banner129

'Turizmin halinden anlayan bile yok'

CHP İlçe Başkanı Takavut, "Otellerde turist yok ki, sokakta turist olsun. Turistik tesisler boş, dükkan işletmecileri siftahsız kepenk kapatıyor. Bir çok gencimiz turizmdeki sancılı dönemden dolayı işsiz ve evinde oturuyor" dedi

'Turizmin halinden anlayan bile yok'
Alanya ve Türk turizmini masaya yatıran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Ali Takavut, "Turizmin artık ilk işaretlerinin yoğun bir şekilde turistlerin geleceği yönünde iken o istediğimiz yoğunluğu göremedik. Özellikle bir de 27 Nisan 2017 tarihinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açık alanlarda içki içilmesinin yasağı getirilmiştir, Antalya Valiliği tarafından. Tabi ki Antalya Türk turizminin başkenti. O nedenle çok önemli Antalya’da turizm. Bunu göz önüne aldığımız zaman, geçen yılla bir karşılaştırma yapacak olursak; geçen yıl 11 milyon civarında turist az geldi. Bunun karşılığında da 10 Milyon Dolar civarında bir kaybımız oldu. 
Bu Türkiye için çok ciddi rakamlar. Bu alınan karar kamu görevlileri tarafından alınıyor ama hiçbir turizm sektörü ile görüşülmüyor. Biz şunu isterdi; Antalya’da böyle bir karar alınacaksa, tüm turizm sektörleri bir araya getirilip onların görüşlerinin alınması yönündeydi. O görüşler doğrultusunda bir karar alınması daha doğru olurdu diye düşünüyorum. Tabi buradan baktığımız zaman bakanlıktan da bir tepki yok. Turizm bakanlığından herhangi bir 
tepki gelmedi, yorum da gelmedi. Turizmciler bu konuda bakanlıktan da bir açıklama bekliyorlar ki biliyorsunuz geçen yıl bir sürü gencimiz, vatandaşımız işsiz bir sezon geçirdiler.yine bu sezonda görüyoruz bir sürü gencimiz işsiz, bir sürü dükkan da kepenk kapatıyor. Tabi ki bu alınan karalar hem bu işsiz vatandaşlarımızı, gençlerimiz hem de bu kepenk kapatan esnafımızı endişelendiriyor. Yani önünü göremiyorlar" dedi.
'MAVİ BONCUK DAĞITMAYI BIRAKIN"
Vatandaşlara mavi boncuk dağıtılmasına gerek olmadığını söyleyen Takavut, "Geçen yıl Rusya’dan gelen sıfırdı. Geçen yıl Nisan ayında 12 bin tane turist gelmiş. Rusya’dan bu sene 390 bin gelmiş. Biz bunu büyük bir sıçrama olarak görüyoruz ama esas karşılaştırmayı 2014 ve 2015 yılına göre yapmamız gerek. Çünkü geçen yıl gelen hiç turist yoktu. Karşılaştırmamızı geriye doğru yaparsak şu anda Alanya esnafı sıkıntı çekiyor. Sizde görüyorsunuz kiralık dükkanlar ve işsiz gezen gençlerimiz var. O yüzden derhal turizm sektörüyle uğraşan tüm temsilciler bir araya gelip bunların görüşü alınıp bir yol bulunmalı" diye konuştu.
'Hedefimiz 2019'da kazanmak'
16 Nisan'daki Yeni Anayasa referandumdan çıkan sonucun geride kaldığını açıklayan CHP'li Takavut, "Referandum oylaması bitti biz CHP olarak sonuçları kendi aramızda değerlendirip ileriye yönelik, hedefin 2019 olduğu çalışmalara şimdiden başlamış bulunmaktayız. Özellikle bize katkı yapan ‘hayır oyu veren’ veya karşıya katkı yapan ‘evet oyu veren’ tüm vatandaşlarımızı ziyaretlere başladık. Tüm vatandaşlarımızı ziyaret edeceğiz. Tüm eski köylerimizi şimdiki mahallerimizi ziyaret edeceğiz. Vatandaşlarımıza soracağız bizden istedikleri neler onları dinleyeceğiz. Hükümetten şikayetleri varsa onları dinleyeceğiz. İleriye doğru neler düşünüyorlar onları dinleyeceğiz ve ona göre bir yol haritası da çizmeye başladık. Umarım 2019 yılında eğer bu beraberlik birliktelik devam ettirilirse, şu andaki birlik beraberliği gösterenlerin sergileyeceği bir adayın kazanmaması için hiçbir neden yok. Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz önceki gün resmi olarak partinin genel başkanı olmadı ama partinin üyesi oldu. 21 Mayıs’a kadar da parti üyesi olarak devam edecek. 21 Mayıs’tan sonra da kuvvetle ihtimal partinin genel başkanı olacak. Parti genel başkanı olan bir cumhurbaşkanı ile 2019 yılına kadar devam edeceğiz. Bu süreçte de neler olacak neler bitecek hep birlikte sizlerle beraber izleyeceğiz" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 18:40
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107