banner84

Yargılanmaktan Yücel kurtardı

Başkan Yücel'in uyarısı üzerine Belediye Meclisi, AKP'li Sipahioğlu döneminde Yap-İşlet-Devret modeliyle 25 yıllığına Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'na tahsis edilen binaya ilişkin anlaşmayı iptal etti

Yargılanmaktan Yücel kurtardı
 Dönemin Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, mülkiyeti belediyeye ait olan Bektaş Mahallesi'nde bulunan taşınmazı Belediye Meclisi'nin kararıyla 2003 yılında Türk Eczacılar Birliği'ne kiraya verdi. Eczacılar Birliği'nin sözleşmeye aykırı hareket etmesi nedeniyle Sipahioğlu, bu anlaşmayı iptal ederek, tahsis edilen arsayı geri aldı. Daha sonra Sipahioğlu, Belediye Meclisi'nin kararıyla aynı yeri Antalya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'na 15 yıllığına tahsisini yaparken, 10 yıllık kira bedelinin yıllık 100 TL, 5 yıllık kira bedelinin ise günün şartlarına göre karşılıklı anlaşma sonucunda alınması yönündeki talebe karşılık kirayı onayladı. Sipahioğlu, belediyeye ait arsayı Yap-İşlet-Devret modeliyle 25 yıllığına Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nın tahsis ederken, 20 yılın bedelsiz, geri kalan 5 yıllık sürede de kira alınmasını onayladı. 
"HUKUKEN UYMAK ZORUNDAYIZ"
Sipahioğlu'nun bu kararına ilişkin Sayıştay Müfettişi, belediyenin bu konuda verdiği kararın yanlış olduğu ve düzeltilmesi yönünde 2013 ve 2014 yıllarında uyardı. Bu uyarıya rağmen Sipahioğlu, bu konuda Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ile olan sözleşmeyi iptal etmek yerine devamına ilşkin karar aldı. İçişleri Bakanlığı'nın, 'Bu kararı düzeltin. Yoksa dava açacağız' yönündeki uyarısı üzerine Belediye Başkanı Adem Murat Yücel dün yapılan Mayıs ayı olağan meclis toplantısında bu konuyu gündeme taşıdı. Yücel'in, 'Bu hatayı düzeltelim. Sayıştay Müfetişinin raporu bizim için önemlidir ve hukuken uymak zorundayız" dedi. 
YÜCEL İPTAL ETTİRDİ
Yücel'in, 'Vicdanen rahatım ama hukuken sorumlulğumuz var' yönündeki sözlerine CHP Belediye Meclis Grubu Sözcüsü Erdoğan Toktaş, "Bu kararı veren Sayıştaş Müfettişi yanlış bir karar vermiştir. Çünkü 20 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle tahsis edilen bir binaya ilişkin sözleşmeyi iptal etmemiz bize de sakıncalar doğurur. Çünkü binayı tahsis ediyor ve sonra sözleşmesini iptal ediyorsak, dava açılırsa biz tazminat ödemek zorunda kalırız. Bu tazminatı biz de öderiz, bu yönde rapor tutan müfettiş de" diyerek konuya yorum getirdi. Toktaş'ın sözlerinden sonra Belediye Meclisi, Sipahioğlu döneminde yapılan bu hatanın düzeltilmesi yönünde Yücel'in teklifine oybirliğiyle karar verdiler. Meclisin bu kararıyla da Yücel'in uyarısı üzerine Sipahioğlu dönemi de dahil olmak üzere tüm meclis üyeleri yargılanmaktan da kurtulmuş oldu. 
YÜCEL'DEN YENİ KARAR
Başkan Yücel'in uyarısıyla Sayıştay Müfettişi'nin raporuna istinaden Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ile 25 yıllığına yapılan anlaşma iptal edilirken, meclis bu binanın 10 yıllığına kiraya verilmesine ilişkin yeni bir karar aldı. 
8 MAHALLEYE BİLİRKİŞİ ATANDI
Alanya Belediye Meclisi, Antalya Kadastro Müdürlüğü'nün kadastro çalışmaları yapılacak olan Avsallar, Demirtaş, Hacımehmetli, İncekum, Kestel, Seki, Toslak ve Emişbeleni'ndeki mahallelerde 6'şar bilirkişi görevlendirilmesine karar verdi. Her mahallede 6'şar kişiden oluşacak olan bilirkişiler, kadastro çalışması kapsamında görev yapacak.
GİDER 202 MİLYON TL
Alanya Belediyesi'nin 2016 yılında bütçesi 280 milyon TL olarak belirlenirken, belediyenin 2016 yılı içersinde 196 milyon 536 bin TL gelir elde ettiği, aynı yıl içersinde 202 milyon 146 bin TL'lik gideri bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 17:23
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107