banner165

İp sanatı portrelerle Alanya'da fark yarattı

Alanya’da yaptığı ip sanatı portreler ve 3 boyutlu tasarım biblolalar ile vatandaşlara farklı bir bakış açısı kazandıran Mimar Burak Dağ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

İp sanatı portrelerle Alanya'da fark yarattı

2015 yılından bu yana Dağ Mimarlık çatısı altında Alanya’da hizmet veren Mimar Burak Dağ’ın yetenekleri mesleği ile sınırlı değil. Dağ ürettiği projelerle Alanya’da bilinmeyen sanat dallarına imza atıyor. Dağ’ın ipleri belli bir düzen kapsamında yaptığı portreler gerçeğini aratmazken ayrıca farklılığı bakımından da tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Çocukluğundan bu yana tasarıma ilgi duyduğunu belirten Dağ, hobi olarak başladığı bu sanatı ilerleyen dönemlerde yeni insanlara da öğretmeyi hedefliyor. 

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BU YANA İLGİ DUYUYORUM’
Gülşah Anak: Merhaba, öncelikle yoğun temponuzda sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Biraz biraz kendinizden, akademik geçmişinizden ve ilgilendiğiniz projelerden bahseder misiniz?
Burak Dağ: 34 yaşındayım. Çocukluğumdan beri çizim ve tasarım alanına yoğun bir ilgi beslediğim için eğitim hayatımı da bu çerçevede şekillendirmek istedim. Buna bağlı olarak ortaöğretim ve lisenin ardından lisans eğitimimi Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümünde tamamladım. Üniversiteden mezun olmamın ardından Alanya’da meslek hayatıma başladım. Daha sonra kendi mimarlık ofisimi açtım. 2015 yılından beri Dağ Mimarlık çatısı altında hizmet vermeye devam ediyorum.

‘YENİ NESİL BİR SANAT AKIMI OLARAK ORTAYA ÇIKIYOR’
G.A.:Alanya’da ip sanatı ile hem bir ilke hem de önemli bir işe imza attınız. Peki nedir bu ip sanatı?
B.D.:İplerle oluşturulan portreler akla gelen geleneksel kavramlardan farklı olarak yeni nesil bir sanat akımı olarak ortaya çıktı.  Bizler bu portreleri, ortası boş bir çerçevenin üzerindeki 268 filografi çivisi etrafında yaklaşık 4000 ip dolaması (2-3 kilometre) sonucu oluşturuyoruz. Her portre için özel bir algoritma hesabı yaparak istenilen kişi yada nesne tasarlanıyor

‘EŞİME PİYASADA OLMAYAN BİR HEDİYE VERMEK İSTEDİM’
G.A:Sizin ip sanatına olan ilginiz nasıl başladı? Bu alanla nasıl ilgilenmeye karar verdiniz? 
B.D: Bu fikri yaklaşık 1 sene önce hayata geçirdim. O zamanlar nişanlım olan eşime el emeği olan ve piyasada eşine rastlanmayacak bir hediye vermek istedim. Uzun araştırmalar sonucunda iplerle yapılan ve hesaplaması tamamen bana ait olan ipten bir portresini yapmaya karar verdim. Hediyenin hem eşim hemde çevremizdekiler tarafından çok beğenilmesinin ardından bu ip sanatını  geilştirmeye ve insanlara tanıtmaya karar verdim.

‘ÇOK SAYIDA PORTRE OLUŞTURDUK’
G.A: Bugüne kadar ip sanatıyla neler yaptınız? Bir tablo için ne kadar süre harcıyorsunuz?
B.D: Tamamı ipten oluşan çok sayıda portre oluşturduk. Kişinin tekli portresi, çift portreleri, tanınmış simaların portreleri gibi çok sayıda tablo oluşturduk. Bilgisayarda oluşturulan özel bir kod yardımıyla  algoritmalar hesaplanırken yaklaşık bir milyar işlem sonucu istenilen portrenin şablonu ortaya çıkıyor. Ardından özel yaptırdığımız çemberlere iplerin sarılma aşamasına geçiliyor. Bütün bu aşamalar toplamda 1 hafta gibi bir sürede tamamlanıyor.

