumunda. Halen Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Tacikistan İş Konseyi Başkanlığını yapan Mahmut Er ile kısa bir söyleşi yaptık.
Soru: Sayın Er önce kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Mahmut Er: 1972 yılında Antalya'nın Gündoğmuş İlçesi Eskibağ Köyü'nde dünyaya geldim. Çocukluğum ve gençliğim Gündoğmuş, Alanya ve Manavgat’ta geçti. İlk, orta ve lise öğrenimimi Manavgat'ta tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden 1992 yılında mezun oldum. İleri seviyede İngilizce, iyi seviyede Fransızca, Rusça ve orta seviyede Almanca biliyorum. Ayrıca Orta Asya dilleri Kazakça, Türkmence, Özbekçe ve Tacikçe’ye vakıfım. Üniversiteden sınıf arkadaşım, uzun yıllardır beraber çalıştığım, Aksaray doğumlu Ayşe Hanımla evliyim ve Mehmet Yavuz isminde 17 yaşında bir oğlum var.
Soru: Uluslararası iş dünyasındaki başarılı konuma gelmenizde neler etkili oldu? İş hayatınızdan bahseder misiniz-? 
Mahmut Er: Neredeyse çocukluğumdan bu yana çalıştım. Örneğin üniversite yıllarında yaz dönemini Manavgat'ın o dönemki en önemli turistik tesisleri olan Turtel'de çalışarak değerlendirdim.
Çalışma hayatıma kısa süreli dış ticaret firmaları deneyimi ve 1 yıla yakın kamu bankası müfettişliğinden sonra bugün hem Türkiye'nin hem de dünyanın sayılı markalarından biri olan Ülker firmasında 1995-99 yılları arasında Türki Cumhuriyetler bölge müdürlüğü görevini yürüterek devam ettim. Bu dönemde bölgeye yaptığım yoğun ziyaretlerde işim yanında kardeş topluluklarımızla Türkiye arasında köprü olmaya çalıştım.
1999’dan başlayarak fuarcılık sektöründe İstanbul, Kazakistan, Dubai ve Tacikistan’da kendi işlerimi kurdum. Buralarda şirket ve ofisler açtım, uluslararası fuarlar organize ettim. Düzenlediğim fuarlarda tüm dünyadan yüz binlerce yerli ve yabancı işadamını buluşturdum. Türk ihracatçılarını başta Moskova, Dubai, Almaata olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki fuarlara taşıdım. En son İstanbul da 10 yıldır düzenlediğim 50 ülkeden katılımcısı ve 100 den fazla ülkeden ziyaretçisi olan kozmetik fuarına dünyanın en büyük fuarcılık kuruluşlarından 5'inden gelen satın alma talebi üzerine geçen Temmuz da sattım.
Halen Tacikistan, Kazakistan ve İstanbul'daki ofislerimle, yeni bir ticaret, yatırım konusunda araştırma içerisindeyim.
Soru: Bildiğimiz kadarıyla şu anda Türki Cumhuriyetlerle ilgili önemli bir görevi de yürütüyorsunuz?
Mahmut Er: Evet. Türki Cumhuriyetlerle gerek iş hayatım, gerekse bölge ile ilgili sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarım dolayısıyla temaslarım devam ediyor. Halilazırda DEİK-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunda Tacikistan İş Konseyi Başkanlığını ve Türkmenistan ile Kazakistan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeliklerini yürütmekteyim. DEİK’deki bu çalışmalarımızla Orta Asya, Türki Cumhuriyetlerle ekonomik, ticari bağların güçlenmesine katkıda bulunuyoruz.
Soru: Anlattıklarınıza göre üniversiteden sonra hemen iş hayatınıza atıldınız. Bu süreçte Antalya ile bağlarınız oldu mu? 
Mahmut Er: Doğduğum topraklar olan Antalya ile özelikle de çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği, aile, akraba ve dost  çevremin yoğun olarak yaşadığı Alanya, Manavgat ve Gündoğmuş ile bağlarımı hiç koparmadım. Antalya'ya sürekli geldim, Antalya'nın gelişimini yakından takip ettim. Bu arada 1999-2002 yılları arasında İstanbul’daki fuarcılık faaliyetlerimle eş zamanlı olarak Manavgat’ta bilgisayar-internet işiyle uğraştım. Antalya’ya bir de yurtdışından, fuarcıların gözünden, işadamlarının gözünden bakıldığında daha doğru saptamalar yapılabiliyor. Dünyaca bilinen bir şehir olması avantajlı olduğu kadar beklentileri de arttırıyor. Bu ölçekte Antalya ile bağlantımı kesmediğim gibi sürekli fikirlerimi paylaştım. 
Soru: Mahmut Er hayatı boyunca hangi hedefle yaşadı? Sizin iş yaşantınızdaki temel hedefiniz nelerdi?
Mahmut Er: Yaptığım her işte bir prensip içerisinde hareket etmeye çalıştım. Sadece kendime değil, çevreme, ülkeme, uğraştığım sektöre ne katabilirim diye düşündüm. Paylaşmaya çalıştım. Başarının ekiple mümkün olduğunu bilerek hareket ettim. Önemli olanın sonuç değil çalışmak, uğraşmak olduğunu sonucun nasip, kısmet olduğunu unutmadım. 
Soru: Bu kadar iş yaşantısı tecrübe ve birikiminden sonra dilerseniz çıktığınız milletvekilliği yoluyla ilgili konuşalım biraz da. Niçin siyaset ve niçin milletvekilliği aday adaylığı?
