banner129

'Acilse acile gelin'

Alanya Posta TV'de vatandaşların bilinçsizliği ve sorumsuzlukları nedeniyle acilin meşgul edildiğini söyleyen Dr. Eroğlu, "Acile gerçekten acilsek gitmemiz gerekir. Gereksiz yere acili meşgul etmek çok yanlış" dedi

'Acilse acile gelin'

-Haber Merkezi

Gülay Şahin'le Sabah Postası'nın konuğu olan Dr. Hasan Emre Eroğlu, acil servislerle ilgili bilinçsizliğe değindi. Hafta içi her gün saat 09.30'da Alanya Posta TV ekranlarında yayınlanan programda Eroğlu, acile gerçekten rahatsızlıklarının aciliyeti olanlarının başvurması gerektiğini söyledi. Eroğlu aynı zamanda acillik olmayan hastaların anında müdahale yapılması gereken hastaların haklarını gasp ettiklerini de ifade etti. 
'ACİLE ACİL OLAN GİTMELİ'
Bazı rahatsızlıklarının bekleyebilecek düzeyde olduğunu ve bu sebeple de acile başvuramnın doğru olmadığını belirten Eroğlu, "Acile gerçekten acilsek gitmemiz gerekir. Her insan için acil durum değişiyor elbetteki. Bir insanın eline kıymık batması kendisinin acil olduğunu zannetmesini düşündürürken, 40 dereceye kadar ateşi yükselmiş bir insan için ise durum farklı olabiliyor. Ancak biz acile mümkün olduğu kadar bekleyebilecek seviyede rahatsızlıkları olan insanlarımızın gelmemesini istiyoruz. 
'ACİLİ MEŞGUL ETMEK YANLIŞ'
Maalesef çok görüyoruz o acillerde, acil olmadığı halde giriş yapmak isteyenleri.  İşyerlerinden izin alamayanlar yada almak istemedikleri için akşamleyinacile geleni çok fazla görüyoruz. Acil bunun yeri değil. İnsanlarımız bu noktada biraz bilinçsiz ve sorumsuz davranıyorlar, çok rahat bir şekilde. Malesef acil serviste şunu gördüm 'bakacaksınız ulan' diye bağıranları. Biz zaten bakmak zorundayız, tabiki bakacağız. Kimseyi oraya gelipte geri çevirmiyoruz. Mümkün olduğu kadar herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz.  Ama bunu bu şekilde ifade etmek ve gerekli gereksiz yere acili meşgul etmek çok yanlış" diye konuştu. 
'SİZ DE OLABİLİRSİNİZ'
Acilde başından geçen bir olayı da anlatan Eroğlu, "Bir gün bir trafik kazası geldi acile ve ağır bir trafik kazası. Bütün doktorlar seferber oldu. Bütün herkesi çağırdık, ciddi bir şekilde uğraşıyoruz. Üst üste geldi, bölge itibariyle bir de bir tek biz vardık. Acile gelen bir başka hasta da kazadan gelen hastalara müdahale ederken, 'benim çocuğumun ateşi de 38, benimki daha acil' diyerek bağırmasını duydum. Şunu unutuyoruz. O sedyede yatan bizde olabiliriz. Her an hepimiz olabiliriz. Dolayısıyla lütfen acile başvurduğumuzda veya başvururken bunu kafamızda bulunduralım. Biz eğer gereksiz yere acile gidiyorsak, o problem bekleyebilecek bir problemse ve biz gereksiz yere acile gidiyorsak kimlerin hakkına giriyoruz? Bir gün acaba biz acillik olduğumuz zaman o ambulansla acil servise girdiğimizde bizimle ilgilebilecek insan bulabilecek miyiz? O gereksiz kalabalıktan ötürü bunu unutmamak gerekiyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 18:38
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107