banner84

'Yaşanan süreç konsantrasyonumuzu bozdu'

Alanya Posta TV'ye konuk olan İYİ Parti'li meclis üyeleri Alanya Belediyesi'nin çalışmalarına yönelik görüşlerini anlattı. Ayrıca İYİ Parti'de yaşanan sıkıntılı süreçten dolayı kendilerinin de etkilendiğini belirterek, "Konsantrasyonlarımız bir yüksekti bir düşüktü. O dönem biraz özel bir dönemdi" dedi

'Yaşanan süreç konsantrasyonumuzu bozdu'

Alanya Posta TV'de Alanya'nın gündemini belirleyen programı Haberin Manşeti'ne İYİ Parti'li meclis üyeleri Alper Kan, Didem Dim Özaltın ve Fikret Arık konuk oldu. Meclis üyeleri, Alanya Belediye Meclisi'nde faaliyet raporuna neden çekimser oy kullandıklarını canlı yayında aktardı. Belediyenin projelerine ilişkin görüşlerini de bildiren meclis üyeleri, kendi partilerine yönelik açıklamalarda da bulundu. 
PERSONEL GİDERİ FAZLA
Alanya Belediyesi'nin faaliyet raporuna ilişkin düşüncelerini aktaran Arık, "Bütçenin iyi kullanılmadığını düşünüyorum.  Alanya Belediyesi'nin bütçesine yaralayan en büyük şeyin bir tanesi 2 bin 500 üzerinde belediyenin personel ile çalışıyor olması. Belediye 130 milyonun üzerinde bir gider kalemi. Bana göre personel gideri çok yüksek. Belediyenin bütçesine baktığımız zaman oransal olarak işçilik giderim çok yüksek. Bu ister istemez yatırımlar noktasında Alanya Belediyesi'ne çok zorlayan bir rakam.
PERFORMANSI YETERLİ BULMADIK
Belediyenin her sene performansını katlaması gerekiyor. Bunun üzerine koyarak götürmesi lazım. Biz o performansı görmedik faaliyet raporu ile ilgili olumsuz düşünmemize sebep oldu. Belediyenin bir takım konularda performans göstermediğini gördük" dedi.
'KATILIMCI MODEL UYGULANMIYOR'
Alanya Belediyesi'nin katılımcı modeli uygulamadığını savunan Kan, "Belediyenin daha önceki dönemlerde de meclis üyelerininde dile getirdiği bir durumu var. Belediye katılımcı modeli uygulamakta eksik. Bu geçmiş dönemde de uygulanmamış. Katılımcı modelin uygulanmasının Alanya'nın iyiliğine olacağını düşünüyoruz. Belki uygulansaydı Alanya Belediyesi yeni belediye binası gibi bir külfetine altına girmeyecekti. Katılımcı model uygulanmamasını mahmuz projelerinde de gördük. Alanyamızı maddi ve manevi bir zarar verdiğini düşüncesindeyiz" diye konuştu. 
'KENT ESTETİĞİ BÜTÜNCÜL OLACAK'
Kent estetiği ile ilgili konuşan Özaltın, "Alanya'da bir karmaşa olduğunu düşünüyorum ama bu karmaşada şahsi fikirlerle giderilebilecek bir karmaşa değil. Çok çeşitli düşüncelere sosyal kültürel yapılardan gelen insanlar yaşıyor ve herkesin gördüğü herkesin algıladığı istediği farklı oluyor. Ancak burada parti olarak Kent estetik kurulu kurulması konusunda önergemiz oldu. Üzerinde 6 ay çalışıldı ve imar komisyonundan geçtikten sonra meclisimizden onaylanarak yönetmeliği hazırlandı. Çalışma grupları belirlendi. İnşallah en yakın dönemlerde çalışmaya başlayacağız. Bu kurul ne yapacak derseniz, örneğin tabelalardan çok konu açıldı. Tabela düzene getirilmeli, herhangi bir cadde seçilip çevre düzenlemeleri bahçe mobilyaları gibi konularda gelişim projeleri ile gerek özel tasarımlarla Alanya'ya ait bütüncül bir sistem yaratılacak. Bunların dışında imar müdürlüğüne takılan konular oluyor. Müdürlüğümüzün net cevap vermediği durumlar oluyor. Bu konularla ilgili görüşler, koruma alanlarında belki yapılacak bir düzenleme haritası çalışması ışıklandırma çalışması bunların bir dili olsun. Alanya ait bir dil olsun, bütüncül hareket edilsin, planlı olsun. Herkes istediği tabela koymasın. Alanya'ya geldiklerinde burası Alanya ya da bu Alanya'nın Caddesi diyebileceğiniz bir kent hayal ediyoruz. O yüzden de bu komisyonun kurulmasını talep ettik kurduk da inşallah çalışacak" dedi.
'BÖLGE İNSANI KARAR VERMELİYDİ'
DEMAŞ ile ilgili çekimser oy vermelerinin sebebini açıklayan Özaltın, "Demaş kararı bir ara komisyonunda alındı. Komisyondan geldiği şeklinde meclise sunuldu. Komisyondan geldiği şekilde evet dedik. Biz çekimser demiştik zaten komisyonda. DEMAŞ'ta ticari alan yine içerisinde var eskiye göre azaltıldı. Ama şu an hem Kültür Merkezi hem ticari alan olarak belirlendi ve burada aslında bizim karşı çıktığımız noktalardan biri belediyenin bir ticarethane olmadığıydı. Bizler bu bölgenin halkını karar vermesini istedik. Çünkü Alanya'nın en eski yerleşim olan bölgelerinden biri orada bir kemik yapı var. Bu bölgenin insanları karar versin istedik bu yüzden" dedi.
MECLİS ÜYELERİNİ ETKİLEDİ
İYİ Parti İlçe Teşkilatı'nda yaşanan sürecin kendilerini etkilediğini söyleyen Arık, "Karmaşık bir süreç yaşandı. O süreçte konsantrasyonumuzu yüksekdi ama düştü. O dönem biraz özel bir dönemdi. Yeni kurulmuş bir parti sonuçta. Kimsenin kimseyi tanımadığı daha iyi yeni tanıma sürecinde olduğu bir süreç. 2 yıllık bir parti kongre kararı alıyor. 2 yıllık bir parti diyor ki aldığın oyun yüzde onu kadar üye yapmak zorundasın. Şart getiriliyor. Muhalefettesin, demokratik bir süreç yaşamak istiyorsun. Bundan sonra inşallah kongre sonrasında daha derli toplu oluruz" diye konuştu. -Haber Merkezi

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107