banner129

Alanya'nın avantajı ALKÜ

Alanya Posta Tv’de yayınlanan ’Nefes’ programına konuk olan Prof. Dr. Yıldırım, Alanya'da en rutin işlemlerden birinin gömülü dişlerin çekimi olduğunu belirtti ve, "Alanya için bu tür hizmetin verilmesi çok büyük bir avantaj’’ dedi

Alanya'nın avantajı ALKÜ

Her Perşembe saat 20.00’de ‘’ Nefes’’ adlı programında birbirinden değerli halk sağlığını ilgilendiren konukları ağırlayan Hasan Basri Savaş’ın bu hafta ki konuğu Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülsün Yıldırım oldu. Yıldırım, diş sağlığı hakkında yaptığı önemli açıklamalarda implant ve gömülü diş tedavisi hakkında yapılması gerekenleri aktarırken, ALKÜ’de verilen diş sağlığına yönelik hizmetlerin Alanya için büyük avantaj olduğunu dile getirdi.

RADYOGRAFTA  BELLİ OLUYOR
Oldukça ihmal edilen ve dikkat etmediğimiz dişlerimizin buna bağlı olarak zorlu tedavi süreçlerinin meydana geldiğini aktaran Yıldırım, implant ve gömülü dişler hakkında yaptığı açıklamasında hangi işlemlerin uygulandığını aktardı. Yıldırım, "Gömülü dişler deyince birçok kişinin aklına 20 yaş dişleri geliyor. 20 yaş dişleri en fazla görülen dişlerdir ama bütün dişlerimiz gömülü olabilir. Bunlar birçok sebepten olabilir. Gelişimsel anomani olabilir, çocukluk travmaları olabilir, konjenital bazı değişiklikler sebebi ile olabilir. Radyograflar alınarak diş gömülü mü kalmış yoksa hiç oluşmamış mı diye bakılabilir. 

ÇOK  FAZLA GÖMÜLÜ KALIYOR
En fazla karşılaştığımız gömülü dişler, 20 yaş dişleridir. Adı 20 yaş  olmasına rağmen illaki 20 yaşında teşhis edilip anlaşılabilmesi söz konusu değildir. İkisi üst, ikisi alt çenede olmak üzere 4 tane 20 yaş dişimiz vardır. Çenenin küçülmesi, değişime uğraması ile birlikte 20 yaş dişlerinin gömülü olarak karşımıza çıkması durumu daha fazla. Çünkü, eskiden bu kadar yumuşak şeylerle beslenme olmuyordu, sert şeylerle beslenme oluyordu. 20 yaş dişlerine ihtiyacımız vardı. Ama günümüz şartlarında bunlar değiştiği için 20 yaş dişlerimiz çok fazla gömülü kalıyor. 

NE ZAMAN ANLAŞILIR?
Genellikle 16, 17,18 yarından itibaren dişlerin oluşup oluşmayacağını anlıyoruz. Bazen hastalarda ağrı,enfeksiyon,şişlik oluşturabildiği gibi rutin bir kontrolde de bunları görebiliyoruz. 20 yaş dişinin ağrısı sadece 20 yaş dişinin olduğu çenelerimizde değildir. Bunların yansımaları olabilir. Baş ağrısı,eklem bölgeleri,çeneye yayılan ağrılar olabilir. Hatta boyun ve omuz a doğru yayılan ağrılar da söz konusu olabilir. Rutin bir radyolojik inceleme ile tespit edilebilir. 

ALKÜ'DE EN ÇOK BU YAPILIYOR
Fakültemizde yaptığımız en rutin işlemlerden bir tanesi de gömülü dişlerin çekimidir. Alanya için bu tür hizmetin verilmesi çok büyük bir avantaj. 

SEMPTOM VARSA ÇEKİLMELİDİR 
Çekilmesi gerekebilir, gerekmeyedebilir. Hastalarımıza bunu cerrahi olarak alacağız dediğimiz zaman diş hekimliği koltuğu korkusu olan vatandaşlarımız çekinebiliyorlar.  Eğer semptom veriyorsa, bu dişleri almamız gerekiyor. Biz antibiyotiklerle o ağrıyı geçici bir süreliğine durdurabiliriz ama enfeksiyonlar bir anda yeniden tekrarlayabilir. Radyografta baktığımız zaman diş gelmesi gereken pozisyonda değilse o dişi çekmemiz gerekebilir. 18,19,20 yaşlar bireyin daha sağlıklı olduğu, metabolizması daha hızlı olduğu, kemiğin esnekliği söz konusu olduğu için çok genç yaştaki bireylerde tercih ediyoruz bunu. Ama 40-50 yaşına gelip de bugüne kadar hiç muayene olmamış gömülü 20'li yaş dişi olan kişiler de olabilir. O durumlarda hastanın pozisyonuna göre bu dişleri bırakabiliriz. Gömülü olan diş bulunduğu yerde kist ve tümörlere sebebiyet verebilir. Diş ağız içinde görünmeye çalışır. Bu şekilde sürmeye çalıştığı dönemde de kronik ağrılara sebebiyet verebilir.

