banner129

Alanya Postası yazdı kazma vuruldu

Gazetemizin haberinin ardından Dim Vadisi'nde 5 yaylanın elektriğe kavuşması için 1 milyon 932 bin TL ödenek ayrıldı ve dün itibariyle de projenin inşası için kazma vuruldu

Alanya Postası yazdı kazma vuruldu
- Kerim TOKSÖZ

Alanya Postası'nın 14 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan sayısında, '21'ncü yüzyılda elektrik yok' başlıklı manşet haberi geniş yankı uyandırdı. Alanya merkeze sadece 40 kilometre uzaklıktaki Dim Öteköy Mahallesi'nin 123 haneli Çeltik Mevkii ile Taşbaşı Mahallesi'nin 62 haneli Taşlık Mevkii'nde vatandaşlar, yıllardan buyana elektriksiz bir şekilde yaşıyor. 2012 yılından elektrik sorununun çözümü için hem siyasi kanaldan, hem de bürokratik yollardan gerekli girişimlerde bulunan Muhtar Zavlak'ın çabasıyla projesi hazırlanan elektrik hizmetinin inşası için gerekli olan 1 milyon TL ödenek ayrılmamıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bu ödeneği göndermesi halinde iki mahallenin enerji sorunu çözülecekti. Muhtar Zavlak, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Elektriksiz, susuz ve yolsuz mahalle kalmayacak' diyorsa, bizim Dim Öteköy Mahallesi'nin sorunları da çözülecektir. Milletvekillerimiz ve bakanlarımız, mahallemizin elektrik ve su sorununu Cumhurbaşkanımıza iletirlerse, Çeltik'teki insanlar elektriğe de kavuşacaktır. Cumhurbaşkanımız, susuz şehirleri suyla buluşturdu, karanlık mahalleleri elektrikle aydınlattı. Dim Öteköy'ün Çeltik Mevkii ve Taşbaşı'nın Taşlık Mevkii'ndeki insanlarımızı da elektrikle buluşturacağına inanıyorum" diye konuşmuştu. 
ÇALIŞMALARA BAŞLANDI
Muhtar Zavlak'ın elektrik çağrısını gündeme taşıyan Gazetemizin ardından harekete eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (AEDAŞ), Çeltek başta olmak üzere Dim Vadisi'nde enerjisi olmayan Çamlık, Ahmetli, Tereviç ve Akdaş yaylalalarında enerji sorununun çözümü için 1 milyon 932 bin TL ödenek ayrıldı. Bakanlık tarafından 5 mahallenin enerji sorununun çözülmesi için gönderdiği 1 milyon 932 bin TL'lik ödeneğin ardından Dim Vadisi'ndeki 5 yaylanın enerji sorununun çözülmesi için ihaleyi kazanan müteahite yer teslimi yapıldı. Ekibiyle birlikte Dim Vadisi'ndeki 5 mahallenin enerji sorununun çözümü içinde müteahit dün itibariyle kazmaya vurdu. Direklerin dikileceği noktalarda çalışma başlatan müteahidin önümüzdeki 5-6 aylık sürede enerjisiz olan yaylalara elektriği vereceği bildirildi. 


'Çok heyecanlıyım'
Kendi mahalle sakinlerinin göç ettiği Dim Öteköy Mahallesi Çeltek Mevkii'nin enerjiye kavuşması için 1 milyon 932 bin TL ödenek ayrılması ve çalışmalara başlanmasından dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade eden Muhtar Zavlak, "Çeltek'i elektriğe kavuşturmak için çok uğraştım, çok çırpındım. Gitmedim kapı ve sıkmadığım el kalmadı. Ama sonunda Çeltek'i ve diğer 4 yaylamızı da enerjiye kavuşturmak için verdiğim mücadelenin ne kadar haklı olduğunu gördüm. Çeltek'te elektriğin evlerimizi aydınlanacağı o günü de çok ama çok sabırsızlıkla bekliyorum. Ben heyecanlanmayayım, sevinmeyeyim de kim sevinsin. Bu projeye katkı koyan herkese teşekkür ediyorum" dedi.  
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 08:12
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107