banner84

Alanya şifayı gelenekselde arıyor 

Alanya Posta Tv'de Hasan Basri Savaş'ın hazırlayıp sunduğu 'Nefes' programına konuk olan Dr. Öğr. Üyesi İsmail Sarıkan, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıpta gündemde olan, bilimsel yönü merak edilen sorulara yanıt verdi. Sarıkan, ''Şu an Alanya’da Mahmutlar Semt Polikliniğinde uygulanmakta olan 4 dalda ruhsat alınmıştır'' dedi.

Alanya şifayı gelenekselde arıyor 

ALKÜ Aile Hekimliği Ana Bilim Başkanı ve ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Sarıkan, ‘’Bu uygulamalar günümüzde Sağlık Bakanlığı ruhsatıyla hastane bünyesinde yapılmaya başladı. Eski adıyla alternatif tıp dediğimiz yeni adıyla geleneksel ve tamamlayıcı tıp dediğimiz uygulamalar 15 ayrı alanda uygulanmaktadır. Şu an Alanya’da Mahmutlar Semt Polikliniği’nde uygulanmakta olan uygulamalar 4  dalda ruhsatı alınmıştır. Sertifikalı hekimler uygulayabilir. Ama şu anda pratikte sadece hacamat ve sülük tedavisi yapılmaktadır” dedi. GETAT uygulamalarının insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirten Sarıkaya şunları söyledi: 
‘MODERN TIPTA ÇARE BULUNMAYINCA BU UYGULAMAYA YÖNELDİK’
“Örneğin; kupa tedavisi yani hacamat dediğimiz tedavi ilk kez Asurlular tarafından kullanılmıştır. Daha çok Çin tıbbında bilinen bir uygulama. Fakat modern tıbbın uygulamaya girmesiyle geri planda kalmış. Modern tıpta da çözüm bulunamayan hastalıkların ortaya çıkması nedeniyle bu uygulamalar tekrar gündeme gelmiş. 
'BU SORUNLARA DİKKAT EDİLMELİ'
Sağlık Bakanlığı’nın yayınlandığı yönetmelikte damar iltihabı olanlar, aktif ve cerrahi yaraya sahip olanlar, yaranın üzerine yapılmaz. Kalp yetmezliği olup da tedavisi tamamlanamayanlar, anemisi olanlar, pıhtılaşma problemi olanlar, pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar kullananlar ve varisin üzerine direkt hacamat yapılmaz. 
‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR’
Organik bir rahatsızlığı olmayan kişiler bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih ediyor. Kronik ağrılarda, romatizmaya bağlı ağrılarda, eklem kısıtlılığında, sabah tutukluğu gibi durumlarda, kas iskelet sistemi ağrılarında, diz ağrısında, migren gibi baş ağrılarında, organik bir nedeni olmayan uykusuzlukta ve kabızlık gibi rahatsızlıklarda yapılabilmektedir. 
HACAMAT KİMLERE YAPILIR?
2- 70 yaş arasındaki herkese hacamat yapılabilir. Bir kanama bozukluğu olmayan, kan sulandırıcı bir ilaç kullanmayan kişilere yapılabilir. Çocuklarda hacamat ile ilgili Hz. Mevlana’nın düşüncesi, “Çocuk hacamat neşterinden titret, şevkatli annesi ise onun üzüntüsünden mutlu olur. Yani şefkatli bir anne çocuğuna bir şey olmasını istemez. Ama hacamat yaptırırken onun acısıyla mutlu olur. Faydası var ki çocuğa annesi de sevinerek götürüyor. Bu da Hz. Mevlana’nın Mesnevisinden bir beyit. 2 yaşın üzerinde de hastalarımız var. Yaşı 2 değildi ama 4-5 yaşlarında hastalarımız oldu. 
İKİ ÇEŞİDİ VAR
Hacamatı ikiye ayırmamız lazım. Bir Peygamberimizin yaptırdığı hacamat bir de Çin Tıbbında yapılan hacamat. Çin usulü yapılıyorsa günlerin bir farkı yok. Bir diyeti yok. Ama bizim uyguladığımız usulde hem diyeti var. Uygulamadan bir gün önce ve bir gün sonra olmak üzere toplam 3 gün hayvansal gıdaları tüketmemesini öneriyoruz.Kanı yoğunlaştırdığı ve akıcılığını azalttığı için hayvansal gıdaları tüketmemelerini öneriyoruz. 
