banner84

Alanya'nın sağlık turizmine katkı sağlayacak

Alanya Posta TV’de konuşan Odyolog Ebru Doyuran Alanya’da sağlık turizmine de önemli katkı sağlayacak olan işitme tedavisinde, “Odyolojik olarak kliniğimizde tüm test bataryalarının Alanya’da yapılması ve buradaki hastalarımızın faydalanması gerekmekte” diye konuştu.

Alanya'nın sağlık turizmine katkı sağlayacak

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya Posta Tv’nin sevilen sağlık programı ‘Nefes’in bu haftaki konuğu  Odyolog Ebru Doyuran oldu. Doyura, canlı yayında 'İşitme Sorunları ve Çözümleri' hakkında merak edilen soruları yanıtladı.  İşitme kaybı hakkında bilgi veren Doyuran, her zaman mutlak bir işitme kaybı olmadığını ve dereceleri olduğunu söyledi. Doyuran,” İşitme kaybının bazı tipleri vardır. İletim tipi işitme kaybı, mikst işitme kaybı (karışık tip) ve sensörinöral (sinirsel) dediğimiz işitme kaybı tipleri mevcut. 
CİHAZA GEREK YOK
İletim tipi işitme kaybı kulakta oluşan kir dediğimiz, kulak zarı deliği ya da perforasyonu dediğimiz durumdan kaynaklanabilir.  Ya da ortakulak kemikçikleri dediğimiz çekiç, örs,üzengi kemiklerindeki kireçlenmeden ve ordaki tümör tutulumlarından bir çok iletim tipi işitme kaybı olabilir. Bu işitme kaybında kronik olmadığı sürece kişilerin işitme cihazı kullanması gerekmez. İlaç, ameliyat ya da medikal çözümlerle tedavisi olabiliyor. 
25’İN ÜZERİNDEYSE DİKKAT!
Bu işitme kaybında hem iletimde bir sıkıntı var. Hem de işitme sinirinin etkilendiği durumlarda sıkıntı oluyor. Ama asıl önemli nokta işitme cihazı gerektiren durumlardadır. Artık bir cerrahi ya da medikal bir tedavisi yoksa biz bu kişilere işitme cihazı öneriyoruz. Herkes işitme cihazı kullanma aşamasında değil.  Yetişkinlerin işitme testinde 0 ile 25 desibel normaldir. Ama 26 desibel olduğu zaman artık işitme cihazı kullanmak zorundadır.
EN BÜYÜK SIKINTI
İşitme kaybında hastaların belirttiği sıkıntıları aktaran Doyuran, “ Hastalarımızın en büyük sıkıntısı “ Hocam duyuyorum ama anlamıyorum” oluyor. Bu sorun işitme kaybı yaşadığı sürenin artmasından da kaynaklı. Derecelere göre de işitme cihazının tipleri değişiyor.
HER YENİ DOĞANA TARAMA 
Yenidoğan işitme taramasının artık ülkemizde yaygınlaştığını aktaran Doyuran, “ Artık ulusal bir tarama gibi her yeni doğan bebeğimize işitme taraması yapılmak zorunludur. Çocuk bu taramadaki testten geçerse bir sıkıntı yok akışta takip etmek lazım. Fakat testten geçemezse referans merkezine sevk edilir” diye konuştu.
EBEVEYNLER BUNLARA DİKKAT!
Çocuklarda bazı belirtilerin fark edilebileceğini açıklayan Doyuran, “Eğer ki çocukta öğrenme güçlüğü varsa, sürekli uyaranları tekrar ettiriyorsa ve özellikle gürültülü bir ortamda sürekli sizleri tekrar ettiriyorsa çocuklarımıza kesinlikle bir işitme değerlendirilmesi yapılması lazım” diyerek uyardı.
‘GÜRÜLTÜLÜ ORTAMDA 1 SAATTEN FAZLA DURMAYIN’
Son dönemde özellikle gençlerin tercih ettiği yüksek sesle müziğin işitmeye olan etkileri hakkında bilgi veren Doyuran, “ Gürültü iç kulakta bulunan bazı hücrelerin kısımlarının zarar görmesine neden oluyor. Bu yüzden gürültülü ortamda bir saatin üzerinde kalındığı zaman geçici işitme kayıplarından kalıcı işitme kayıplarına kadar sorunlara yol açabiliyor. O yüzden gürültülü ortamlarda çalışanların gürültüyü önleyici kulak tıkacı kullanmasını öneriyoruz. Bizim için de orada geçireceğimiz süreyi minimuma indirmek gerekiyor. Yoksa o tarz ortamlardan çıktığımız zaman kulağımızda çok tiz bir sesle çınlama ile gelebilir. Bun uyarıları kendi işitme sağlımız için dikkate almak zorundayız” dedi.
İşitme sorunlarında atış, avcılık yapan kişilerde de rastlanıldığına değinen Doyuran, “ Kullanılan silahlar çok şiddetli, çok yüksek sesli o yüzden sürekli bu işlerle uğraşan kişilerde o yüksek sese bağlı bir işitme kaybı yaratabiliyor. Bu tarz işlerle uğraşanlar da yine kulak tıkacı kullanmalı” diye konuştu.
‘YILDA BİR KEZ YAPTIRIN’
