banner84

'Türkiye bağımsız bir ülkedir'

Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki demokrasi nöbetine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 temmuz gecesi darbeyi püskürttüklerini dile getirirken, artık zamanın restorasyon zamanı olduğunu ifade etti.

'Türkiye bağımsız bir ülkedir'
Türk ve Rus bayraklarıyla meydandaki demokrasi nöbetine katılan Rus vatandaşlara teşekkür eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak düşürme hadisesinden sonra yaşanan krizde Rus vatandaşları ziyaret ettim. Onlara her şeyin güzel olacağını, yoluna gireceğini söyledim. Avrupalıların, Batılıların çifte standardına, ikiyüzlülüğüne ilişkin, akıl vermeye çalışanların, Türkiye'nin patronu gibi davranmaya kalkışanların, Türkiye'yi ikinci sınıf bir ülke gibi görmeye çalışanların hepsine gereken cevabı verdik. Vermeye de devam edeceğiz. Türkiye'yi ve Türk milletini kimseye ezdirmeyiz, bu büyük milletin, onların verdiği destekle sizlerin dualarıyla göğsümüzü gere gere her yerde savunuruz. Daha önce uçak düşürme hadisesinden önce Batı ülkeleri, 'Rusya ile ilişkilerinizi neden bozdunuz, düzeltmeniz de fayda var' diyordu. Şimdi ise aynı kişiler, 'Türkiye, Rusya ile ilişkilerini düzeltti, Türkiye Batı'ya sırtını mı çeviriyor, acaba yön mü değiştiriyor?' Kardeşim sana hesap mı vereceğim, ben istediğim ülkeyle ilişkilerimi düzeltirim. Hangi ülkeyle hangi uluslararası örgütle ilişkilerimi nasıl, hangi düzeyde geliştireceğimi sana mı soracağım? Sen benim patronum musun? Türkiye, özgür bağımsız bir ülkedir, her politikasında olduğu gibi dış politikasını da hür iradesiyle belirler. Adam olursan seninle de iyi ilişkiler kurarız ama hainleri desteklersen, Türkiye'deki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyarsan, bu milletin büyüklüğünden ve dirayetinden rahatsız olursan, o zaman seninle ilişkilerimiz de farklı olur. Bu kadar açık, net konuşuyoruz" dedi.
“ŞİMDİ RESTORASYON ZAMANI"
15 temmuz gecesi darbeyi püskürttüklerini dile getiren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, artık zamanın restorasyon zamanı olduğunu ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, "Şimdi restorasyon zamanıdır, yaraları tamir etme günüdür. Şimdi birlik, beraberlik zamanıdır. Nasıl bu meydanda hep berabersek, Türkiye'yi yeniden inşa etme ve bu darbe girişiminin kalıntılarını temizleme, büyük Türkiye ve hedeflerine ulaşan bir Türkiye yapmak için her zamankinden fazla, gece gündüz çalışmamız lazım" diye konuştu.
“Türk milletini nasıl sindirebiliriz çalışmalarını yapmayın çünkü bu millet korkmaz, sinmez”
Ankara'daki siyasi partilerin arasındaki uyumun herkesin arzu ettiği bir tablonun oluşmasını sağladığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, bunu fırsata, ekonomik büyümeye ve kalkınan bir Türkiye'ye çevirmek gerektiğini belirtti. Bakan Çavuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Darbenin başarısız olmasından üzülenlerin Türkiye'ye nasıl başka darbe vurabilmek için bunun hesabını yapabiliyor. Onlara bir bir tavsiyem var. Sakın Türk milletini nasıl sindirebiliriz çalışmalarını yapmayın çünkü bu millet korkmaz, sinmez. Tankın karşısına göğsünü geren, paletlerin altına yatan ve acımasız saldırılara karşı 'şehit oluyorum' diye meydanlara koşan Türk milletini hiçbir güç, hiçbir oyun sindiremez, boşuna bunun hebasını yapmayın."

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2016, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107