banner84

Berberoğlu talimat mı verecek?

Berberoğlu talimat mı verecek?
Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Metin Feyzioğlu, Barolar Birliği'nin web sitesinden Yeni Anayasa değişikliğine ilişkin bir açıklamada bulundu. Feyzioğlu'nun imzasıyla yayınlanan o açıklamada şu ifadeler yer alıyor: 
"Anayasa değişikliği, iktidar partisinin ilçe başkanlarına ilçedeki hakim ve savcılara emir ve talimat verme gücü sağlıyor.
Çünkü ülkedeki tüm hakim ve savcıları; Hakimler ve Savcılar Kurulu işe alıyor, işten el çektiriyor, disiplin cezası veriyor, tayin ediyor, yüksek mahkemelere seçiyor. Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun ise çoğunluk üyesini, parti genel başkanı - devlet başkanı seçiyor. Parti genel başkanının ilçedeki temsilcisi ilçe başkanıdır. Böylece, parti genel başkanına tanınan bu fiili güç ilçede ilçe başkanının eline geçiyor. Mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı Anayasa'ya bağımsızlık ve tarafsızlık kelimelerini yazmakla sağlanmıyor. Onların üzerinde, atanmaları dahil yetki sahibi olan Hakimler ve Savcılar Kurulu'nu kimin atadığı önemli. Mesele şu veya bu parti ya da kişi meselesi değil. Bugün bu kişi, yarın başka bir kişi başkan olur. Suçlu mu suçsuz mu, haklı mı haksız mı, alacaklı mı borçlu mu olduğunuza iktidar partisi ilçe başkanları karar versin ister misiniz? Takdir sizin, takdir Yüce Türk Milleti'nin."
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107