banner84

Saadet Partisi'nden ''Köy'' müjdesi

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Hüseyin Sarıca, eski köylerin yeniden kırsal mahalle adı altında köy statüsüne dönmesinin önünün kanunen açıldığını söyledi.

Saadet Partisi'nden ''Köy'' müjdesi

Parti binasında açıklama yapan Hüseyin Sarıca, Büyükşehir Yasası’nı eleştirdi. Büyükşehir Yasası’nın adeta yangından mal kaçırırcasına yürürlüğe konulduğunu hatırlatan Sarıca, 7254 sayılı Torba Yasa’daki köy statüsüne ilişkin düzenleme ile kırsaldaki mahallelerin tekrar köy statüsüne dönmesinin önünün açıldığını dile getirdi. Sarıca, “Yaklaşık 9 yıl önce Türkiye’deki 34 bin 434 olan köy sayısı neredeyse yarı yarıya azalarak 18 bin 214 köye düştü. Bu köylerden 68 tanesi beldelerden 16 tanesi Alanya’mızda idi. Geçen bu süre zarfında çok önemli sıkıntılar yaşandı. Oturdukları yer değişmeden bir anda şehir merkezinde yaşayan vatandaş statüsüne alınarak emlak vergisi ile birlikte her meskenden dörtte bir oranında su faturası ödemek zorunda kalındı. Mahalleye dönüşen köylerin ve beldelerin ortak kullanılan tüm malları, meraları taşınmazları bağlandıkları belediyeye geçmişti. Bu değişiklik tarımsal üretime zarar verdi. Bazı yerlerde tarım alanları imar değişiklikleri ve benzeri uygulamalarla amaç dışı kullanıma açıldı. Köylerin meraları belediyeler tarafından satıldı. Köylülerin ihtiyaç duydukları ahır ve benzeri yapıları yapmaları zorlaştı. Bürokrasi arttı. Hayvancılık yapanlar koku yapıyor diye şikayet edilerek bulundukları yerlerden uzaklaştırılmaya zorlandı. Tarımsal üretim özellikle hayvancılık yapanlar için her geçen gün daha da zor hale geldi. Konu ile ilgili olarak gereken hassasiyeti göstererek köylerimizde bu konunun yıllardır takipçisi olduk. Ama artık SP olarak yaptığımız girişimler ve mücadele sonuç verdi” dedi.  
'MUHTARLARIN BAŞVURU YAPMASI GEREKİYOR'
Muhtarların Alanya Belediyesi’ne başvuru yapmasını isteyen Sarıca, “Şimdi eski köylerin yeniden kırsal mahalle adı altında köy statüsüne dönmesinin önü kanunen açıldı ancak muhtarların başvuru yapması gerekiyor. Mahalle ihtiyar heyeti toplanarak karar alacak ve muhtara ilgili kanuna dayanarak yetki verecek. Muhtar bu yetki ile ilçe belediyesine müracaat edecek. Oradan karar çıkıp büyükşehir meclisine sevk edilecek. Oradan da onay çıkarak köye dönüşecek.  Buradan muhtarlarımıza sesleniyoruz. Kendilerine ulaşacağız. İhtiyar heyetinin vereceği karar metni ile muhtarın belediyeye vereceği dilekçe örnekleri elimizde mevcut olup kendilerine takdim edeceğiz. Bu konuda SP olarak her zaman yardıma hazırız” diye konuştu. -Rayıf DOĞRULU
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107