banner84

6 ayda 628 bin muayene

ALKÜ EAH yönetimi gazetecileri kahvaltıda ağırladı. Hastane Başhekim Vekili Nadir Aldemir, 2018 yılında ve 2019'un ilk 6 ayında muayene edilen hasta rakamlarını da açıkladı. 

6 ayda 628 bin muayene

- Asiye ELİAÇIK
Hastane yemekhanesinde düzenlenen kahvaltıya Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Gaye Coşkun ve Alanya'daki gazeteciler katıldı. Kahvaltı sonrası açıklama yapan Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH)  Başhekim Vekili Nadir Aldemir, "Hastanemiz ALKÜ Tıp Fakültesi ile ortak kullandığımız, Sağlık Bakanlığı'na bağlı EAH olarak hizmet vermektedir. Bu hizmetin devamı süresince de yaklaşık 8 aydır hastane başhekim vekili olarak hizmet vermekteyim. Bu toplantımızın amacı bugüne kadar hastanemizin yaptığı ve bundan sonraki hedeflerimizin ne olduğu konusunda basını ve kamuoyunu bilgilendirmek. Öncelikle 24 Temmuz Basın Bayramınızı kutluyorum. Sizler sayesinde kamuoyu doğru haber alma konusunda aydınlanıyor. Sizlerin çabalarıyla aydınlatılmamış haber kalmıyor, diye düşünüyorum. Sizlerin de bir kamu hizmeti sunduğuna inanıyorum" dedi. Aldemir konuşmasında şu konulara değindi:
"PERSONEL EKSİKLERİMİZ TAMAMLANIYOR"
"Hastanemiz bilindiği gibi 2017 yılının Aralık ayında Oba Mahallesi’nde bulunan binaya taşındı. Taşınma sürecinde binanın inşaat faaliyetinin uzun sürmesi nedeniyle bir takım zeminde su var gibi spekülasyonlar oldu. Ancak çok şükür bu sene yoğun yağış döneminde dahi hiçbir problemle karşılaşmadık. Binanın tamamını kullanabilir hale geldik. Ancak bu süreçte bütün müteahhit binalarının tesliminde olduğu gibi bir takım eksiklikler vardı. En son Nisan ayında ameliyathanemizde zemin problem ile ilgili bir tadilat işlemi oldu. Bu işlemde bittikten sonra yaklaşık 2 aydır tam kapasite olarak çalışıyoruz. Tabii ki bu süreçte personel bizim en büyük eksiğimiz. Personel eksiğimiz derken her bir personel kalemi için ayrı ihtiyaçlar doğabiliyor ve bunlarla ilgili hizmetin aksaması söz konusu olabiliyor. Ancak hemşire ve yardımcı sağlık personeli grubundaki eksikliklerimiz Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve milletvekillerimizin desteğiyle büyük bir ölçüde giderilmiş durumda. 
“YAKINDA KALP CERRAHİSİNDE HİZMET VERECEĞİZ”
Önümüzdeki dönemde hedefimiz kalp cerrahisi ve kalp merkezi ile ilgili hizmet verir hale gelebilmek. Bu amaçla bakanımızın desteği ile koroner anjiyo cihazı hastanemize kuruldu. Ancak bu cihazı kullanabilmemiz için açık kalp ameliyatları da yapılabiliyor olmamız gerekiyor. Bu amaçla gerekli olan ödenek Mayıs ayı sonu itibariyle hastanemizin emrine gönderildi. Bununla ilgili de biz ihale sürecini başlattık. Süreç için kesin bir tarih verememekle birlikte sonbahar aylarında açık kalp ameliyatı yapabilir ve anjiyo işlemlerini başlatmış olabileceğimizi düşünüyorum. İhale süreci olduğu için Kamu İhale Kurumu'na yapılabilecek itirazların belli bir süre içerisinde sonuçlanmasını beklediğimiz için kesin bir tarih verme ihtimalimiz yok.
