banner129

Takavut, 'Turizmde 2015'i yakalayamayız'

CHP İlçe Başkanı Takavut, "2017 turizmi başladı ama turistik tesisler boş. Esnaf günde 50 TL ciro ile dükkanını zararına kapatıyor. 2017 turizm sezonunda 2015 yılındaki rakamları yakalamamız imkansız" dedi

Takavut, 'Turizmde 2015'i yakalayamayız'
-Kerim TOKSÖZ

C
umhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Teşkilatı Haftalık olağan yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Alanya İlçe Başkanı Ali Takavut, "Öncelikle Ramazan ayına girmemiz nedeniyle tüm vatandaşlarımızın Ramazan ayın kutluyorum ve buna ek olarak biliyorsunuz Ramazan ayı yardımlaşmanın, hoşgörünün, sevginin, barışın kesiştiği nokta olması gerekir. Tabi ki bizde buna özen göstermemiz lazım ancak, hemen bakıyoruz geçmiş yıllarda da görmüştük bu yılda görüyoruz; gösterişli Ramazan sofraları kurulmaya başlandı. Oteller ve değişik yerlerde. Bu gösterişli iftar sofraları yerine ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaşılmalı ve gerçekten ihtiyaç sahibi olanlarla bu iftar sofraları açılmalı diye düşünüyorum. Ben sadece oranın; sohbette edilecektir muhakkak ama böyle şatafatlı sofralarla iftar açılmasını çok doğru bulmuyorum. Doğrudan doğruya ihtiyaç sahibi vatandaşlara gidildiği zaman bunun daha yerinde olacağını düşünüyorum. Alanya’da bu konuda yardımlaşmayı seven, birlik beraberlik konusuna çok özen gösteren bir kent olması nedeniyle tüm vatandaşlarımızın da bu konuda hassas olduğunu biliyorum. Bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğimizi biliyorum" dedi.
'ESNAF BİLGİLENDİRİLSİN'
Konuşmasına devam eden Takavut, şunları söyledi: 
"Başka bir konu ise geçen gün sizlerle konuştuk ve bu konuda da telefonlar aldım. Özellikle esnaf vatandaşlarımızdan. O konuda şuydu: Biliyorsunuz 20 tane Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen büfe vardı Alanya ile ilgili. Bu büfeler Büyükşehir’e ait cadde ve bulvarlar üzerine konacak diye çıktı oradan karar. Ben basın kanalı ile bir çağrı yapmıştım. Özellikle bu kararı alan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’ne bu çağrıyı yaptım. Biz çünkü ret oyu verdik. Bu işe hayır oyu vermiştik CHP grubu olarak. Vatandaşlar böyle bir büfenin açılmasının kendilerine çok büyük zarar getireceğini ve bu büfelere şiddetle karşı olduklarını telefonlarında belirttiler. Ben tekrar çağrı yapıyorum: Bu büfeler hangi caddelere, hangi noktalara konacak? Kaç metrekare olacak? İçinde neler satılacak? Çevresinde ne kadar kullanım alanı olacak? Ve sürekli mi kalacak? 
Ben bunları esnaf arkadaşlarım adına yetkililere soruyorum. Buna bir cevap istiyorum. Burada vatandaşlar rahatlasınlar. Nerelere büfelerin konacağını bilsinler. Ona göre de etrafında bulunan esnaflar kendilerine göre tedbirler alsınlar diye düşünüyorum.
'ESNAF GÜNDE 50 TL CİRO YAPIYOR'
Turizm Alanya'mızda olmazsa olmazlardan biridir. Alanya şu ana kadar turizmde istediğini alamadı, alamıyoruz. Fiyatlar neredeyse dip yaptı. Şöyle bir örnek vereyim; Otellerin doluluk oranı biraz artsa bile fiyatların dip yapması yani şöyle ki: 800 Dolara kadar çıkmıştı haftalık tur paket satışları, şu anda bunun indiği nokta 696 dolar. Eğer 700 doların altına inerse bu paketler buradan hem çalışanlar hem işletme sahipleri hem yan sektörlerin tamamı zarar ederler. O nedenle Rusya’da baktığınız zaman ilk 4 aya göre 200 bin civarı bir turist artışı var ama bu sadece Rusya’ya endeksli olduğu için yetmiyor. Çünkü Avrupa Pazarını yüzde 20 kaybetmişiz. Bu Almanya’da farklı yüzde 22-23, Hollanda da farklı, Kuzey ülkelerinde farklı. O nedenle şu an turizmle uğraşan vatandaşlarımız, geçen gün esnafları da dolaşmıştım gördüm orada bir esnaf şunu söylüyor. “Ben akşama kadar yaptığım ciro 50 Lira” diyor. Verdiği dükkan kirası söylemeyeceğim ama çok çok altında bir gelir elde ediyor günlere aylara böldüğümüz zaman. Buna devletin bir önlem alması lazım. Gelen turistlere buraya özendirici alışveriş yapmaları için onlara bir şeyler vermeleri gerekir. Özellikle yurt dışındaki televizyon kanallarında Türkiye'nin reklamının çok iyi yapılması gerekir. Ancak o zaman belki birazcık hareket sağlanacak. Ancak şu an 2016 kayıptı zaten, 2015’i yakalamamız bu yılda çok zor." 
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 17:06
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107