banner84

Muhalefet iktidarı geride bıraktı

TBMM’in 27. Dönem 2021 yılına ait tutanaklara göre milletvekillerinin de karnesi ortaya çıktı. Antalya Milletvekilleri tarafından meclis başkanlığına sunulan önergelerde ise muhalefet partisi iktidarın önünde. Muhalefet farklı konularda kimi zaman kendi bölgelerinden olaylara öncülük edip önerge hazırladılar kimi zaman başka seçim bölgelerinde sorunlara destek verip önergelere imza attı. Muhalefet bu yolla 1073 araştırma önergesi imzaladı

Muhalefet iktidarı geride bıraktı

(Özgür Yılmaz)- Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Antalya’yı temsilen bulunan 15 milletvekilinden kimisi kürsüden söz alarak konuştu, kimisi araştırma ya da soruşturma önergesi verdi, kimi ise kanun teklifi ya da komisyonlarda ki çalışmaları ile meclisin işleyişine katkı verme çalıştı. Soruşturma ya da araştırma önergelerinde muhalefet partisi iktidar milletvekillerinin önünde yer aldı. Milletvekilinin imzasının Bulunduğu Meclis Araştırması Önergelerine göre CHP’den Aydın Özer 466 önerge imzası ile rekor kırdı. 
GÜNDEME TAŞIDIKLARI
Milletvekilleri kendi siyasi bölgelerinde yaptıkları çalışma ve ziyaretlerde en çok dikkat çeken ise İyi Parti’den seçildikten sonra aldığı davet sonrası Ak Parti’ye geçen Tuba Vural Çokal oldu. Çokal özellikle saha çalışmaları ile dikkat çekmekte. Sık sık Pazar esnafı ve tezgahlarda görülen Çokal, bir yandan ziyarete gittiği kırsal bölgelerde halkın ücretsiz göz muayenesi yapmakta. CHP’den Rafet Zeybek ve Aydın Özer tarım ve çevre konularında ve MHP’den Abdurrahman Başkan esnaf ve çifti sorunlarının yanı sıra iklim değişikliği, İyi Parti’den Feridun Bahşi ise “Bazı bakanların aile şirketleri aracılığıyla kamudan haksız kazanç elde ettiklerine dair iddia” ile dikkat çekti.
CHP’li Cavit Arı ise Alanya’da Dim Alacami Mahallesinde yapılmak istenen İleri Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Projesine ilişkin konuyu meclis gündemine taşıdı. Milletvekillerinin ortak hassasiyetleri arasında ise Küresel iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek ve kuraklıkla mücadele, orman yangını ve tarım alanlarının sel felaketlerinden etkilenmesi oldu.
AK PARTİ'Lİ VEKİLLER
AK Parti’li İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Akdeniz Parlamenter Asamblesi üyesi Atay Uslu’nun imzasının bulunduğu kanun teklif 9, araştırması önergesi 2, gündem ve gündem dışı olarak genel kurulda 7 ve komisyonlarda ise 26 kez söz aldı. AK Parti’li Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi İbrahim Aydın’nın imzasını bulunduğu kanun teklif sayısı 12, imzasının bulunduğu meclis araştırması önerge sayısı 2, genel kurulda gündem ve gündem dışı 5, komisyonlarda ise 14 kez söz aldı. AK Parti’li Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Kemal Çelik’in imzasını bulunduğu kanun teklif sayısı 8, imzası bulunan araştırma önergesi sayısı 2, genel kurulda gündem ve gündem dışı 5, komisyonlarda ise 4 kez söz aldı. AK Parti’li Anayasa Komisyonu Üyesi Mustafa Köse’nin imzasını bulunduğu kanun teklif sayısı 1, genel kurulda ise 1 kez söz aldı. Ak Parti’li Dışişleri Komisyonu Sözcüsü ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesi Sena Nur Çelik’in imzasını bulunduğu kanun teklif sayısı 16, imzasının bulunduğu meclis araştırması önerge sayı ise 1. AK Parti’li Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Tuba Vural Çokal’ın imzasını bulunduğu kanun teklif sayısı 1, genel kurulda gündem ve gündem dışı 2, komisyonlarda ise 17 kez söz aldı.  
19 ÖNERGE
MHP’li Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Abdurrahman Başkan’ın imzasının bulunduğu meclis araştırması önergeleri sayısı 19, gündem ve gündem dışı olarak meclis genel kurulunda 12 defa ve komisyonlarda 7 kez defa söz aldı.
CHP'Lİ VEKİLLER
CHP’li Çevre Komisyonu Üyesi Aydın Özer’in imzasının bulunduğu kanun teklifi 4, imzasının bulunduğu yazılı soru önergesi 29, araştırması önergesi ise 466, genel kurulda gündem ve gündem dışı 16 ve komisyonlarda 2 kez söz aldı.  CHP’li Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cavit Arı’nın imzasının bulunduğu kanun teklif sayısı 6, imzasının bulunduğu yazılı soru önergesi sayısı 45, meclis araştırması önergesi sayısı 86, genel kurulda gündem ve gündem dışı 19,  komisyonlarda ise 88 kez söz aldı. CHP’li Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak’ın imzası bulunan kanun teklifi sayısı 3, imzasının bulunduğu yazılı soru önergesi 29, imzasının bulunduğu meclis araştırması önerge sayısı 66, genel kurulda gündem ve gündem dışı 16,  komisyonlarda ise 10 kez söz aldı. Rahatsızlığına rağmen milletvekili seçilen CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da 2 kanun teklifinde imzası bulunmakta. CHP’li Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek’in imzasını bulunduğu kanun teklif sayısı 18,  imzasının bulunduğu yazılı soru önerge sayış 118, imzasının bulunduğu meclis araştırması önergeleri 96, genel kurulda gündem ve gündem dışı 14, komisyonlarda ise 15 kez söz aldı. 
İYİ PARTİ'Lİ VEKİLLER
İYİ Parti’li Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi’nin imzasının bulunduğu kanun teklifi sayısı 6, imzasının bulunduğu yazılı soru önerge sayısı 35, imzasının bulunduğu meclis araştırması önergeleri 133, genel kurulda gündem ve gündem dışı 28, komisyonlarda ise 3 kez söz aldı. İYİ Parti’li Adalet Komisyonu Üyesi Hasan Subaşı’nın imzasının bulunduğu kanun teklifi sayısı 4, imzasının bulunduğu meclis araştırması önerge sayısı 117, genel kurulda gündem ve gündem dışı 24, komisyonlarda ise 8 kez konuşma yaptı.  
MUHALEFET GERİDE BIRAKTI
Yazılı soru ve araştırma önergelerinde de iktidar partisi vekillerin karnesi rakiplerine kıyasla çok geride. Buna göre iktidar partisi milletvekillerinin 26 araştırma önergesi bulunmasına rağmen muhalefetin 1073 araştırma önergesi verdiği meclis tutanaklarına yansıdı. Soru önergesinde ise iktidar 0 çekerken muhalefetin 317 yazılı soru önergesi bulunuyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169