İleri yaşlarda görülen işitme kayıpları da mevcut. Tıbben 65 yaş üzeri olarak tanımlanan yaşlı kişilerdeki işitme kayıplarında genetik faktörlerin çok etkili olduğunu kaydeden Doyuran, “ Eğer ki ailede bir işitme kaybı öyküsü varsa yılda bir işitme testi yaptırmalı. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve müdahale kişinin hem algılamasını hem de duymasını önemli bir noktaya getirebiliyor bizler için. Yaşa bağlı işitme kayıplarının da çeşitleri oluyor. Bazılarında işitmeden çok konuşmayı algılamada gerçekten ciddi sorunlar oluyor. Türkiye’de ya da dünyada bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi işitme kayıplarının ötelenmesidir. Geçirilen hastalıklar, genetik faktörler işitme kayıplarının oluşmasında en büyük etkenlerden birisi olabiliyor” açıklamasında bulundu.
NEREYE BAŞVURULUR?
İşitme kaybındaki tanıların konulması için nereye gidilmesi ve ne yapılması gerektiğini aktaran Doyuran, “  Öncelikle kulak, burun, boğaz hekimlerine gitmesini öneriyoruz. Çünkü kulakta herhangi bir kir, enfeksiyon mevcutsa bunların giderilip daha sonra işitme testi yapılır. Daha sonra bir de ekstra konuşma testleri yapılması gerekiyor. Konuşma testinde söylenen kelimeleri tekrar etme oranına göre işitme kaybının derecesi çıkıyor. Ona göre de bir yol haritası çiziliyor. Yani çok zor bir şey değil” diye konuştu.
İŞİTME CİHAZLARI
İşitme cihazlarında da farklı tipler olduğunu dile getiren Doyuran, “İşitme cihazlarında kulak içi var, kulak arkası var ya da hoparlörün kulak içine yakın olanı var. Fakat burada en doğru şey detayı işitme testine göre hangi cihazın uygun olup olmadığını belirlemek.  Kişinin öncelikle işitme testinden sonra, işitme cihazlarını deneyip hangi cihazdan daha çok verim alıyorsa, hangisi algılamasına iyi geliyorsa o tarz cihazlar tercih etmek gerekiyor. Ama işitme kaybının derecesine göre seçeceğimiz cihazların değişeceğinin bilinmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.
BİN ÇOCUKTAN ÜÇÜNDE GÖRÜLÜYOR
İşitme kaybı sıklığı ile ilgili bilgi de veren Doyuran, “Sağlık Bakanlığı’nın yayınlarına göre yeni doğan bin çocuktan 2 ya da 3 çocukta işitme kaybı görülüyor. Bazı hastalık ve nörolojik rahatsızlık durumlarında bu oran 6 ya da 7’ ye çıkmakta” diye bilgi verdi.
ALANYA’YA DA YAPILMALI 
Alanya’da  yetişkinler için Odyoloji kliniği var ama pediatrik grup için daha detaylı işitme testi (klinik ABR / BERA) için Antalya’da bulunan kamu veya özel Odyoloji kliniklerine başvurmak gerekiyor. vurguladı .Doyuran,”Odyolojik olarak daha geniş bir klinik ve  tüm test bataryalarının Alanya’da yapılması ve buradaki hastalarımızın faydalanması gerekmekte” dedi.
SAĞLIK TURİZMİNİN BİR PARÇASI
Alanya’da sağlık turizmi alanında da çalışmalar yürütülüyor. İşitme ile ilgili tanı ve tedaviler de sağlık turizminin önemli bir parçası olmaya aday. Doyuran, “ Yurt dışından çok hasta var. İşitme çözümlerinde hiç duymayan kişilerde özellikle Alanya- Manavgat arasındaki popülasyonda gerçekten ciddi derecede bu tarz hastalarımız var. O yüzden bence Alanya sağlık turizmine işitme tedavilerinde aday hatta en üst sıralarda yer alıyor. Yaş olarak da yurt dışından gelen emekli popülasyon dediğimiz kişiler de oldukça fazla” diye konuştu.
0-4 YAŞ ARASINDA BUNLARA DİKKAT
Doyuran konuşmasının sonunda bebekleri olan ailelerden başlayarak vatandaşlara seslendi. Doyuran,” Çocuklarınız sizi ya da uyaranlarını tekrar ettiriyorsa, tv ya da tabletin seslerini çok açıyorsa, öğretmenlerinin dediklerini algılamakta zorlanıyorsa, derslere dikkat eksikliği varsa kesinlikle öncelikle kulak, burun ve boğaz sonra da odyoloji uzmanına başvurmalılar. Bebeklerde en çok geç kalınmışlığa rastladığımız durumsa konuşma gecikmişliği. 0-4 yaş aralığında bebeklerin konuşması yaşıtlarına göre daha gerideyse, uzaktayken siz seslendiğinizde dönüp bakmıyorsa acil olarak işitmesinin kontrol edilmesi gerekiyor” dedi.
YETİŞKİNLERDE TANI KOYMAK DAHA KOLAY
Doyuran, yetişkinlerde tanı koymanın daha kolay olduğunu belirttiği konuşmasında, “  Yetişkinlerde tanı koymak daha kolay ama önemli olan nokta icraata geçmek. Geciktirmemek lazım. Uzmanınıza güvenmeniz gerekiyor. İşitme merkezine ne kadar geç başvurursanız alacağınız verim sonrasında daha düşük ve algılamanız daha zor olur. O yüzden yetişkinlerin de her yıl işitme testini tekrarlatıp ona göre bir yol haritası izlemesi gerekiyor. Başka sağlık sorunlarına sebebiyet vermemesi için erken tanı çok önemli” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169