banner84

Özçelik: Diş hekimliği paranın kölesi olacak

Diş Hekimi Özçelik, hükümetin üzerinde çalıştığı taslağın yasalaşması halinde diş hekimliği merkezlerinin doktor olmayan sermaye güçlerinin eline geçeceğini ileri sürdü

Özçelik: Diş hekimliği paranın kölesi olacak
22 Kasım Diş Hekimliği Günü dolayısıyla Diş Hekimleri Odası Alanya Temsilcisi Murat Özçelik tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Hükümetin üzerinde çalıştığı taslakla ilgili kaygıların dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi; AKP hükümetinin üzerinde çalıştığı "Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında ki Yönetmelik Taslağı" diş hekimliği ve bu alandan hizmet alan yurttaşları ilgilendirecek değişikliklere imza atacak. Taslak, doktor olmayan herhangi birinin ve büyük sermaye gruplarının ağız-diş sağlığı merkezlerine ortak olmasının yolunu açıyor. Diş hekimliğinin, muayenehane ve polikliniklere yapılması zorlaşacak, yönetmeliğin yasalaşması ile ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin tamamen "kar" getiren bir hizmet olarak görülmesine, diş hekiminin "işçi" haline gelmesine, verilen hizmetin niteliğinin düşmesine, gereksiz işlemler yapılarak devletten ve yurttaştan fazla paralar alınmasına neden olacaktır. Diş hekimleri olarak Sağlık Bakanlığı'nın meslek kuruluşlarının görüşünü almadan bu yönetmeliği hazırlamasından rahatsısız. Taslakta, ağız ve diş sağlığı merkezleri A ve B tipi olarak ikiye ayrılıyor. Poliklinik tanımı ortadan kalkıyor, var olan poliklinik "Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi" olarak tanımlanıyor. A tipi ağız ve diş sağlığı merkezleri "hastane benzeri yapılar" olarak tanımlanıyor, yüzde 49 hissesi diş hekimi olmayan şahıs ya da şirketlere ait olabiliyor. 17-24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftasıdır. Ağız-diş  sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Taslağın bu haliyle yasalaşmasının ciddi ağız ve diş sağlığı sorunlarını da beraberinde getirecektir. bu yönetmelikte bizi en çok rahatsız eden madde, serbest meslek özelliğine sahip diş hekimliğinin bu özelliğini kaybedecek olmasıdır. Doktor olmayan bir kişinin ağız diş sağlığı merkezine ortak olması diş hekiminin işçileşmesine, patronun yanında çalışan bir hale gelmesine yol açacak. Diş hekimliği, büyük sermaye gruplarına teslem edilecek, muayenehanelerde mesleğimizi yapmamız zorlaşacak."
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 19:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
buyukazi
buyukazi - 5 yıl Önce

25enfazla35e dîs lab, yaptirdiginiz dişleri enaz150_350_ve katlarına hastalara satan dış hekimleri paranın kölesi zaten

Zeynep
Zeynep - 5 yıl Önce

Kusura bakma da o kadar eğitimi bedava yapmak için almadık biz.herşeyin bir karşılığı var.bu bilgi birikimi ve emekten yararlanmak için tabiki belirli bi ücret ödenecek.gidip marka elbiselere telefonlara,pahalı yemeklere para bayılıyo herkes.emek ve bilgiye para vermek cok pahalı oluyo!

küçükazı
küçükazı - 5 yıl Önce

büyükazı ne kadar haklı evde çenemizi uyuşturup sonra dişi şekillendirip ölçüyüde alıp teknisyene 35 liraya yaptırabiliriz ve hatta yol üstünde medikal varsa birkaç ta stent alıp yine evimizde tıkalı damarları da açarız ne gerek var canım doktora diş hekimi ne değil mi!!!!

SIRADAKİ HABER

banner107