6 AYDA BİR FİLM ÇEKTİRMELİ
Hastanın mutlaka 6 ayda bir film çektirmesi gerekiyor. Bazen bu dişler kist ve tümere sebebiyet verdiğinde çok büyük boyutlara ulaşana kadar hastada herhangi bir semptom oluşturmayabilir. Onun olması gereken yer ağız içi ama kemik içerisinde kaldıysa çenede düzgün dizilmiş olan dişlerin dizisini bozabilir. Birçok hastamız 20 yaş dişinden haberdar değildir ama ön dişlerinde çapraşıklığının artması şikayeti ile gelebiliyor. Böyle bir durumda da yine değerlendirme yaparız.

GÖMÜLÜ 20 YAŞ DİŞİ NASIL ALINIYOR?
Gömülü 20 yaş dişi lokal anestezi altında alıyoruz. Yani sadece o bölgeyi uyuşturarak alıyoruz. Birçok hastamız cerrahi kelimesinden, ameliyattan korktuğu için uyutulmayı talep ediyor. Hasta da kabul ederse biz genelde alt ve üst dişleri aynı anda iki seferde halletmeye çalışıyoruz. Nasıl isterse biz de ona göre karar veriyoruz. Dişe dolgu yapılırken uyuşturduğumuz kadar uyuşturuyoruz. Dişleri eğer parçalayarak alıyorsak sadece süremiz biraz daha uzuyor. Dişi bir bütün halinde alacaksak da aynı anesteziyi yapıyoruz. İşlem sonunda dikiş atıyoruz. Hastanın yaşına, dişine, ona göre yaptığımız işlemin durumuna göre de antibiyotik, ağrı kesici ve gargaradan oluşan rutin  reçetemizi veriyoruz. Ortalama 20-25 dakikalık bir işlemle işimizi hallediyoruz. 

İMPLANT TEDAVİSİ EN POPÜLERİ
Günümüzün en popüler tedavi seçeneklerinden bir tanesi implant tedavisidir. İmplant birçok hastada alternatif bir tedavi seçeneği. Eskiden sadece ithal edilen ürünler kullanılırken fiyatları çok yüksek olduğu için yaptırmak maddi olanaklar sebebiyle imkansız olabiliyordu. Artık Türkiye'de de implantlar üretilmekte ve diğer ülkelerden gelenlere göre daha ekonomik olduğu için insanlar Türk implantlarını yaptırarak daha konforlu bir tedaviye sahip olabiliyorlar. Hem fonksiyon hem estetik açıdan implantlar çok tercih ettiğimiz bir tedavi yöntemi. Hastalarda değişik sebeplerden dolayı çene kemiklerinde erimeler meydana geliyordu. Bu hastalara protezler yapıyorduk. Ancak çene kemiklerinde erimeler fazla olduğu için bu yapılan protezler hastanın ağzında stabil bir şekilde durmadığından dolayı hastalarda protezlerin oynaması, yerinden fırlaması söz konusu olurdu. Bu da fonksiyon ve estetik olarak da hastaları rahatsız ederdi. 

HER HASTAYA YAPILIR MI?
Hepsini ayrı ayrı uygunluğunu değerlendirmek gerekiyor. İmplantlar sonuç itibarıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen, dokuya dost yani titanyumdan yapılmış bir materyal. Çene içine yerleştiriyoruz da 3 ay kadar bunların kemikle birleşmesini bekliyoruz.