Mahmut Er: Siyasi altyapımın temelleri gençlik, üniversite yıllarından gelmektedir. Dönem itibariyle oldukça etkilendiğimiz için kendimi Özal kuşağı olarak adlandırabilirim. Üniversite yıllarında aktif fikir hareketlerinin ve sosyal faaliyetlerin içinde yer aldım. Kurucusu olduğum ve başkanlığını yürüttüğüm STK-Siyasi Tarih Kulübü, (ki o dönem üniversitelerdeki ilk öğrenci kulübü, derneklerinden birisiydi)çatısı altında birçok konferans, panel düzenledik. Merhum Rauf Denktaş, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, gazeteci Abdurrahman Dilipak gibi birçok misafirimiz oldu. Yine çıkardığımız büyük ses getiren Dördüncü Boyut öğrenci dergisinde şu anki RTÜK başkanı Davud Dursun Bey gibi misafir yazarlarımız oldu. Şu anki İstanbul Milletvekili İsmet Uçma Bey ile yayına hazırlık, baskı çalışmalarını yaptık.
Yine üniversite yıllarında Birlik Vakfı(Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül’ün kurucusu olduğu), Bilim Sanat Vakfı(Başbakanımız Sn. Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu), Ensar Vakfı, Hakyol Vakfı,  Aydınlar Ocağı, Türk Petrol Vakfı gibi birçok vakıfda konferans, seminer, panellere iştirak ettim. İlaveten Ak Parti’nin kurucu kadrolarının önemli bölümünü oluşturan Marmara Üniversitesi ekolünün çekirdeğindeki MÜMDER(Marmara Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği) de aktif görevler üstlendim.
Ayrıca iş hayatım boyunca da gerek kendi mesleğim fuarcılıkla ilgili gerekse iş dünyası ile ilgili sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlendim.
Son 20 yıldır iş hayatımda İstanbul da ve yurtdışında iş hayatında kazandığım uluslararası vizyonu, ülkeme, milletime, hemşerilerime hizmet yolunda kullanmak istedim. Bu maksatla aktif siyasete niyetlenerek Ak Parti den milletvekilliği aday adaylığı için başvurdum.
Soru: Neden Ak Parti?
Mahmut Er: İşim dolayısıyla 60’a yakın ülkeye yaptığım yüzlerce seyahatte özellikle son 13 yılda Ak Parti iktidarı döneminde ülkemizin istikrarı ve hızlı ekonomik kalkınması sayesinde bölgesel ve uluslararası alanda kazandığı itibarı yakından gözlemledim. Bugün dünyanın 15. Ekonomisi haline gelmiş, 170 milyar dolar net ihracata sahip bir Türkiye varsa bu Ak Parti sayesindedir. Bu nedenle de Ak Parti benim hedeflerime en uygun siyasi hareket.
Soru: Peki seçilirseniz Antalya'nın Ankara'da nasıl bir temsilcisi olacak. Mahmut Er hangi çalışmalara ağırlık verecek?
Mahmut Er: Allah nasip eder de milletimizin teveccühüne nail olabilir ve meclise girersem; İlk hedefim Antalya ile ilgili ekonomik projeler üzerinde çalışmak olacaktır.  Antalya'da yıllardır gündemde olan sağlık turizmi ve fuar turizmi ile ilgili eksikliklerin giderilmesi konusunda çok önemli projeleri hayata geçirmek gerektiğini biliyorum. Önümüzde EXPO 2016 gibi ülkemiz ve Antalya için son derece önemli bir uluslararası bir organizasyon var. Dünyanın birçok ülkesinde fuarlar düzenleyen biri olarak naçizane Expo'ya katkı sağlayabileceğimi düşünüyorum. 
Yine tarım ürünleri ihracatımızın artırılması ve pazar çeşitliğinin genişletilmesi noktasında bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarımız, İhracatçı Birlikleri, Sanayi Ticaret Odaları, Kalkınma Ajansı ve sektörel derneklerin çalışmalarına katkıda bulunabileceğim kanaatindeyim.
Bildiğiniz üzere en büyük, kalıcı yatırım eğitime yapılan yatırımdır. Bu noktada Antalya gençliğinin daha çok yüksek öğrenim görmesi için çalışmalar yürüteceğim.
Soru: Antalya'da deniz, kum, güneş üçlemesine mahkum bir turizm alt yapısı var. Bu konuda hakkında düşüncelerinizi nedir? 
Mahmut Er: Turizm memleketinin bir evladı olarak ,bir Antalyalı olarak daha fazla turist, daha fazla döviz getirecek projeler üretilmesi gerektiği kanaatindeyim. Antalya'da klasik haline gelen deniz, kum, güneş üçlemesinden turizmi daha geniş alanlarda çeşitlendirilmesi temel hedef olmalıdır. Bu hedefi hayata geçirebilmek için  ana ihtisas alanım olan kongre ve fuarcılığı ön plana çıkarmalıyız. Bunu başarabilirsek turizmi 12 aya yayabiliriz. Böylece 6 aya mahkum olmayan, sürekli döviz girdisi sağlayan, işsizliği azaltan bir turizm sektörü oluşturabiliriz. Neden Antalya'yı bir Fuar ve kongre vadisine çevirmeyelim. Neden Antalya kışın sağlık turizmini canlandırmasın. Hükümetimizin sağlık turizmine yönelik ciddi destekleri var. Bunları da kullanarak Antalya önemli mesafeler kat edebilir.
Soru : Teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
Mahmut Er: Ben de sizlere teşekkür eder, tüm Antalyalılara sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dileklerimle, hürmetlerimi sunarım.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107