banner84

Alanya'ya Rus Koleji açılıyor

Kadıoğlu Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından, Klassika-M adlı Rus Koleji'nin ikizinin Alanya'da açılması için hazırlıklar devam ediyor

Alanya'ya Rus Koleji açılıyor
 Alanya'ya yeni ve farklı bir eğitim kurumu kazandırmak adına hazırlıkların devam ettiğini belirten Kadıoğlu Eğitim Hiizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Cuma Kadıoğlu, Alanya'ya Klassika-M  Rus Koleji'nin ikizini kazandırmak için çalıştıklarını ifade ederken, "Bizden mezun olan öğrenciler, Rusya'da istedikleri üniversitelere ve aynı zamanda İngiltere ve Amerika'da istedikleri üniversitelrede okuma şansı yakalayacaklar" dedi.
Bu projeyi gerçekleştirmelerinde destek olanlara teşekkür eden Cuma Kadıoğlu, "Projemizde bizlere destek olan tüm siyasetçi ve bütokratlarımıza, bizden sonsuz desteklerini esirgemeyen Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin'e teşekkür ederiz" dedi.
OKULUN TANITIMIYLA İLGİLİ RÖPORTAJ
Okulun Alanya'da açılmasında katkıları olan İrina Homenko ve Viktoriya Ryumina adlı öğretmenler şu bilgileri verdiler:
BU DÜŞÜNCE KAFANIZDA NASIL OLUŞTU?
İrina Homenko: "İlk defa bu düşünce, geçen sene ekim ayında duyurulmuştu. Sonbahar tatilinde, “Klassika-M” okulunun öğretmenler komitesi, 65 kişilik bir grupla, Alanya’nın sahillerindeki bir otele, okulun 15. yılını kutlamak için gelmişlerdi. Özellikle bu bölgede çok rus ailesinin yaşadığını duyunca burada bir Rus okuluna ihtiyaç olacağını  farkedip, bir okul açılırsa, Rusça konuşan çocuklara kendi ana dilinde bir eğitim vermek mümkün olur diye düşündük. Buna benzer düşünce,  belki pek çok kişinin aklına geldi, fakat çok yıllık bir tecrübeye sahip olarak ve müdürümüzün desteğine bağlı olarak, biz bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik."
Viktoriya Ryumina: "Bizim okulumuz bu sene 16'ncı mezunlarını veriyor. Bu yıllar içerisinde okulumuz Moskova çevresindeki okulların arasında en iyi okul haline gelmiş ve sayılan, güvenilen öğretim kurumuna dönüşmüştür. Her yaştan 300’e kadar öğrenci bizde eğitim görüyor ve aldıkları eğitim kaliteli bir eğitimdir. Bu sene okulumuzun bu öğretim yılında, Moskova'da ve çevresinde düzenlenen tek dersli olimpiyat yarışmalarında 34 tane öğrencimiz ödüllü yerleri kazanmışlardır. Bizim mezunlarımız, Moskova'nın en iyi üniversitelerine girebilmekteler ve çoğu burslu okumaktadır. Aynı zamanda öğrencilerimizin bazıları, Avrupa ve Amerika üniversitelerinde de okumaya imkan bulmaktadırlar."
İrina Homenko: "Evet,  pek çoğu artık eğitimlerini başarı ile tamamlamışlardır. Hayatın değişik dallarında ve başka ülkelerde de çalışmaktadırlar. Bu mezunlar, okulumuzun gurur duyduğu genç adamlarıdır. Bizler sevinçle onların başarılarını takip etmekteyiz."
Viktoriya Ryumina: "Ben şunu söylemek istiyorum ki; yukarıda bahsettiğimiz konularda en büyük pay, müdürümüz, Brodovskaya İda Vladimirovna’ya düşmektedir, çünkü hemfikir öğretmenlerden oluşan, mükemmel bir öğretmen kadrosunu oluşturmuştur. Bütün bu yıllarda müdürürmüz okulumuzu yönetmiştir,olabilecek ve olamıyacak bütün imkanları, kaliteli bir eğitim için yaratmıştır."
 PROJE ÜZERİNDE KONUŞACAK OLURSAK, ALANYA'DA AÇILAN OKUL NASIL BİR KALİTEDE OLACAKTIR?
İrina Homenko: "Alanya'da açılan okul, Moskova çevresinde bulunan “Klasika-M” okulunun ikizidir.
Ben her şeyden önce, program ve öğretim sistemi üzerinde konuşmak istiyorum. Biz; Alanya’ya, sevgili okulumuzun ruhunu getirebileceğimizi umuyoruz; öyle ki, “Klasika-M” de okuyan öğrenciler, kendilerinin elit bir okulda okuduklarını sayarlar. Öğretim olayına iştirak eden bütün kişilerin arasında; sıcak aile ilişkileri ve karşılıklı saygı vardır. Bu okulda, öğrencilerle, öğretmenlerle ve velilerle gençlerin gelecekte kendilerini, sadece ülkenin içinde değil, hatta bütün dünyada  özgür hissedebilmeleri için, eğitim ve terbiyelerine ilişkin ortam yaratılmaktadır.