‘ÇOK KARIŞIK FOTOĞRAFLAR İSTENİLEN SONUCU VERMEZ’
G.A:Tablolarınızdaki örnekleri nasıl belirliyorsunuz? Portre çalışmalarınızı ne kadar sürede tamamlıyorsunuz? 
B.D: Oluşan portreler iplerin üst üste defalarca kez geçerek koyuluk ve açıklık oluşturmasıyla meydana geliyor. Bundan ötürü portrelerin net ve belirgin olabilmesi için bize gelen fotoğraf ya da resmin mümkün olduğu kadar yakından çekim olmasına dikkat ediyoruz. Çok karışık ve komplike resim ya da fotoğrafları bu teknikle oluşturmak, tekniğin yapısından ötürü tatmin edici sonuçlar vermiyor. İstenilen portre, algoritma hesabı ve bunun ipler ile hayata geçirilmesi şeklinde oluşturuluyor. Bu çalışma tam performans ile 1 hafta gibi bir sürede tamamlanıyor.

‘ÖNCE ÇİZİMİNİ YAPIYORUZ’
G.A:İp sanatında portre nasıl yapılır? 
B.D: Portre, bir ünlü, film karakteri, tarihi bir kişilik gibi bilinen kişilerden olabileceği gibi bir arkadaş, bir aile üyesi, sevgili veya çiftler de olabilir.  Fotoğrafın analizi yapılarak ürünün son halinde maksimum kalite ve gerçeklik oluşturması açısından photoshop üzerinde gerekli müdahalelerden sonra iplerden oluşacak son görüntünün çizimini yapıyoruz. Bir fotoğrafı tamamen düm düz geçen iplerden oluşturmak için o fotoğraf birçok işlemden geçiyor. En son ortaya çıkan fotoğrafa göre bir çok algoritma sonucu iplerin geçiş yerleri hesaplanıp final görüntüsü sanal olarak oluşturuyor. Ardından atölyede çemberin kesimi bilgisayarlar aracılığı ile yapılarak boyamaya gidiyor. Daha sonra çember üzerine 268 tane çivi deliği açılarak tek tek elle yüksek kalite filografi çivileri yerleştiriyor.Kişiye özel belirlenen portrenin gerekli algoritma hesapları yapıldıktan sonra ortaya çıkan düzene göre ipler, yerleştirilen 268 tane çivi etrafında elle yaklaşık 4000+ adet (2-3 kilometre) dolanarak final görüntüsü oluşturuluyor.

‘HAYATTA TEK DÜZLÜĞE KARŞI VERDİĞİMİZ SAVAŞLAR’
G.A: Aynı zamanda mimarsınız. Yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz. Projelerinizin yanında bu çalışmalarınızı nasıl programlıyorsunuz? 
B.D: Yoğun yada hafif herkes belli bir tempoda çalışmakta ve ne çalışma hayatları ne şekilde olursa olsun herkes mutlaka iş yaşantısı dışında belli aktivitelere zaman ayırabilmekte ki bence ayırabilmeliler de. Çünkü bu boşluklar hayattaki tek düzeliğe karşı verdiğimiz en büyük savaş. Ben de ne tempoda çalışırsam çalışayım muhakkak bambaşka aktivitelere de zaman ayırmaya çalışıyorum. Bu ip sanatı da benim için bu aktivitelerden biri. İnanın çoğu zaman başına oturmak için zaman sayıyorum. 

‘BİR DİNLENME ARACI OLARAK GÖRÜYORUM’
G.A: Sizin için ip sanatı hobi mi? Bu alanda planladığınız farklı çalışmalar var mı? 
B.D: Bu sanat benim için gerçekten de bir hobi niteliği taşıyor. Ortaya çıkan her portre beni son derece mutlu ediyor. Ben bu portreleri oluştururken bu işi bir çalışma olarak değil bir dinlenme aracı olarak görmeyi tercih ediyorum. Bu sanatı daha çok insana tanıtma ve hayata geçirdiğimiz ürünümüzü geliştirmeye yönelik çalışmalarımız da devam ediyor.

