banner84

Alanya'da aşı olmayanın bahanesi çok

Koronavirüs salgınındaki en etkili silah olan aşıda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ancak Alanya'da genç nüfus aşıdan kaçıyor. Alanya Posta Medya'da gençlerin aşıdan neden kaçtığını öğrenmek için aşı yaptırmayan gençlere mikrofon uzattı

Alanya'da aşı olmayanın bahanesi çok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her fırsatta vatandaşlara uyarılarda bulunarak aşı çağrısı yapıyor. Koca'nın açıklamalarına göre ülkemizde henüz ilk doz aşısını olmamış 22 milyonu aşkın kişi var. Özellikle son günlerde artan vaka sayılarını düşündüğümüzde, 22 milyon insanın aşı olmaması endişe yaratıyor. Ülke genelinde olduğu gibi Alanya'da da başta genç nüfus olmak üzere henüz aşı olmayan on binler bulunuyor.

GENÇLER NEDEN AŞI OLMADIKLARINI ANLATTI
Alanya Posta Medya’nın sorularını yanıtlayan gençler neden aşı olmadıklarını anlattı. Gençler medyada çıkan bir takım iddiaların kendilerini etkilediklerini söyledi.

‘NE ZAMAN HİÇ BİR YERE ALMAZLARSA O ZAMAN OLURUM’
Aşıya güvenmediğini ve bu yüzden aşı olmadığını söyleyen Mehmet Şanlı, “Aşı olmadım yani gerek duymadım çünkü aşıya güvenmiyorum. Benim çoğu arkadaşım aşı oldu ama ben olmayacağım. Ne zaman hiçbir yere aşısız almayacağız derlerse o zaman mecbur aşımı olurum” dedi.

‘ETKİSİNİ BİLMEDİĞİM İÇİN GÜVENMİYORUM’
Birkaç sene sonraki etkilerinin bilinmediğini ve bu yüzden aşı olmayacağını söyleyen Berke Kalkan ise, “Aşı olmadım çünkü güvenmiyorum. Aşılar daha yeni bulundu. Yani aşıyı olduktan 1 buçuk sene sonraki yan etkisini bilmediğimiz için hiçbir şekilde güvenmiyorum. Aşı olmamak benim kendi fikrim herhangi bir iddiadan dolayı olmama gibi bir durumum yok. Sadece bir kaç sene sonra ki etkisini bilemediğimiz için güvenmiyorum ama aşı olmayanı artık ne zaman hiç bir yere almayız derlerse olup olmamayı o zaman bir daha düşünürüm” diye konuştu.

‘ARTIK OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM’
Alparslan Tekin ise açıklamasında, “Henüz olmadım ama son zamanlardaki vaka sayılarının artışı ile yaptırmayı düşünüyorum. Şu ana kadar olmamamın sebebi biraz endişe ve korku duymamak. Aşının etkilerinden korkmamın sebebi ise internette duyduklarım ve koronavirüsün gerçek olmadığı, laboratuvar ortamında üretilen biyolojik bir virüs olduğuna dair çıkan iddialar. Onun için aşının etkilerinden korkuyorum. Ama şu anda aşı olmayı düşünüyorum. Zaten bütün virüslerin hepsi aşı ile yok oldu. Biz de o yüzden devletimize güveniyoruz ve aşımızı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Buradan insanlara aşılarımızı olmamız gerektiğini ve bunun bize devletimiz tarafından önerildiğini söylemek istiyorum” açıklamasında bulundu.

‘İÇİNDE NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM’
İçinde ne olduğunu bilmediğim bir aşıyı olmak istemediğini belirten Berat Yaşar ise, “Aşı olmadım çünkü kafamda soru işaretleri var. Benim için aşı bir nevi uyuşturucu gibi. Çünkü içinde ne olduğunu bilmiyoruz ve bunu bize yapıyorlar ben kobay değilim ve o yüzden yaptırmak istemiyorum. Bana bunu düşündüren biraz medyada çıkan çevremde konuşulan iddialar. Ben içinde ne olduğunu bilmediğim bir yemeği yemem. Biz bu aşının içinde ne olduğunu da bilmiyoruz. O yüzden de aşımı olmam. Aşı olmanın tek yolu ise içindekilerin bize söylenilmesi olur, ya da zaman geçtikçe aşı olanların hangi yan etkileri yaşadığını görerek aşımı olabilirim” dedi.

BAHANELER
Aşı olmayanların oraya koyduğu bahanelerden bazılarıysa şunlar;
*COVID-19'a inanmıyor.
*Aşının etkisiz olduğunu düşünüyor.
*Yan etkilerden korkuyorlar.
*Aşıyla çip takıldığını düşünüyor.
*Aşının kısırlık yaptığına inanıyor.
*Yabancı ajanların devrede olduğunu söylüyor.
*Türk aşısını bekliyor.
*Alerji yapabilir diye korkuyor.
*İhmalkar olanlar var.
*'Bana bir şey olmaz' gibi sebeplerle aşıyı ya erteliyor yada olmak istemiyor. -Alkın BİRİCİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157