banner84

İş kazası sonucu engelli olan sporcu Alanya'dan destek bekliyor

Alanya’da evlilikleriyle farkındalık oluşturan, engelli kişilerin de yuva kurma hakkını gündeme getiren Armağan ve Buket Tirtikoğlu ile ilçede engelli sporu alanında yaşanan zorluklar hakkında bir sohbet gerçekleştirdik. Tirtikoğlu antrenman sıkıntısı dışında maddi destek olmazsa ülkeyi temsil edemeyeceklerini belirtti. 

İş kazası sonucu engelli olan sporcu Alanya'dan destek bekliyor

Buket  Tirtikoğlu Spina Bifida (ayrık veya açık omurga) artı hidrosefali (beyin ve beyin çevresinde aşırı sıvı birikmesi) hastası. Ayrıca Tirtikoğlu 2017 yılından bu yana önce meme kanseri ardından metastaz sonrası oluşan periton (karın zarı) kanseriyle mücadele ediyor. Armağan Tirtikoğlu ise geçirdiği bir iş kazası nedeniyle iki ayağının dizden kopması sonucu engelli olan bir vatandaş. Yaşadığı trajediyi olumlu yöne çevirebilen Armağan, profesyonel sporcu ve kitap yazıyor. Engelli bilek güreşi branşında Kocaeli sağ kol birinciliği, sol kol üçüncülüğü, Sakarya birinciliği, Marmara Bölge birinciliği olan ve Türkiye Şampiyonasına hazırlanan Tirtikoğlu, Alanya’da engelli sporunun desteklenmemesinden dolayı zor anlar yaşadığını belirtti. Armağan konuyla ilgili geçtiğimiz gün Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer ile de görüştüklerini belirtti. 

‘KİLODAN GÖZLERİM GÖRÜLMÜYORDU’
Gülşah Anak: Öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Yaklaşık 4 yıl önce trajik bir kaza yaşadığınızı belirttiniz. Peki spor ile bağınız nasıl başladı? 
Armağan Tirtikoğlu: 2017 yılında iş arkadaşımın dikkatsizliği yüzünde kaza geçirdim. İki ayağım da bu kaza sonucu koptu. Bir tanesi dikildi ama kullanamıyorum. Spora başlamadan önce Sakarya’da düzenlenen bir etkinliğe konuşmacı olarak katıldım. O sırada çekilen bir fotoğrafta çok fazla kilo aldığımı fark ettim. Kilodan gözlerim bile görünmüyordu. O an spora başlamam gerektiğini anladım.

‘ÖRNEK OLMAK İSTEDİM’
Ardından spor yapmak için salon arayışına girdim. Bir süre çalışacak salon bulamadım. Bunun nedeni bizim gibi fiziksel engeli bulunan bireylerin spor salonlarına giriş çıkışları çok zor oluyor. Ayrıca spora başlarken engelli bireylere örnek bir eylemde bulunmak istedim. Bu nedenle de bilek güreşinde profesyonelleşmek için çalışmalarıma başladım. 

‘PANDEMİ NEDENİYLE İPTAL OLDU’
G.A.: Engelli Bilek Güreşi dışında bir alana yöneldiniz mi? 
A.T.: Kocaeli’de engelli basketbol takımıyla görüşme sürecine girdim. Aynı zamanda Sakarya Bilek Güreşi Kulübüyle de çalışmaya başladım. Hem basketbol hem de bilek güreşi aynı anda zor oldu. Bilek güreşinin şampiyonası yakın bir tarihte olduğu için basketbola ara verdim ve sadece bilek güreşiyle ilgilenmeye başladım. 2020 yılının mart ayında gerçekleşecek olan Türkiye Şampiyonası pandemi nedeniyle iptal oldu.

‘İLK HAYAL KIRIKLIĞIMI SPOR SALONU BULAMAYINCA YAŞADIM’
G.A.: Alanya’ya yerleştikten sonra nasıl sorunlarla karşılaştınız? 
A.T.: Ne yazık ki Alanya’nın hayal ettiğim gibi bir yer olmadığını fark ettim. Eşimle ilk çalıştığımda mükemmel bir yer olarak görmüştüm ve burada çalışmalarıma daha güzel devam edebilmeyi planlamıştım. İlk hayal kırıklığımı spor salonu bulamayınca yaşadım. Daha sonra bulduğum salon da engelliler için uygun değildi. Alanya Belediyespor Kulüp Başkanı Mehmet Erken Bey sağ olsun bu konuda bana yardımcı oldu ve o salonu bana uygun bir hale getirdi. Mehmet Beyin vasıtasıyla tekrar spora başlayabildim. Alanya çok güzel bir yer ama engelli sporu alanında bakınca çok fazla eksiği olduğunu düşünüyorum. 

‘HİÇBİR BİLEK GÜREŞÇİSİ TEK BAŞINA ANTRENMAN YAPAMAZ’
G.A.: Milli Takımı seçmeleri için nasıl bir antrenman programına ihtiyacınız var? 
A.T.: Masa antrenmanlarında bilek güreşçilerinin farklı antrenman şekilleri var. Yaklaşık iki yıldır bilek güreşi ile uğraşıyorum. Benden daha tecrübeli, teknik alanda daha bilgili sporcular var. Pandemi sürecinde antrenman yapamadık. Bu alanda hiçbir bilek güreşçisi tek başına antrenman yapamaz. Antrenman yaparken karşısında sporu bilen birinin olması gerekiyor. Birlikte çalışmalar yaparak yardımlaşma içerisine girilmesi en önemli etken. Özellikle masa antrenmanı konusunda teknik çalışılması gerekiyor. Benim antrenman yapma konusunda büyük sıkıntılarım mevcut. Tek başına çalışamıyorum. Yasaklar var ve benim için çok sıkıntılı bir süreç. 

‘DUYUMLARIMIZ TEMMUZ AYI YÖNÜNDE’
G.A.: Peki Milli Takım seçmeleri ne zaman olacak? Tarih belli mi? 
A.T.: Pandemi nedeniyle seçmeler iptal olmuştu. Ancak temmuz ayı içerisinde seçmelerin olacağı ile ilgili duyumlar aldık. Geçtiğimiz günlerde Sayın Kaymakam Fatih Ürkmezer ile bir görüşmemiz oldu. Gençlik ve İlçe Spor Müdürü Emre Bey ile de görüştük. Alanya’da engelli bilek güreşi sporunun daha çok farkındalık oluşturması için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler. Teşekkür ediyorum. 

‘MADDİ DESTEK BULAMAZSAK SEÇMELERE GİDEMEYECEĞİZ’
G.A.: Alanya’da antrenman dışında ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz? Eklemek istediğiniz ya da bizler aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 
A.T.: Engelli veya engelsiz bir kişinin spor yapması maddi kaynakları yeterli değilse çok zordur. En büyük sıkıntıyı bu nedenle yaşıyoruz. Örnek vermek gerekirse biz kendi alanımızda  Türkiye’yi temsil etmek adına seçmelere girmeye hak kazandık. Seçmeler yurtdışında olacak ve biz maddi yönde bir sponsor bulamazsak seçmelere gidemeyeceğiz. – Gülşah ANAK
 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157