‘ELBETTE DÜŞÜNEBİLİRİM’
G.A: Bu alan ile ilgili bir atölye açmayı, yeni kursiyerler yetiştirmeyi düşünüyor musunuz? 
B.D: Hali hazırda bu ürünleri ürettiğimiz ufak bir atölyemiz mevcut. Şuan için iş yoğunluğumdan ötürü bu sanatın eğitimini vermem yakın zamanda pek mümkün gözükmemekle birlikte talebe bağlı ilerleyen dönemde bu fikri hayata geçirmeyi elbette düşünebilirim.

‘ÜLKEMİZDE DE YAYGIN OLARAK BİLİNMİYOR’
G.A: İp Sanatı Alanya’da yaygın olarak bilinmiyor. İnsanların ürettiğiniz portre ve tablolara tepkisi ne oldu?
B.D: Aslında bu sanat ülkemizde de yaygın olarak bilinmiyor. Biz bunu ilk hayata geçirdiğimizde çevremizdekiler ilk kez böyle bir portre türünü görmenin şaşkınlığını büyük oranda yaşadılar. Yapım aşamasını anlatmam biraz zor oldu. Ortaya çıkan her bir ürün insanlarda şaşkınlık yaratmasının yanında hayranlık uyandırdı.

‘İNSANLARI PSİKOLOJİK OLARAK RAHATLATIR’
G.A: Bildiğiniz üzere pandemi ile eve kapanan vatandaşlar hobi ve bu kapsamdaki aktivitelerle daha sık ilgilenmeye başladı. Siz de bu dönemdeki travmatik etkinin bu tarz aktivitelerle azaltılabileceğini düşünüyor musunuz?  
B.D: Elbette. Geçirdiğimiz çok zorlu bir dönem. Evlere kapandığımız ve teknolojinin kıskacına girdiğimiz günlerde bu tarz şeylerin hobi niteliğinde üretilmesi insanlarda psikolojik açıdan rahatlama yaratacağı fikrindeyim. 

‘PSİKOLOJİMİ SAĞLAM TUTMAYA ÇALIŞIYORUM’
G.A: Peki siz bu dönemi nasıl atlatıyorsunuz? Ne gibi tedbirler alıyorsunuz?
B.D: İnsanlık olarak gerçekten çok zorlu bir dönemden geçiriyoruz. Pandemi bize çoğu alışkanlığımızın aslında belli şartlara bağlı olduğunu gösterdi. Bu dönemde bende çoğu insan gibi psikolojimi sağlam tutmaya gayret ediyorum. Bunun için kendimi en büyük ilgi alanım olan tasarım konusunda geliştirmeye çalışıyorum. Bunun yanı sıra hobilerimle günümü verimli geçirmeye, insanlık olarak geçirdiğimiz zorlu günlerin etkisini hayatımdan azaltmaya uğraşıyorum.

‘3 BOYUTLU ÖZEL TASARIMLAR DA YAPIYORUM’
G.A: İp sanatı dışında da ilgilendiğiniz alanlar var. Bize gelecek dönem planladığınız çalışmalardan bahseder misiniz? 
B.D: Hali hazırda devam ettirdiğim kendi mesleğimin yanı sıra hayata geçirdiğim ip sanatı ile birlikte aynı zamanda 3 boyutlu özel tasarım heykel, biblo, magnet üretimi yapıyorum. Gelecekte özel tasarım ürünlere yenilerini ekleyerek daha çok insana hitap etmeyi hedefliyorum.

‘YETENEKLERİMİZİ KEŞFETMEK İÇİN BİR FIRSAT’
G.A: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, bizler aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
B.D: Öncelikle tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin bir an önce son bulması ve eski hayatımıza dönmek herkes gibi benim de hayalim. Mümkün olduğunda evde kalmamız ve dışarı ile temasımızı minimum seviyeye indirmemiz gereken bu zor ve tehlikeli günleri herkes için hasarsız atlatmayı diliyorum. Evlerimizde vakit geçirmemiz gereken şu günleri yeteneklerimizi keşfedip hayata geçirmek yeni hobiler edinmek için bir fırsat. Şunu unutmayın öğrenmenin sonu hayal etmenin sınırı yoktur.- Gülşah ANAK 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169