DİŞ SORUNU BİTTİ SANMAYIN
Yapılan implantla bir daha diş problemimiz olmayacak diye bir durum söz konusu değil. Dişleri çekip implant yaparsak evet haklılar diş problemi olmayacak fakat implant problemleri olacak. İmplantlar da en az dişler kadar bakılması gereken bir yapı. Özellikle diş eti hastalığı olan hastalarda hijyene çok fazla dikkat etmemiz gerekiyor. İmplantın etrafında oluşan herhangi bir enfeksiyon, implantı kaybetmeye sebep olabilir. Hastanın bütün vücudunu etkileyen diyabet gibi bazı hastalıklar sebebiyle, kemiklerdeki yıkım sebebiyle veya vücudunun başka bir yerindeki kanserden dolayı bir tedavi gören hastalarda da kemik yıkımları meydana gelebilir. Bu yüzden de imkânlarını kaybedebilirler. İmplant çene kemiğindeki tutuculuğunu kaybederse ya yeniden yapay ya da hastanın kendi vücudundan aldığımız kemiklerle tamirat yapılıp implant yerleştirilebileceği gibi yerleştirmek için uygun kemik de bulamayabiliriz. İmplant yerleştirmek için hastada uygun kemik olmadığı durumlarda ilave tekniklerle hastada uygun bir kemik oluşturup ardından implant yapma süreçlerimiz olabilir. Bunların hepsi ek maliyet ve zaman gerektiren işlemler. İmplant tedavilerini kurum karşılamıyor ek, özel ücrete tabi. 

TİTANYUMDAN ÜRETİLİYOR
Bütün implantlar titanyumdan üretiliyor.Ancak  titanyumda sertlik dereceleri var. Bunların yüzey kaplamalarında da farklılıklar var.Bu da implantın kemik ile bağlanma sürecinde etkili oluyor. İmplantların fiyatlarının arasındaki farklılıklar daha çok üstyapı seçeneklerinin farklılıkları ile meydana geliyor. Bir implantın başarısı birçok faktöre bağlı. Özellikle yurt dışından ülkemize gelen ürünler daha pahalı. Türkiye'deki implantlar daha kötü olduğu için ucuz değil daha az basamaktan geçip elimize ulaştığı için ucuz. Bazen hastanın kemik yapısı çok ince olabiliyor'' dedi.

GÜNÜMÜZÜN HEKİMLİK SORUNLARI
Hasan Basri Savaş, hekim hasta ilişkisinde tedaviye karar verme konusu ile ilgili, " Hasta hekimlerin önerisi ne kadar dikkate almalı. Yani onların bizim hekimliğin bir zanaat olduğunu kabul edip saygı duymaları bizler de onların bir birey olduğunu kabul edip onların kendi bedenleri üzerindeki söz hakkına saygı duymamız ve bu karşılıklı saygıyla ortak bir yol bularak tedaviyi yönetmemiz gerekiyor. Şikayetlerini internetten arayıp kendi kendine teşhis koyup ona göre bir tedavi yöntemi isteyen hastalar oluyor. Hükümsüz bir platform, her isteyen istediği şey yazabiliyor. Bu ortama bakarak tedavi yönlendirmek çok tehlikeli bir durum. Karşımızda kaynağı belirsiz bir platformdan okuduğu herhangi bir bilgi ile tedaviyi yönlendirmek isteyen bir kişi ile ara yolu bulmak da bazen zor olabiliyor." dedi. 

GÜVEN FAKTÖRÜ
Tüm hasta-hekim ilişkisinde en önemli şeyin  güven olduğunu aktaran Yıldırım,  "Hastamızın kendisine teslim ettiği hekime güvenmesi lazım. Bizler hekim olarak hastanın şikayetlerini dinleyip anlamaya çalışmalıyız. Hastanın mahremiyeti vardır. Hasta ile ilgili şeyleri hasta ile baş başa konuşmamız lazım. Nefsimizle ilgili yapmamız gerekenler, sabırlı olmamız gereken durumlar vardır'' dedi

ALKÜ'YE YENİ KAYNAK
Hasan Basri Savaş da birlikte hazırlamış olduklarI kitabın baskıda olduğunu belirterek, " Kitabımız şu anda baskıda.En kısa sürede Türkiye genelinde kapsamlı bir temel beslenme ders  kitabı olabilecek nitelikte. Beslenme, ağız ve diş sağlığı konusunda oldukça önemli. İkisi de birbirini etkiliyor" dedi.
Yıldırım da , " Bu kitap öğrencilerimiz için çok güzel bir kaynak oluşturacak. Bu konuda çok büyük bir açık vardı ve  bundan faydalanacaklar. Sadece diş fırçalamak veya nelerle beslendiğimize bağlı olarak gelişmiyor. Ağız sağlığımız o kadar çok farklı sebeplerden etkileniyor ki bu kitabı okuyup uygulayarak herkesin faydalanacağına inanıyorum'' dedi. -Özlem KAYGUSUZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107