banner84

Komşu hobi bahçesi kuruyor

Gazipaşa Belediye Başkanı Çelik, ilçe halkının şehir hayatının yoğun stresini toprakla uğraşarak atacakları, ürettiklerini tüketme zevkini yaşayacakları Hobi Bahçelerine yoğun talep olduğunu ve 100'ün üzerinde başvuru alındığını bildirdi

Komşu hobi bahçesi kuruyor
Gazipaşa Belediyesi Hacı Musa Çayı Islahı ve Çevre Düzenleme çalışmaları kapsamında hayata geçireceği Hobi Bahçesi projesini hazırladı. Hacımusa Çayı’na sosyal alan kazandırmak için bekledikleri onayın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan çıktığını belirten Belediye Başkanı Adil Çelik, Hacımusa Çayı Islahı ve Çevre Düzenleme projemize ek olarak Sarısu Köprüsü ile Bakılar Köprüsü arasında kalan bölümde de Hobi Bahçeleri kuracaklarını belirtti. Kiralayan kişinin ekip biçebileceği, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla baş başa kalabileceği Hobi Bahçeleri oluşturmak istediklerini belirten Başkan Çelik, "Sarısu Köprüsü'nün alt kısmında sağ taraf doğal sit, sol taraf yani Selinus Antik Kenti'nin olduğu taraf da arkeolojik sit alanı. Burasıyla ilgili 12 Temmuz'da kurul var. Koru Sahil projesi zaten kuruldan geçmişti. Burası da kuruldan geçtikten sonra bakanlığa gidecek. Tahmini buradaki çalışmalara 2017'nin sonunda yani Ekim-Kasım aylarında başlarız. Toplamda 90 metrekare alanda, 57 metrekaresi bahçe, 4 metrekaresi kapalı alan, 25 metrekaresi otopark ve 4 metrekaresi terastan oluşacak hobi bahçelerimizin sayısını vatandaşlarımızdan gelecek talepler doğrultusunda belirleyeceğiz. Hobi Bahçeleri için bugüne kadar 100'ün üzerinde başvuru alındı. Talep oldukça başvurular alınmaya devam ediyor.  Şuan itibariyle halkında ilgisi oldukça fazla görünüyor. Hacı Musa Çayı kenarına yapılacak olan Hobi Bahçeleri'nde binanın yerleştirileceği sert zemini biz hazırlayacağız. Sınırlarını belirleyerek, yürüme yolu, otopark, yol, kaldırım ve aydınlatma kısmını yapacağız. İçerisindeki bina kısmını bizim hazırladığımız tip projeye uygun şekilde en uygun fiyatı vererek anlaştığımız firmaya herkes aynı renk, boyut ve model olmak üzere yaptıracak. Su hizmeti belediye tarafından sağlanacak. Elbette ki belirli kurallar da olacak. Ev gibi akşam orada kalınmayacak.  Belirli bir saatte boşaltmak gerekiyor. Elektrik bağlantısı olmayacak. Sadece kullanma suyu bağlantısı olacak, içme suyu bağlantısı olmayacak. Bu kuralların sebebi ise, buraların pansiyon ya da ev gibi kullanılmasını önleme amaçlıdır. Hobi bahçeleri yaklaşık 10 yıllığına verilecek. Bunun için şartname hazırlanacak. Özellikle memurlardan ve dışarıdan gelen emekli memur kesimden çok fazla talep var. Hobi Bahçelerinde isteyen kişiler orayı çimlendirip, sebze ve meyve ağaçları dikebilecek. Bunun yanında kiralayan kişi bakım yapmadığı takdirde bahçesi elinden geri alınacak. 'Burası bana ait ister bakarım ister bakmam' gibi bir düşünce ile hareket edemeyecek. Bakmadığı takdirde koşulsuz şartsız elinden geri alınacak. Orada sadece tavuk bakacağım ya da köpek bağlayacağım gibi bir düşünce de söz konusu olamaz. Bu tür girişimlere müsaade edilmeyecek. Şartname kurallarına uymayanların bahçelerine el konulacak" dedi.
HEYECANLANDIRAN PROJE
Startı, Kasım yada Aralık ayında verileceği açıklanan Hacımusa Çayı’nda yapılacak olan çalışmaların projesiyle ilgili de bilgi veren Belediye Başkanı Çelik, "Görenleri heyecanlandıran bu projenin yapımına da en kısa sürede başlanacak. Hacımusa Çayı’nda yeni bir sosyal alan oluşturacağız. 50 bin ton kırma taştan sağlı sollu 4,5-5 metre yüksekliğinde duvar yapılacak. Aynı şekilde buraya da yürüyüş yolları, kafeler, oturma alanları, yeşil alan ve ışıklandırmalar yapacağız. Hobi bahçeleri ile birlikte Gazipaşa’mızda yeni bir sosyal aktiviteleri olan alan daha oluşturacağız. Bu projeyi elimizden geldiğince çabuk bitirmeye çalışacağız. Çıkartacağımız 270 bin ton dolgu malzemeleri ile denizi içeriye alıp, bir ‘Porsuk Çayı’ görüntüsü oluşturacağız. Proje tamamlandığı zaman burada kano sporu da yapılabilecek. Şimdiden Gazipaşa halkına hayırlı olsun” diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107