"2018'DE 1 MİLYON MUAYENE'
2018 yılında 1 milyon 247 bin 435 hastanın muayene edildiğini söyleyen Aldemir, “Ayda ortalama 100 bin hasta ayakta muayene oldu. Yaklaşık 20 bin hastayı 2018'de yatırarak tedavi etmişiz ve bunların 9 bin 800’ü ameliyat olmuş. Bu da demek oluyor ki yatan her 2 hastadan biri ameliyatı olmuş. Ancak tabi bunların hepsi büyük ameliyatlar değil. Her türden ameliyat var içerisinde. 
“BİN 200 PERSONELİMİZ VAR”
Hastanemizin şu anda bin 200 personeli var. Tıp Fakültesi ile ortak kullanmamızdan dolayı üniversite öğretim üyelerimiz de bizim hastanemizde hizmet veriyorlar. 128 uzman ekibimiz var. Şu anda 8 doçent, 5 profesör ve 40 doktor öğretim üyesi hastanemizde çalışıyor.
“2018 RAKAMINI GEÇECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”
2019 yılının ilk 6 ayında ayakta 628 bin hastayı muayene etmişiz ve bunlardan da 38 binine ameliyat yapılmış. Dolayısıyla 2019 yılındaki ilk 6 aya baktığımız zaman 2018 yılından daha fazla hastaya hizmet vereceğimizi öngörüyoruz. 
“EKSİK BRANŞLARLARA ATAMA BEKLİYORUZ”
Eksik branş olarak endokrinde bir doçentimiz var. Ancak tabii ki doktor üyelerimiz aynı zamanda üniversitede ders ve eğitim hizmetleri ile de görevli oluyorlar. Onların burada sürekli poliklinik hizmeti ve muayene işlemi yapma imkanları yok. Endokrin branşında bir doktorumuz olmasına rağmen uzman hekim ihtiyacımız var. Bunun dışında hematoloji, onkoloji branşında da ihtiyacımız var. Çünkü bu gruptaki hastalar Antalya'ya gitmek zorunda kalıyorlar. Bildiğim kadarıyla ALKÜ Tıp Fakültesi de bu branşlarda kadro açtı ancak başvuran olup olmadığı konusunda henüz bir bilgim yok. Oraya başvuru olup alım yapıldığı zaman o branşlardan da bize görevlendirme olacağını düşünüyorum.
“ONKOLOJİ İÇİN TEK HEKİM YETMEZ”
Öncelikle bir hekimin burada görevli olması gerekiyor. Tek hekiminde bazı problemleri oluyor. Takipli hastaların bu hekimin izinli olduğu dönemlerde takip edilmesinde zorluk yaşanıyor. Bu yüzden onkoloji servisine tek hekimin yetmeyeceğini düşünüyorum ama tek hekim dahi olsa en azından Onkoloji biriminde işlemler başlayabilir. Bizde böyle bir beklenti içerisindeyiz. Hastalarımız kemoterapi süresince Antalya'da zor şartlar altında tedavi sürdürmek zorunda kalıyorlar. Bizim için de bu bir sıkıntı ancak hekim ataması olmadan da böyle bir işlemi yapma imkanımız yok.
“CİHAZLARIMIZI HIZLA TEMİN EDİYORUZ”
Cihaz konusunda her branşın kendine özgü donanımı gerekiyor. Tıpta teknoloji çok çabuk ilerliyor. Bugün var dediğimiz bir cihaz 3-5 sene sonra demode hale gelip daha yeni cihazlara ihtiyaç duyulabiliyor. Bunlarda yüksek maliyet gerektiren cihazlar oluyor. Ancak dediğimiz gibi kalp merkezi ile ilgili ödenek tahsilatı yapıldı. Onunla ilgili cihazların hepsini temin edeceğiz. O noktada bir sıkıntımız yok. Onunla ilintili olarak eko cihazları için geçen hafta bir ödenek daha geldi. Onun da ihalesini yapacağız. 
