banner165

Prestij…

Sözlük anlamına baktığımız prestijin saygınlık ve itibar anlamına geldiğini görmekteyiz.
Alanya için ise Prestij kavramı cadde ve kaldırımlara döşenen küçük beton parçacıklarından oluşuyor. Yani beton parkeden imal edilmiş yeni kaldırım taşları ve kaldırımın bir kenarının veya yolun bir bölümünün maviye boyanarak  bisiklet yolu haline getirilmiş hali oluyor. Doğruya doğru; sosyal ve çağdaş yaşam için bisiklet yollarının olması çevre ve çehremize pozitif bir katkı ile artı güzellik katmakta.
Caddelerin kaldırımı yeni olunca saygınlık ve itibarda artış oluyorsa, eski olan caddelerin sokakların vay haline. Kaldırımları yenilenmemiş cadde ve sokaklar prestijsiz mi oluyor?  Yada  bir adım sonrası hiç kaldırımı olmayan, hiçbir altyapı ve üst yapıdan nasibini almamış sokak aralarının durumu ne oluyor? Hadi bunları geçtik kenarda duran yapılar  bu prestijin neresinde duruyor ?  Onlara da prestij katılamaz mı ? 
 Saygınlık ve itibar denince yerin altından üstüne kadar. Alt yapısıyla üst yapısıyla orada yaşayan insanların sosyal, kültürel hayatıyla ve refah düzeyiyle olur. Değilse prestijin anlamı kısmi yüzeysel bir güzellikten öteye geçemez.
 Alanya bir bütün olarak doğusundan batısına, en ücra köşesinden, en merkezine kadar her türlü saygınlık ve itibarı hak etmekte.  
Ama adına prestij dediğimiz bu itibar ve saygınlık sadece yeni kaldırımlarla olmaz.    
 Prestijli olmak için; 
 Bazı toplumsal ve bireysel önceliklere ve davranışlara özellikle yer verip uymalıyız ve uygulamalıyız.  
 Mesala; Çevremizi temiz tutuyormuyuz ?  Doğamıza sahip çıkıyormuyuz?  Ormanınımızı koruyormuyuz? Yaban hayatını koruyup evcil hayvanlara gereği gibi davranabiliyormuyuz ? Tarihi yapılarımızı koruyup ayağa kaldırıyormuyuz?  Kent dokusunu betona karşı koruyabiliyormuyuz? Yeterince parklar, spor alanları ve kültürel alanlar inşa edebiliyormuyuz ?  Kültürel varlıklarımıza ve ananelerimize sahip çıkıp sergileyebiliyormuyuz? Trafikte keşmekeşliği aşabiliyormuyuz?  Yaya kaldırımları ile engelli kaldırım ve geçitlerine araç park etmeden boş bırakabiliyormuyuz?  Bisiklet yollarında gerçektende bisiklet yolu olarak kullanabiliyormuyuz?  Evimizin veya dükkanımızın önünü kendimiz temizleyebiliyormuyuz?  Çıkan çöplerimizi  kuralına uygun ayrıştırabiliyormuyuz? Çevremizi rahatsız etmeden yaşayabiliyormuyuz ?  İnsanları ayırt etmeden herkese eşit davranabiliyormuyuz?  Yaptığımız işin karşılığını verebiliyormuyuz?  Alanya markasını duyurup sahip çıkabiliyormuyuz? İnsanların huzurlu ve mutlu yaşamasını sağlayabiliyormuyuz ? …..
İşte bunları yapabiliyorsak prestij kendiliğinden gelecektir. Ama bunları yapmadıktan sonra cadde ve sokaklar altınla kaplı olsa ne olur.
Sağlıcakla Kalın…

YORUM EKLE

banner107

banner169