banner84

'Turizmci kimin umrunda'

CHP İlçe Başkanı Takavut, "Turizmcinin turistik tesisleri boş, otellerde turist yok ama bakanlık halen teşvik vererek, otel inşa ettiriyor" dedi

'Turizmci kimin umrunda'
Kerim TOKSÖZ

Partisinin Yönetim Kurulu'na başkanlık eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Ali Takavut, "Şu anda Haziran’ı ortaladık. Turizmde birazcık hareket olmasına rağmen Rus pazarında, Avrupa pazarının harekete geçmemesi nedeniyle özellikle esnaflar ciddi sıkıntı içersindeler. Otellerde bir derece fazla hareketlilik var, ancak otel içerisine giren müşteriler otelden dışarı çıkmıyorlar ve çevredeki esnaf da bundan yaralanamıyor. Esnafların durumu kötü. Buna acil Turizm Bakanlığı tarafından önlemler alınması gerekir. Bakınız yeni aldığım bir bilgi ve doğruluda var bunun; Ekonomi Bakanlığı tarafından Ocak-Nisan ayları 2017 içerisinde 76 tane tesise teşrif belgesi veriliyor. Bu belge 5,4,3,2 ve 1 yıldız oteller, butik oteller, apart oteller ve özel konaklama tesislerine veriliyor. Bunun da en fazla verildiği il Antalya. Burada oturup düşünmek lazım; her yıl binlerce yatak artarken turizmdeki artış yüzde olarak onu karşılamıyor. Sürekli olarak bir eksi yazıyor. Hatta Akdeniz bölgesinde otel yatırımlarının bile durdurulması gündemdeyken şimdi yeni teşvik belgeleriyle yeni otellerin yapılması doğru bir şey değil. Bunu da Turizm Bakanlığımızın herhalde ciddiye alıp, masaya yatırıp bu bölgenin insanlarıyla ve turizm dernekleriyle bu işi konuşmaları gerekir. Belki orada şunu söyleyecekler, orada haklı olabilirler: Bu tesisler yapıldığı zaman tesislerdeki istihdam söz konusu olabilecektir. Ancak oteller dolu olmasa istihdam da sağlanmaz. Bundan önceki yıllarda 80-90 elemanla çalışan oteller şu an da bunu 40-50 kişi ile nasıl götürebilirizin hesabını yapıyorlar, haklı olarak onu yapmak zorundalar yoksa o işletmeler de batar. O nedenle Turizm Bakanlığımızın Antalya bölgesinde özellikle otel yatırımları ile ilgili almış oldukları kararları gözden geçirmelerini istiyoruz" dedi. 
TAKAVUT'TAN YETKİLİLERE ÇAĞRI
Takavut sözlerini şöyle sürdürdü:
"Damlataş arkasında, Grand Okan’ın hemen arkasında bir mezarlık var. O mezarlığın deniz kısmında duvarda ciddi tehlikeler var. Onunla ilgili resimler çektik. Duvar ayrılmış, herhangi bir yağmurda veya en ufak bir sarsıntıda önünde de bir yürüyüş yolu olan o duvar çökebilir. Allah korusun yürüyenlere bir şey olabilir. Buradan yetkililere çağrı yapıyoruz. Bir an önce bu duvarın ya tamiri yada yıkılarak yerine yenisinin yapılmasını talep ediyoruz. Aldığım bilgiye göre burayı büyükşehir belediyesi ilgileniyormuş." 
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107