Viktoriya Ryumina:"Tabi ki, öğrenciler Alanya'daki okulu bitirerek, Rusya Federasyonu'ndaki üniversiteye giriş sınavlarını başarı ile vermeleri ve Rusya Devlet Diplomalarını almaları amaçlamaktadır. Bu biploma örneği öğrencilere, Rusya üniversitelerine bursla girmelerine ve başka ülkelerin üniversitelerine kendi alanları doğrultusunda girmelerine olanak sağlıyacaktır. Bu konuda en önemlisi, kaliteli hazırlanmalarıdır."
İrina Homenko: "Ben, okul programımızda; matematik, rusça ve yabancı dillere ağırlık verildiğini vurgulamak isterim. Bizim okulumuz Moskova çevresindeki okullar arasında, Kembriç sınavlarına kabul edilen ve çağdaş, uluslararası standartlarındaki bilgiyi veren, sertifikalaşmış bir merkezdir.
TÜRKİYE'DE HANGİ OKUL ÖZELLİKLERİNİ BELİRTMEK İSTERDİNİZ?
Viktoriya Ryumina: "Herşeyden önce bu, Türkçe dili gibi, öğretimin bütün döneminde öğrenilecek çok önemli bir konudur. Sizin anladığınız gibi, dili öğrenmek, o ülkenin tarihini ve milli özelliklerini bilmeden mümkün değildir."
İrina Homenko: "Diğer ve çok önemli bir sorun, bizim öğrencilerimizin ana dilini korumak ve Rusya ile bağlantılaını devam ettirme imkanını vermektir.
ÖĞRETMENLER KİM VE ONLAR NEREDEN?
Viktoriya Ryumina: "Öğretmenlerin bir kısmı, bizim okulumuzdan Moskova dışından, bir kısmını da biz Alanya’dan bulduk. Bu insanlar çalışabilirler ve çalışmayı istiyen insanlardır. Her ihtimalde biz bu öğretmenlerden, öğrencilerimizin gönüllerinde “damarları dolduracak ve kıvılcım verecek” bir ekip yapabileceğimizi umuyoruz. Birde eklemek isterim ki; bütün bu insanlar, kendi alanlarında profesyoneldir ve konuyu çocuklara, nasıl faydalı ve ulaşılır halde getireceklerini bilenlerdir."
TÜRKİYEDE BU PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK NASIL MÜMKÜN OLDU?
İrina Homenko:  "Bu projeyi gerçekleştirmek, birçok insanın katkısıyla mümkün oldu. Daha konunun ilk başlarında biz, Alanya’nın ve resmi insanların çok sıcak kabullerini ve desteklerini gördük. Onlar çok zamandan beri ve çok başarılı bir şekilde, işveren statüsünde çalışıyorlar. Cuma bey, projemizde bizim partnerimiz olarak, bu düşünülen proje hakkında çok emek vermiş ve emek vermeye devam eden biridir. Kadıoğlu İnşaat ve Real Estates, okulun rekonstrüksiyonu ve tadilatı konusundaki tüm işleri yapmaktalar, bu da projenin bütünüyle gerçekleşmesini mümkün kılmaktadır. Kadıoğlu Grup Şirketi, kalite garantörü olarak görev almaktadır."
BU RÖPORTAJ İÇİN TEŞEKKÜRLER. OKUL HAKKINDA NASIL BİLGİ EDİNİLİR?
Viktoriya Ryumina:  "Okulumuzun site adresi: info@schoolclassika-m.org. Mail adresi: info@schoolclassika-m.org
Türkiyede telefon numarası: +90 537 20 535 20
Rusyada telefon numarası: +7 903 131 16 70
İrina Homenko: "Kadıoğlu Grup Şirketi, 25 Haziran 2014 tarihinde, 19.00’da Alanyada, Küçük Hasbahçe Mah.Yayla yolu Caddesi 611 sok. adrsinde bulunan Keyf-i Ala'da (Eski Köşk Restoranı) yapılacak Rus gecesine davet etmektedir. Programda, Alanya'da açılan Rus okulu “Klassika-M” ’nin gösterisi, canlı müzik ve dans şovu olacaktır. Yemek ve içecekler bedava olacaktır. Siz kişisel davetinizi, okulun site adresi olan, info@schoolclassika-m.org ‘den indirebilirsiniz ya da Şekerhane Mahallesi, Eski Hal Caddesi, Kadahan İşhanı altı No:20  Alanya adresinde olan, Kadoğlu Kuyumcu mağazasından alabilirsiniz. Veya Küçük Hasbahçe Mahallesi, Keykubat Bulvarı 87/B  Alanya adresindeki, Kadıoğlu İnşaat'ın ofisinden alabilirsiniz. Teşekkürler, sizleri, bizim okulumuza okumaya davet ediyoruz."
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157