“ALANYA’DA YOĞUN BAKIM CİDDİ BİR PROBLEM”
Geçtiğimiz ay 5 yataklı koroner yoğun bakım servisi açtık. Bir miktar daha yardımcı sağlık personelimiz gelirse bunu 9 yatağa çıkarmayı planlıyoruz. Çünkü Alanya'da yoğun bakım yatağı ciddi bir sıkıntı. Sürekli olarak civar ilçelerden de bize hasta sevki oluyor yoğun bakım için. Ancak biz de bazen temin etmekte zorlanıyoruz. Tedavisi bitmiş bir hastayı başka bir servisi aktarmak gerekiyor bazen bunu yapamadığımızda, hastalar uzun saatler acil serviste bekliyorlar. Antalya bölgesinde yoğun bakım yatağı devredilmesi için açtığımız koroner yoğun bakım servisi bizim için önemli bir kazanç olacaktır, diye düşünüyorum. İlerleyen dönemde 9 yatağa çıkarırsak biraz daha rahatlayacaktır. Kalp merkezi kapsamında da 5 yataklı bir kalp damar cerrahisi yoğun bakım servisi açmamız gerekiyor. Bu yapacağımız ihalede o cihazlarda var. Onları da temin ettiğimiz zaman sonbahar aylarında 5 yataklı kalp damar cerrahisi yoğun bakım servisini de açmış olacağız.
“KANTİNİMİZİN FESİH SÜRECİ SÜRÜYOR”
Kantinimizi ihale ile verilmek zorundayız. Bizde o şekilde ihale ile kantini bir firmaya kiraya vermiştik. Ancak belli bir süre sonra firma hizmeti bırakmak istediğini iletti ve kantin tahliye işlemi şu anda devam ediyor. Buraya yeniden bizim ihale ile kiraya verme zorunluluğumuz var. Ancak bir önceki firmanın fesih işlemleri belli bir süre devam edecek. İhalenin feshinden dolayı firmaya uygulayacağımız yaptırımların tamamlanması, ondan sonra yine bir ihalenin açılması gerekiyor. Bu nedenle şu anda kantin faaliyeti henüz yok, bir müddet sonra o da başlayacak.
“EL CERRAHININ İLÇELERE GÖNDERİLMESİ ZOR”
Son 10 yıl içerisinde sağlıklı dönüşüm programı kapsamında hekimlere, yaptıkları tıbbi işlemlerin hatalı olması durumunda cezai müeyyide getirildi. Özellikle herkes el kesikleri tedavi süreci biraz uzun süren ve genellikle sakatlık veya fonksiyon kaybı ile sonuçlanan kesiklerdir. Eskiden ortopedi uzmanları rahatlıkla bu el kesiklerini, tendon kesiklerini tedavi ederlerken, artık tazminatla sonuçlanan davalardan dolayı, ‘bu işin uzmanı kimse bu tedaviyi o kişinin yapması gerekir’ şeklinde bir yaklaşıma girdiler. Bu alan bir yan daldır. Çünkü ortopedi branşının üzerine yapılmış ayrı bir eğitim gerektiren ayrı bir uzmanlık dalı olarak kabul edilen bir branş olduğu için hastanemizde bazı tendon kesileri dışında diğerleri el cerrahisi tarafından tedavi edilmesi gerekiyor. Bizim belirli dönemlerimiz var o dönemler hekim talep etme imkanımız oluyor, biz o dönemlerde de el cerrahi uzmanı da talep ediyoruz. Fakat Alanya'nın ilçe olması nedeniyle ilçelere el cerrahisi uzmanı ataması pek fazla olmuyor. Ayrıca bu kişiler büyük ücretlerle özel hastanelerde çalışmayı tercih ediyor. Bu sebeplerden henüz hastanemizde bir el cerrahisi uzmanı yok ancak burası hep böyle kalacak demek değil, belli bir süre sonra Tıp Fakültesi’ne bir öğretim görevlisi atandığında bizde de görevlendirilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107