banner84

 Alanya'nın Macar gelini anlattı

Macaristan’dan Alanya’ya gelin gelen Kaya, Alanya Posta Medya'ya samimi açıklamalarda bulundu. Kaya, ilçeye yerleşme sürecinden bahsederken, mağazası hakkında da bilgiler verdi.

 Alanya'nın Macar gelini anlattı

Alanya Posta TV'de yayınlanan ve her hafta bir başarı öyküsü ile ekranlara gelen Hayal Et Başar programının bu haftaki konuğu, Alanya'nın Macar gelin Gaye Butik'in sahibi Gajana Kaya oldu. İş ve özel yaşamına dair samimi açıklamalarda bulunan Kaya, Hayal Başar'ın sorularını yanıtladı. Kilometrelerce uzaklıktan gelerek hayatını Alanya'da kuran Kaya, iş yerinde hikayesini anlattı. 

MACARİSTAN DOĞUMLUYUM’
Kendisininden bahseden Kaya, "Ben 1971 Macaristan doğumluyum. Macaristan’da Dil Edebiyat Üniversitesi Filoloji bölümünden mezun oldum. Fakat kendi mesleğimi değil de Alanya‘da Gaye Butik Mağaza İşletmesini yapıyorum" dedi. 

‘MUTLAKA GERİ DÖNECEĞİM DEDİM VE GELDİM’
Alanya'ya tatil için geldiğini ve sonrasında Alanya'da yaşama kararı aldığını söyleyen Kaya, "Ben öncelikle tatil yapmak için geldim. Alanya’nın sıcak olması, yemekleri, insanları ve yaşama tarzı beni çok etkiledi. Tekrar ülkeme döndüğümde mutlaka geri döneceğim dedim ve geldim. Sonrası burada yaşama kararı aldım ve çok mutluyum" dedi. 

‘TÜRKÇE’Yİ ÖĞRENDİKTEN SONRA HER ŞEY DEĞİŞTİ’
Başar'ın 'Alanya'da yaşama kararı aldığınız dönemde sizi zorlayan neler oldu?' sorusu üzerine Kaya, " Yaşamak konusunda hiçbir zorluk olmadı benim için. Yalnızca Türkçe Dili öğrenme konusunda zorlandım. Türkçe konuşmasını öğrendikten sonra her şey daha farklı oldu benim için" dedi

‘İLK İŞİM DEĞİL’
Butik işini Macaristan'da yürüttüğüne değinen Kaya, "Bu benim yaptığım ilk butik işim değil. Macaristan’da da aynı sektörün içerisinde uzun yıllar boyunca Mağaza işletmeciliği yaptım bu nedenle zorluk yaşamadım diyebilirim. Sevdiğim bir meslek. Bayanları giydirmeyi ve kendimde giyinmeyi sevdiğim için çok severek bulunuyorum bu sektörde" diye konuştu. 

‘FARKLI DİLLERİ KONUŞMAK ÇOK ÖNEMLİ’
'Macaristan asıllı olmanız bu sektörde size nasıl avantajlar sağladı?' diyerek soru yönelten Başar'a Kaya, "Alanya Turizm bölgesi olduğu için burada farklı dilleri konuşmak çok önemli. Benim de en büyük avantajım dil bilgisine sahip olmam oldu. Gelen  yabancı misafirlerimi anlamak, onlara istediği giyimi sunmak ve stil oluşturmak dil bildiğim için büyük avantajlar sağlıyor bana" yanıtını verdi. 

‘EN ÖNEMLİSİ KUMAŞLARI, RENKLERİ VE TARZLARI’
Butiği hakkında bilgi veren Kaya, "Benim için en önemlisi seçtiğim kumaşlar, renkleri ve tarzları. Butiğim de herkese hitap eden stiller bulundurmaya özen gösteriyorum. Giyinmeyi ve giydirmeyi çok severek yapıyorum. Genç, orta yaş ve yaşlı kesim için bütün tarzları bulunduruyorum mağazamda" dedi. 

‘EMPATİ KURARAK İŞİMİ YAPIYORUM’
Kıyafet seçimlerini empati kurarak yaptığını belirten Kaya, "Empati kurarak işimi yapıyorum. Alanyalı gibi düşünerek seçimlerimi uyguluyorum. Buradaki iklim koşullarına göre daha çok keten ve pamuk olan kumaş tarzlarını mağazamda bulunduruyorum.  Kumaşta renkler benim için çok önemli. Biraz siyahtan çıkmalarını istiyorum herkesin. Ben mağazam da ağırlık olarak pastel renkleri bulundurmaya çalışıyorum" dedi. 

‘HER GÜN MUTLAKA TEMİZLİK YAPIYORUM’
Güne nasıl başladığını Alanya Posta Medya ile paylaşan Kaya, "Ben de herkes gibi güne rutin bir şekilde başlıyorum. Mağazamda bedenleri eksilen kıyafetleri inceleyip yerlerine tekrar yerleştirmeleri yapıyorum. Her gün mutlaka temizlik yapılıyor. Yeni siparişlerimi vermeye çalışıyorum" dedi.

‘FARKLI TARZLAR SUNARAK MUTLU ETMEYE ÇALIŞIYORUM’
Müşterilerine yönelik stil önerilerinden bahseden Kaya, "Çok farklı değişiklikler olabiliyor. Bazıları ne istediğini çok iyi biliyor. Bazıları karar verme konusunda zorlanıyor. Ben de farklı tarzlar sunup onları mutlu etmeye çalışıyorum. Onlar için beğenebileceği stiller oluşturabiliyorum. Müşterilerim stil sunmam konusunda bana güveniyorlar ve böyle olunca da çok mutlu oluyorum. Bende kendi tarzımı mağazamdan keyifle giyinerek hazırlanıyorum. Benim mağazamda hem günlük, hem de şık  bir tarz yakalama şansı yüksek oluyor. Herkesim için en uygun stiller, renkler, kumaşlar mağazamda mevcut" dedi.

‘BU MESLEKTE DEVAM EDECEĞİM'
Hayattaki planlarından söz eden Kaya, "Tabiki de bu meslekte aynı şekilde devem edeceğim. Koronasız  ve hastalıksız günler istiyorum. Üretimlerin tekrardan  hızlıca olmasını istiyorum. Yeni kreasyonlar yapmak ve mağazamı daha da büyütmeyi hedefliyorum" dedi. 

‘MACARİSTAN’DA KİMSE MASKE TAKMIYOR’
Türkiye ve Macaristan’daki  pandemi sürecini de değerlendiren Kaya, "Her gün Macaristan’daki yakınlarımla görüşüyorum. Macaristan’da pandemi bu kadar sıkı geçmiyormuş, herkes daha rahat bu konuda. Daha kolay atlatıyor pandemiyi hemen hemen hiç maske takmaya biliyorlarmış" şeklinde konuştı. 

‘BUTİK ENTERESAN BİR SEKTÖR’
Kaya, "Çok enteresan bir sektör butik. Dünyanın her yerinde bayanlar giyinmeyi sever. Bu sektör her yerde yapılır kolaylıkla. Bayanlar giyinmeyi, bakımı çok seviyor. Bu nedenle bütün dünyada bu sektör rahatlıkla yapılır" dedi.  – Hayal Başar 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107