banner84

Baykal, Sapadere'yi sordu

Baykal, Başbakan Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesinde "1970’li yıllarda tesis edilen elektrik nakil hatlarının ve bu hatları taşıyan ahşap elektrik direklerinin, elverişliliğini yitirmiş olmasına rağmen halen kullanılıyor olması, Alanya’daki yangının çıkışındaki temel etkendir" dedi

Baykal, Sapadere'yi sordu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na (TBMM) Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle sunduğu yazılı soru önergesinde "Alanya’nın Sapadere Kanyonu’nda yapmış olduğum gözlem ve incelemelerde, orman yangının çıkış sebebinin, ormanlık araziden geçen elektrik nakil hatlarından kaynaklandığı anlaşılmıştır" dedi.  Baykal'ın yazılı soru önergesi aynen şöyle: "Türkiye’mizde orman yangınları mevsiminin erken bir başlangıç yaptığını üzüntüyle görüyoruz. 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, İzmir’in Menderes ilçesiyle başlayan ve ardı ardına Muğla’nın Bodrum ilçesi, Mersin’in Anamur ilçesi, Çanakkale’nin Ezine ilçesi ve son olarak Denizli’nin Sarayköy ilçesinden gelen yangın haberlerine göre binlerce hektar ormanlık alan zarar görmüştür. 
'DİKKAT ÇEKMEK İSTERİM' 
Antalya ilimizin Alanya, Manavgat ve Kaş ilçelerinde, 8 ayrı noktada çıkan yangınlarda, 1.108 hektarlık ormanlık alanın tahrip olduğu anlaşılmaktadır. Yangın faciasının yaşandığı Antalya’nın Alanya ilçesi, Sapadere Kanyonu’nda, 650 hektar ormanlık alanın yok olduğunu; bölgede yaşayan çiftçilerimizin tarlalarının, ürünlerinin ve hayvanlarının telef olduğunu; 15 vatandaşımızın evlerinin yanıp kül olduğunu ve büyük maddi kayıpların ortaya çıktığını  bizzat yerinde inceleyip gözlemlemiş bulunuyorum. Geçen yıl Antalya’nın Kaş ilçesindeki orman yangınlarında da bu yıl Alanya’daki yangınında da kendisini gösteren ortak bir noktaya, yetkililerin ve kamuoyumuzun dikkatini çekmek isterim. 
'YANGIN NEDENİ HARAP OLMUŞ KABLOLAR' 
Dikkatlerden kaçan temel bir konu, en azından Antalya’daki orman yangınlarının, enerji nakil hatlarının orman bölgelerinin içinden geçmekte olduğu yörelerde başlamış olmasıdır. 1970 ve 1980’li yıllardan kalma, ahşap direklerle ve yıpranmış, harap olmuş, sarkan, genleşen kablolarla sürdürülmeye çalışılan enerji nakil uygulamasının, orman yangınlarını başlatan sebeplerin en önemlisi olduğunu görmek durumundayız. Alanya’nın Sapadere Kanyonu’nda yapmış olduğum gözlem ve incelemelerde de, orman yangının çıkış sebebinin, ormanlık araziden geçen elektrik nakil hatlarından kaynaklandığı anlaşılmıştır. 1970’li yıllarda tesis  edilen elektrik nakil hatlarının ve bu hatları taşıyan ahşap elektrik direklerinin, elverişliliğini yitirmiş olmasına rağmen halen kullanılıyor olması, Alanya’daki yangının çıkışındaki temel etkendir. Geçen yıl Antalya’nın Kaş ilçesinde meydana gelen orman yangını sonrasında da bölgede yapmış olduğumuz incelemelerde, yangının asıl sebebinin, aynı şekilde kullanım ömrünü tamamlamış, çok eski elektrik iletim  hatları olduğunu tespit etmiştik. 
'YANGIN RİSKİ SÜRÜYOR' 
İçerisinde bulunduğumuz Temmuz ayı ve devamında Ağustos ayı, ülkemizde orman yangını riskinin yüksek olduğu dönemi işaret etmektedir. Elbette çıkan orman yangınlarını hızla söndürme çalışması büyük önem taşıyor. Orman Bakanlığımızın, yangınla mücadele teşkilatımızın, itfaiye birimlerimizin, arazözlerin, iş makinelerinin, helikopter ve uçakların, orman mühendislerimizin, işçilerimizin bölge halkının yangın söndürme çabası büyük değer taşıyor. Ancak, yangın henüz çıkmadan, ona sebep olan konuları ortadan kaldırabilirsek, yani sivrisinekle değil bataklıkla da uğraşabilirsek görevimizi yapmış oluruz.  Yangınla mücadele stratejimizi, çıkan yangını söndürme mücadelesi ile birlikte yangın riskini bertaraf edecek yeni bir strateji anlayışına dayandırmayı da gündemimize almalıyız.Orman yangınlarının nedenlerini konuşurken ifade  ettiklerimizin, sönmemiş ateş, yanan kibrit, piknik, mangal, kırık şişe söylemleriyle kısıtlı kalması, konunun iletim hatlarının bizatihi bir tehdit haline dönüştüğü gerçeğinin gözden kaçırılmasına neden olmuştur. 
'ACİLEN ARAŞTIRMA BAŞLATILMALI' 
Tüm bu sebeplerle, içinden elektrik iletim hatları geçen ormanlık alanlarda çıkan yangınların çıkış sebeplerinin ve iletim hatlarının bir tehdit oluşturup oluşturmadığı konusunun, ciddi, güvenilir  bir araştırmayla tespit edilmesi, acil bir ihtiyaç haline gelmiştir. Orman bölgelerindeki enerji iletim hatlarının yenilenmesi, elbette ek bir harcamayı gerekli kılacaktır. Ahşap direklerin yerine beton direkler dikilmesi, direk mesafelerinin ve kablo mesafelerinin teknik şartlara göre düzenlenmesi zorunlu olacaktır. Yaşanan yangınların yol açtığı zararlarla karşılaştırıldığında, bu harcamaların ülke için ne kadar yararlı olacağı açıktır. Bu iş ile ilgili yatırım konusunun, enerji alanındaki özel şirketlerin sözleşmelerindeki hak ve yükümlülüklerinin de dikkate alınması suretiyle hızla çözülmesi acil bir memleket sorunu haline gelmiştir. Bütün bu değerlendirmelerle, Antalya ve Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarının başlamasında, enerji iletim hatlarının rolü konusunun, kapsamlı ve güvenilir bir araştırma konusu yapılmasını ve gene hızla, ormanlarımızdaki iletim hatlarının yenilenmesi amacıyla bir proje geliştirilmesinin gereğini, yöneticilerimizin ve kamuoyumuzun dikkatine sunmayı görev biliyorum. Sayın Başbakan’a, konunun önemi ve aciliyeti dolayısıyla hızla bir eylem planı ortaya koyma gereğini kabul edip etmediğini sormak istiyorum."
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107