UYGULAMALARI DA FARKLI
Bu iki farklı metodun uygulamalarında farklılıklar var. Çin usulü olan daha acılı, direkt önce çizik atılıyor ondan sonra kupa uygulaması yapılıyor. Diğerinde ise önce kuru kupa uygulaması yapılıyor, önce ora ısıtılıyor. Sonra çizik atılıp tekrar kupa yapılıyor. Yani kişinin acısı birincisi kadar olmuyor. Bir bakıma o kişiye anestezi uygulamış oluyoruz.Acil durumlarda her gün yapılabilir. Kişi tansiyon hastası, aşırı baş ağrısı çekiyorsa yaptırabiliyor.
GÜVENLE YAPTIRABİLİRLER
Bizde her şey kayıt altında bir tek sosyal güvenlik kurumunun ödemesi yok. Sadece kişi bunun maliyetini kendi cebinden karşılıyor. Onun dışında öncesindeki tahlilleri ve daha sonraki bütün kontrolleri hepsi resmi olarak kayıt altında. Yani hasta güvenle gelip yaptırabilir ama öbür türlü merdiven altı olanlar herhangi bir sıkıntı yaşadıkları zaman bunun herhangi bir hukuki sorumluluğunu üstlenirler. Zaten bu uygulamayı yapabilmek için hekim olmak gerekiyor, hekim olmak yetmiyor sertifikası olması gerekiyor bu alanla ilgili. Sertifikası da yetmiyor. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nün izni ve ruhsatıyla uygulama merkezinde yapıyoruz. Dolayısıyla hekim olmayan ve hakim olup da bu alanda sertifikası olmayan sağlık bakanlığından onayını almamış herhangi bir kimseye bu tür bir tedavi için başvurmamaları gerekiyor. 
‘HER SÜLÜK TIBBİ AMAÇLA KULLANILMAZ’
Tabiatta bir sürü sülük çeşidi var ama her sülük tıbbi amaçlı kullanılamaz. Alanya'da Dim çayının kenarındaki sazlık bölgelerde hastalara uyguladığım sülükler vardı. Biz kupa hacamatta ve sülükte de bütün işlemleri Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre yapıyoruz. Bir sülük bir hastada kullanıldıktan sonra Tıbbi Atık Yönetmeliği’ne göre imha edilmelidir. Sağlık Bakanlığı'nın önerisi bu şekilde.  Çünkü; o uygulanan sülük imha edilmez ve başkasının eline geçerse başka hastalıkları bulaştırabilir.
AĞRI KESİCİ ETKİSİ VAR 
Sülük yaklaşık bir 2 CC hastadan kan alıyor. Burada faydası hastadan kan alması değil kan alırken kendisinde bulunan enzimleri kişiye vermesi. Sülükte ağrı kesici var. Sülüğün 3 tane çenesi var. Her çenesinde 100 tane dişi var. 300 tane dişle vücudumuzun içine girip uyuşturuyor. Normalde sülüğün yapışması ile vazifesini yapması toplam 2 saat sürüyor ama öncesinde bir 2 dakika sizi uyuşturuyor. Sonrasında acı hissetmiyorsunuz. Kendi anestezisinin yapmış oluyor. Ağrı kesici etkisi var. Kan akımının artışını sağlıyor. Pıhtılaşmayı sağlayan hücreleri engelliyor. Antibiyotik etkisi var.
‘ÖZELLİKLE KALP KRİZİ RİSKİ OLANLARA ÖNERİYORUZ’
40 yaşından sonra herkesin yaptırması tavsiye ediliyor. 40 yaşını beklemeye gerek yok ama özellikle kalp krizi riski olan insanlara tavsiye ediyoruz. Şu an modern tıbbın bulamadığı bazı noktalarda sülük tedavisi çok işe yarayan bir yöntem. 
BU DURUMLARDA ÇOK FAYDALI
Hastada adet düzensizliği, çocuk sahibi olamama gibi sorunlara da etki ediyor. Varisi olan hastalar baya muzdaripler. Bu hastalar bize geldikleri zaman, sülük kan akışkanlığını arttırıp pıhtıyı erittiği için faydalı. Migreni olanlar kas-iskelet sistemi rahatsızlığı olanlar fayda görüyor. Diş eti hastalıklarında uygulanabilir.”- Özlem KAYGUSUZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107